دوشنبه, ۱۴ آذر, ۱۴۰۱ / 5 December, 2022
مجله ویستا

سیتسم لیگ فوتبال آلمان


سیتسم لیگ فوتبال آلمان

در لیگ فوتبال آلمان هم, چنین سیستم لیگی وجود دارد آنجا بوندسلیگا به دو دسته یک و دو تقسیم می شود دسته سه که سطح سوم است, بنام لیگ منطقه ای Regionalliga شناخته می شود این لیگ در دو منطقه شمال و جنوب بازی می شود و بعد از آن نیز لیگهای Ober یا Oberliga قرار دارند

سیستم لیگ سراسری در آلمان تقریبا در تمامی ورزشها یکسان است. یعنی در راس آن بوندسلیگا (Bundeliga) قرار دارد، بعد Reginalliga و Oberliga، سپس Verbandsliga یا Landesliga یا Landesklasse.

در لیگ فوتبال آلمان هم، چنین سیستم لیگی وجود دارد. آنجا بوندسلیگا به دو دسته یک و دو تقسیم می شود. دسته سه که سطح سوم است، بنام لیگ منطقه ای (Regionalliga) شناخته می شود. این لیگ در دو منطقه شمال و جنوب بازی می شود. و بعد از آن نیز لیگهای Ober یا Oberliga قرار دارند.

● بوندسلیگا

بوندسلیگا (Bundesliga) در واژه به معنی "لیگ فدرال" یا "لیگ اتحادیه" است. لیگ فدرال یا اتحادیه در آلمان به لیگی گفته می شود که در ورزشی خاص (مانند فوتبال) در سطح ملی-سراسری (فدرال) برگزار شود و در آخر یک قهرمان ملی معرفی گردد.

بخاطر اینکه سیستم دولت آلمان، دولتی فدرال است و فعالیتهای اجتماعی عمومی تحت اداره اتحادیه ها انجام می شوند، نام لیگ های ورزشی ملی آن، بنام لیگ فدرال شناخته می شوند. این موضوع در کشور اتریش نیز به همین شکل است. چرا که آنجا هم دولتی فدرال حاکم است و هم زبان رسمی اتریش نیز آلمانی می باشد. در کشور آلمان، هر ورزش یک لیگ سراسری ملی یا همان بوندسلیگا دارد. تمامی مسابقات بوندسلیگا در تمامی ورزش ها، به صورت حرفه ای و در سطح استانداردهای ملی برگزار می شوند. از نظر دسته بندی سطح تیمی، معمولا" رقابتهای بوندسلیگا به دسته یک و دسته دو تقسیم می شوند. در فوتبال، بوندسلیگای یک (۱. Bundesliga) در بالاترین سطح است. قهرمان بوندسلیگای یک، قهرمان کشور آلمان (Deutscher Meister) محسوب می شود. بعد از بوندسلیگای ۱، بوندسلیگای دو (۲. Bundesliga) قرار دارد.

تیم قهرمان بوندسلیگای یک، بهمراه تیم دوم آن مستقیما به لیگ قهرمانان اروپا (UEFA Champions League) راه پیدا می کنند، در حالیکه تیم سوم و یا به همراه تیم چهارم (بسته به تصمیم UEFA) باید برای شرکت در این لیگ به دور Playoff بروند.

در بوندسلیگا، ۱۸ تیم فوتبال سطح اول آلمان بمدت یکسال باهم به رقابت می پردازند.

دسته های بعدی دیگر جزو بوندسلیگا بشمار نمی روند چرا که آنها در سطح ملی انجام نمی شوند. دسته های بعدی در سطح منطقه ای (regional) برگزار می شوند و به آنها لیگهای "رگیونال" گفته می شود.

