دوشنبه, ۴ مهر, ۱۴۰۱ / 26 September, 2022
مجله ویستا

شوره سر ، هنوز یک معضل قدیمی


شوره سر ، هنوز یک معضل قدیمی

از قدیم ، دانشمندان عقیده داشتند پوسته های ریز روی سر یا همان شوره ها توسط قارچ کوچکی که روی پوست سر رشد می کند، ایجاد می شوند. امروزه ، وجود چنین قارچهایی اثبات شده است.
این التهاب …

از قدیم ، دانشمندان عقیده داشتند پوسته های ریز روی سر یا همان شوره ها توسط قارچ کوچکی که روی پوست سر رشد می کند، ایجاد می شوند. امروزه ، وجود چنین قارچهایی اثبات شده است.

این التهاب باعث می شود سلول های پوست سر سریع تر تقسیم شوند و بعد از آن ، محیط مناسبی برای رشد قارچها فراهم شود.

هنوز هم کسی نمی داند علت چند میلیون پوسته سر که هر روزه روی لباس افراد مختلف می ریزد چیست ؛ البته به اندازه ای که درباره ایدز و سرطان تحقیق می شود و هزینه صرف می گردد، به شوره سر توجه نمی شود؛ اما مقالات و تحقیقات مختلفی هر روزه در ژورنال های تخصصی پوست و... به چاپ می رسند. همچنین آزمایشگاه های بسیاری وجود دارند که مشغول تحقیق درباره این موضوع هستند.

در شرکتهای سازنده شامپوهای ضد شوره ، میکروبیولوژیست ها بدقت مشغول رشد دادن قارچهایی هستند که از پوسته های ریز سر به وجود آمده اند. هدف آنها این است که بفهمند این قارچها روی چه موادی بهتر رشد می کنند. اگر آنها این مطلب را بفهمند و بتوانند تغییر مختصری در این مواد که روی پوست سر وجود دارند، ایجاد کنند، درمان شوره سر را کشف کرده اند.

دو گونه از قارچها هستند که باعث شوره سر می شوند: «مالاسزیا وستریکتا» و «مالاسزیا گلوبوسا». تنها علتی که باعث شده است همه فکر کنند «مالاسزیا فورفور» نگونبخت عامل شوره سر است ، این است که این قارچ روی محیطهای کشت رشد می کنند؛ اما دوگونه دیگر، حساستر از آن هستند که روی چربیهای حیوانات یا گیاهی رشد کنند و برای رشد، حتما نیاز به چربی پوست انسان دارند. در حال حاضر، فقط قارچها مسوول ایجاد شوره سر به حساب نمی آیند. التهاب پوست هم نکته ای مهم است

قارچها ابتدا روی پوست سر ساکن می شوند و بعد روی چربی موجود بر پوست سر ما جشن و مهمانی به پا می کنند. آنها این چربیها را به اسیدها چرب دلخواه خودشان تجزیه می کنند و حتی موادی را که مانع و مزاحم رشد آنهاست از بین می برند. همه اینها دست به دست هم می دهند و باعث تقسیم سریع تر سلولهای پوست سر و در نتیجه ایجاد شوره سر می شوند.

قارچها روی پوست سر بسیاری افراد وجود دارند، اما همه این افراد به شوره سر مبتلا نیستند. شوره سر در افراد مختلف ، شدتهای مختلفی دارد و این هم دلیل دیگری است بر این که در سر بعضی از ما عاملی وجود دارد که باعث می شود یکی همیشه از شوره سر کلافه باشد و دیگری اصلا سرش شوره نزند. حتی در یک فرد هم این میزان شوره سر در زمانهای مختلف تفاوت دارد. ممکن است شما از شوره سر خلاص شوید و تا ماهها و سالهای بعد گرفتار آن نشوید. این هم یک مصیبت دیگر: شوره سر قابل پیش بینی نیست.همچنین مشاهده کنید

سایت اقتصادآنلاینسایت انتخابسایت بیتوتهروزنامه ایرانسایت دیپلماسی ایرانیروزنامه تعادلسایت مشرقخبرگزاری برناسایت دیجیاتوخبرگزاری فارس