دوشنبه, ۱ مرداد, ۱۴۰۳ / 22 July, 2024
مجله ویستا

نکاتی درباره نظافت آشپزخانه


نکاتی درباره نظافت آشپزخانه

کمتر کسی است که از تمیز کردن آشپزخانه خوشش بیاید. اما از آنجایی که آشپزخانه یکی از مهم‌ترین قسمت‌های خانه به شمار می‌رود، تمیز نگاه داشتن آن بسیار مهم و البته دشوار است. اما …

کمتر کسی است که از تمیز کردن آشپزخانه خوشش بیاید. اما از آنجایی که آشپزخانه یکی از مهم‌ترین قسمت‌های خانه به شمار می‌رود، تمیز نگاه داشتن آن بسیار مهم و البته دشوار است. اما اگر می‌خواهید همیشه آشپزخانه تمیز و مرتبی داشته باشید، نکات زیر به شما کمک خواهد کرد.

نکات کلی

۱-‌ خوراکی‌های غیرقابل مصرف و فاسد آشپزخانه و یخچال را دور بریزید.

۲-‌ اگر به جای دستمال کاغذی حوله‌ای، از اسفنج برای نظافت استفاده می‌کنید، حتما برای هر کاری، یک اسفنج مخصوص به آن داشته باشید. وقتی کارتان تمام شد، آنها را در ماشین لباسشویی بشویید تا تمیز شوند.

۳-‌ از مواد شوینده ملایم استفاده کنید و حتما دستکش دست‌تان کنید. لازم به ذکر است که جوش شیرین، ماده شوینده بسیار مناسبی است.

۴- تمیز کردن اجاق گاز: یکی از بهترین روش‌های تمیز نگه داشتن اجاق گاز این است که موادی را که روی آن می‌ریزد، بلافاصله با دستمال پاک کنید. در غیر این صورت این مواد روی گاز خشک می‌شوند و مجبور خواهید بود آنها را بتراشید که مستلزم زحمت زیادی است.

اجاق گازهای شیشه‌ای را باید با آب و اسفنج یا با دستمال مرطوب تمیز کنید. استفاده از پاک‌کننده‌های زبر و ساینده باعث خط افتادن روی شیشه می‌شود.

اجاق گازهای برقی را باید با اسفنج مرطوب پاک کنید. دنده‌ها و قسمت‌های فلزی را هم می‌توانید با اسفنج یا دستمال کاغذی تمیز کنید.

۵-‌ تمیز کردن فر: بیشتر فرها دارای سیستم شست‌وشوی خودکار هستند. به این ترتیب تمیز کردن آنها راحت‌تر است، کافی است میله‌ها و طبقات فلزی داخل آن را بیرون بیاورید و سیستم شست‌وشوی خودکار را به کار بیندازید. طبقات آن را هم می‌توانید به مدت یکی دو ساعت در آب و مایع شوینده خیس کنید تا تمیز شوند. بعد از اتمام کار سیستم شست‌وشوی خودکار، با یک دستمال مرطوب داخل فر را پاک کنید.

۶-‌ نظافت یخچال: تمیز کردن یخچال کار سختی است و بسیار وقت می‌برد. اما اگر مواد غذایی تاریخ گذشته یا فاسد را در یخچال‌تان جمع نکنید، تمیز کردن آن راحت‌تر و سریع‌تر خواهد بود. برای نظافت به روش زیر عمل کنید:

ابتدا یخچال را کاملا خالی کنید و همه مواد غذایی داخل آن را بیرون بیاورید.

یک چهارم پیمانه جوش شیرین را در حدود یک لیتر آب حل کنید. با این محلول و با استفاده از یک دستمال دیواره‌ها و طبقات یخچال را پاک کنید و سپس با یک حوله تمیز خشک کنید. حداقل سالی یک بار سیم‌پیچ‌های پشت یخچال را با جارو برقی تمیز کنید.

۷-‌ اگر غذا در ماهی‌تابه یا قابلمه سوخته و به آن چسبیده است، یکی دو پیمانه آب و کمی مایع ظرفشویی در آن بریزید و روی گاز بجوشانید. پس از خنک شدن، غذای سوخته به راحتی کنده می‌شود و می‌توانید قابلمه‌تان را تمیز کنید.

۸- برای تمیز کردن مایکروویو، در یک کاسه شیشه‌ای دو پیمانه آب و دو قاشق غذاخوری سرکه بریزید و آن را به مدت سه دقیقه در مایکروویو با دمای بالا قرار دهید. پس از خنک شدن، داخل مایکروویو را با دستمال تمیز پاک کنید.

۹- برای از بین بردن بوی ناخوشایند دستگاه زباله خرد کن، یکی دو برش لیمو درون آن بگذارید و آن را به کار بیندازید.

۱۰- برای شستن چاقوهای آشپزخانه، هرگز از ماشین ظرفشویی استفاده نکنید و حتما آنها را با دست بشویید.

۱۱- سینک آشپزخانه را با مخلوطی از یک دوم پیمانه جوش شیرین و یک دوم پیمانه سرکه سفید تمیز کنید. بگذارید این مخلوط پنج دقیقه درون سینک بماند. سپس یک ظرف آب جوش را با فشار درون سینک بریزید تا کاملا شسته شود. این کار نه تنها بوهای نامطبوع را از بین می‌برد، بلکه باعث می‌شود لوله‌ها و مجرای آب باز شوند.