نوع انجام بازی در بوندسلیگا دقیقا" از نوع بازی در لیگ پیروی می کند. یعنی هر تیم با تیم دیگر در دو بازی رفت و برگشت (در خانه و بیرون از خانه) رقابت می کند. در یک لیگ همه تیمها می بایست با تمام تیم های دیگر دوبار بازی کنند. در آلمان، نام بوندسلیگا یاد آور بوندسلیگای فوتبال این کشور است. یعنی وقتی شما بگویید بوندسلیگا، همه پیش فرض را بر این قرار می دهند که منظور شما رقابتهای سراسری فوتبال این کشور است. این به دلیل اهمیت و علاقه آلمانی ها به ورزش فوتبال است.

● تاریخچه بوندسلیگای فوتبال

اتحایه فوتبال آلمان (Deutscher Fussball-Bund) که بنام مخفف DFB شناخته می شود، در بیست و هشتم جولای ۱۹۶۲ تصمیم بر این گرفت که بازیهای سراسری فوتبال آلمان را تحت لیگی با عنوان Bundesliga برگزار کند. بدین ترتیب، تاسیس این لیگ معتبر را می توان ۲۸ جولای ۶۲ بشمار برد. اولین فصل بوندسلیگا فصل ۱۹۶۳ و ۱۹۶۴ بازی شد.

قبل از تاسیس بوندسلیگا، در سال ۱۹۳۲ فلیکس لینمان (Felix Linnemann) رییس سابق اتحادیه فوتبال آلمان (DFB) لیگ حرفه ای (Profiliga) فوتبال آلمان را تحت نام "لیگ شاهنشاهی" یا "لیگ سلطنتی" (Reichliga) تاسیس کرد. در این لیگ فقط بهترین باشگاه های فوتبال آلمان می توانستند بازی کنند. اما این لیگ مورد قبول برخی از باشگاه های محلی نبود چرا که با شرایط موجود، این باشگاه ها نمی توانستند در آن شرکت کنند.

تا اینکه در در تابستان ۱۹۶۲ - بعد از اینکه تیم ملی آلمان در یک چهارم پایانی جام جهانی شیلی حذف شد، هرمن نویبرگر (Hermann Neuberger) که بعدا رییس اتحادیه فوتبال آلمان شد، پیشنهادی برای بازسازی و ایجاد ساختاری جدید برای فوتبال و لیگ آلمان کرد. در ۲۸ جولای همان سال، DFB در شهر دورتمند (Dortmund) تشکیل جلسه داد و تصمیم بر آن گرفت که فصل ۱۹۶۳ و ۶۴ را تحت سیستم لیگ حرفه ای بوندسلیگا به اجرا در آورد.

لیگ رگیونال، لیگ سطح (دسته) سه آلمان محسوب می شود. لیگی که یک سطح از بوندسلیگای دو (۲. Bundesliga) – لیگ دسته دو – پایین تر است.

لیگ رگیونال (مردان) از سال ۱۹۶۳ تا ۱۹۷۴ به عنوان لیگ سطح دو بشمار می رفت، یعنی بعد از بوندسلیگا بود. بعد از آن حدود بیست سال چنین لیگی وجود نداشت. در سال ۱۹۹۴ این لیگ به عنوان لیگ سه بین ۲. Bundesliga و Oberliga قرار گرفت. رگیونال لیگا به دو بخش شمال و جنوب (Nord und Süd) تقسیم می شود. چهار یا پنج تیم آخر هر بخش به Oberliga سقوط می کنند.

● Oberliga

اوبرلیگا در آلمان شرقی (DDR) سابق از سال ۱۹۴۹ تا ۱۹۹۱ سال به عنوان لیگ سطح یک شناخته می شد. این لیگ با نام DDR-Oberliga معروف بود.

در آلمان غربی و در اصل آلمان کنونی، این لیگ از سال ۱۹۴۸ تا ۱۹۶۳ یعنی قبل از ایجاد بوندسلیگا، لیگ سطح یک بود.

امروزه این لیگ به عنوان لیگ سطح چهارم شناخته می شود. بعد از این لیگ، Regionalliga قرار دارد.همچنین مشاهده کنید

سایت رویداد 24روزنامه شرقخبرگزاری ایلناسایت تابناکسایت دیجیاتوروزنامه تعادلخبرگزاری تحلیل بازارخبرگزاری برناسایت مجله شبکهخبرگزاری فارس