دوشنبه, ۲۹ اسفند, ۱۴۰۱ / 20 March, 2023
مجله ویستا

دروازه بان, خطرپذیرترین بازیکن


دروازه بان, خطرپذیرترین بازیکن

دروازه بانی سخت ترین کار است کاری پر برخورد به علاوه گل خوردن یا نخوردن نیز به وضعیت شما در دروازه بستگی دارد آنچه مسلم است آنکه پوشیدن محافظ نمی تواند از ضربه وارده محافظت کند و مهاجمان خود بهتر از هر کسی می توانند از برخورد با دروازه بان فرار کنند

اگر کسی تا پیش از این دوست داشت در دروازه قرار گیرد، با شکستگی جمجمه ”پترچک“ کمتر کسی حاضر خواهد شد که پست دروازه‌بانی را انتخاب کند. آنها بدون آنکه بخواهند خود را با ریسکی بالا درگیر می‌کنند، ریسکی شاید به بهای از دست دادن همه چیز. این نخستین‌بار نیست که دروازه‌بانی با شکستگی جمجمه مواجه می‌شود. ”برت تراتمن“ دروازه‌بان افسانه‌ای و نام‌آشنای تیم ملی آلمان و باشگاه منچسترسیتی در دیدار فینال جام اتحادیه در سال ۱۹۵۶ به‌دلیل برخورد با مهاجم حریف گردنش شکست.

”تراتمن“ خود معتقد است باید لوازمی درست کرد که دروازه‌بانان از ضربه مهاجمان محافظت شوند. برخورد بازیکن با دروازه‌بان سخت‌تر از هر برخوردی است و در چنین برخوردی صدمات زیادی به دروازه‌بان وارد می‌شود.“

از سوی دیگر نباید از یاد برد که فوتبال به‌طور کلی ورزش فیزیکی و پربرخورد است و از برخورد، به‌دلیل نفس فوتبال نمی‌شود چشم پوشید. همه بازیکنان و مربیان نیز به این امر واقف هستند و با اطلاع کامل از احتمال برخورد، پا به مستطیل سبز می‌گذارند. ”تراتمن“ می‌گوید: ”اما این نکته باعث آن نمی‌شود که مهاجمان دست به اقدامات خشن و خطرناک بزنند. من از حال و هوای فوتبال انگلستان به‌خصوص در چند سال اخیر اطلاعی ندارم اما مطمئن هستم اگر لوازمی برای محافظت از دروازه‌بانان تعبیه شود، دیگر فوتبال معنائی نخواهد داشت. همچنین هیچ بازیکنی دوست ندارد که ازروی صندلی چرخدار نظاره‌گر فوتبال باشد.

تراتمن که هم‌اکنون در اسپانیا زندگی می‌کند، می‌گوید: ”هنگامی‌که بازی می‌کردم، مهاجمی به نام ”نانت لافتماوس“ وجود داشت که بسیار جنگنده و درگیر کار می‌کرد اگر از من بپرسید که بازیکن واقعاً قصد ضربه زدن دارند؟ می‌گویم اصلاً، زیرا بازیکنان در دنیای امروز تنها به فکر کسب نتیجه و پیروزی هستند همچنین اگر شما بازیکن باهوشی همچون یک دروازه‌بان باشید.

”تراتمن“ که صحنه برخورد ”پتر چک“ را دیده بود، می‌گوید: ”برای ”چک“ بسیار متأسفم یک حادثه بود من چون خود تجربه چنین برخوردی را داشتم، می‌دانم که ”چک“ چه احساسی دارد“.

”جان تامسون“ دروازه‌بان سلتیک که به‌دلیل آسیب‌‌‌دیدگی از ناحیه سر در بازی مقابل رنجرز مصدوم و به‌دلیل شدت ضربه وارده فوت شد، پس از ”تراتمن“ و اکنون ”پتر چک“ از مصدومان بزرگ هستند.

تراتمن که هفته آینده ۸۳ ساله خواهد شد، می‌گوید: ”دروازه‌بانی سخت‌ترین کار است کاری پر برخورد به‌علاوه گل خوردن یا نخوردن نیز به وضعیت شما در دروازه بستگی دارد.

آنچه مسلم است آنکه پوشیدن محافظ نمی‌تواند از ضربه وارده محافظت کند و مهاجمان خود بهتر از هر کسی می‌توانند از برخورد با دروازه‌بان فرار کنند.

تراتمن در پایان می‌گوید: ”اگر دوباره به فوتبال باز گردم، دوست دارم که مجدداً در دروازه باشم.“همچنین مشاهده کنید

سایت جهان صنعت نیوزخبرگزاری فارسسایر منابعسایت سلام نووبگردیروزنامه همشهریخبرگزاری باشگاه خبرنگارانروزنامه ایرانسایت دیجیاتوسایت عصرایران