یکشنبه, ۳ مهر, ۱۴۰۱ / 25 September, 2022
مجله ویستا

تا جام جهانی چه برنامه ای دارید


تا جام جهانی چه برنامه ای دارید

آنچه در زیر می خوانید, گفت و گویی است که پژمان نوزاد با افشین قطبی, یکی از مربیان تیم ملی کره جنوبی انجام داده است

آنچه در زیر می خوانید، گفت و گویی است که پژمان نوزاد با افشین قطبی، یکی از مربیان تیم ملی کره جنوبی انجام داده است. صحبت های قطبی در خصوص برنامه ریزی کره ای ها و نحوه مدیریت دیک ادووکات، سر مربی این تیم حاوی نکات آموزنده ای است که همه اهالی فوتبال از جمله دکتر دادکان و برانکو را به خواندن آن دعوت می نماییم.

▪ نوزاد: می خواهم صحبتم را از حرف های اسکولاری، مربی برزیل در جام جهانی ۲۰۰۲ شروع کنم. پس از قهرمانی برزیل از او پرسیدندکه چه عواملی تأثیر بسزایی در قهرمانی تیم تان داشت. اسکولاری در پاسخ گفت: " بسیاری از موفقیت تیم ملی برزیل را مدیون روانشناس این تیم هستیم. حضور دو ساله او در کنار تیم و اطلاعاتی که در مورد خصوصیات روحی – روانی هر بازیکن در اختیارم می گذاشت، سلطه پنهان من درآماده سازی تیم ملی برزیل بوده است." این مقدمه را گفتم چرا که به اعتقاد من هیچ سر مربی در دنیای کنونی فوتبال نمی تواند به تنهایی عده ای بازیکن را دور هم جمع کند و از آنها نیمی قوی بسازد. رهبری یک تیم حالا یک همکاری گروهی است. می خواهم بدانم در مجموعه مربیان تیم ملی کره جنوبی چه کسانی حضور دارند؟

ـ قطبی: به غیر از دیک ادووکات به عنوان سر مربی ، پیم و من به عنوان مربی ، تیم ملی کره دارای یک مربی دروازه بانان، یک تیم پزشکی کامل و یک فیزیوتراپ است.

اما شاید مهم ترین مسأله دعوت از هانگ یانگ بو، بازیکن سرشناس کره ای که به تازگی از فوتبال خداحافظی کرده ، به کادر مربیان بوده است . بازیکنان کره برای او احترام خاصی قایلند و وی توانسته رابط بسیار خوبی بین ما و بازیکنان باشد. به عنوان مثال می توانید او را با علی دایی مقایسه کنید.

▪ نوزاد: کره ای ها در برنامه ریزی وسواس عجیبی دارند. یادم می آید قبل از جام جهانی ۲۰۰۲ وقتی برای اردویی به آمریکا آمده بودید، ساعت پنج صبح بازیکنان را به کنار دریا می بردید تا تمرینات هوازی را انجام دهند. برای من و همه دوستداران فوتبال جالب است، بدانیم تا جام جهانی آلمان چه برنامه ای دارید؟

ـ قطبی: وقتی کادر جدید مربیان رهبری تیم کره را به دست گرفت، اولین کاری که انجام دادیم شناخت بازیکنان بود. به دلیل حضور چند ساله من و پیم وربک خیلی سریع تیم را جمع و جور کردیم . بازی با ایران برای ما اهمیت فوق العاده ای داشت چرا که در این بازی به دنبال کسب روحیه و آوردن نشاط به اردوی تیم ملی بودیم.

بعد از دیدار با ایران هر چهار نفرمان هر هفته هر کدام دو بازی لیگ را زیر نظر گرفتیم تا بازیکنی از قلم نیفتد و بتوانیم همواره بهترین ها را به اردو دعوت کنیم .

پس از انجام دو بازی سنگین در مقابل صرب ها و سوئد در حال حاضر برنامه اردوهای مان را تکمیل می کنیم. به طور خلاصه می توانم مراحل مختلف آماده سازی تیم کره را چنین برشمرم:

الف) ماه ژانویه

- اردوی یک هفته ای در دوبی

- دیدار دوستانه با تیم ملی امارات

- حضور در نور کمنت چهار جانبه عربستان

- دیدار دوستانه با دانمارک ، روسیه و عربستان

ب) ماه فوریه

- شروع اردو در آمریکا از روز دوم فوریه

- دیدار با تیم گالکسی در روز هشتم فوریه

- دیدار با تیم ملی مکزیک در روز دوازدهم فوریه

- دیدار با تیم ملی هندوراس یا کاستاریکا در روز پانزدهم فوریه

- حضور در تورنمنت هنگ کنگ

- دیدار با تیم های کرواسی ، پاراگوئه و یا هنگ کنگ

ج) ماه مارس و آوریل

- نظاره مستقیم دو ماهه بر لیگ کره و بررسی بازیکنان

د) ماه می

- تشکیل اردوی اروپایی از روز پانزدهم می

و) ماه ژوئن

- حضور در جام جهانی

تازه واردی که فیکس می شود

▪ نوزاد: مرحله آخر یعنی یک ماه قبل از شروع جام جهانی مرحله ای حساس است . چه برنامه ای دارید؟

ـ قطبی: سعی می کنیم در اروپا اردو بزنیم اما نه در آلمان. تا حد امکان خیلی دیر به آلمان می رویم چرا که اردوی زود هنگام در آلمان هیجان مسابقات را از ما می گیرد و در ثانی استرس بچه ها بیشتر می شود.

▪ نوزاد: من اعتقاد دارم در ایران همه بازیکنان لیگ باید هر شب با رویای جام جهانی به خواب روند. این حس باید به وجود بیاید که هر بازیکنی شانس دارد پیراهن نیم ملی را بپوشد. یک نوع آتش زدن به دل لیگ! حس رقابت سالم باید فوتبال ما را پویا کند. شما لیگ کره را چگونه دنبال می کنید؟

ـ قطبی : جالب است مثالی بزنم . در مدتی که لیگ کره را زیر نظر داشتیم ، پیم وربک یک جوان بیست ساله را دید که عالی بازی می کرد. قرار شد من هم بروم چند بازی او را ببینم . وقتی برگشتم به ادووکات گفتم باید او را حتماً دعوت کنیم . با این که شاید از ده مربی هشت مربی او را انتخاب نکنند چرا که نوع بازی اش تماشاگر پسند نیست اما حرکات بدون توپ ، جایگیری و تاکتیک پذیری اش بی نظیر است.

او با شماره۱۷ اولین بازی ملی اش را مقابل ایران انجام داد و کم کم دارد خود را به عنوان یکی از ستون های اصلی تیم جا می اندازد.

تا یادم نرفته بگویم که در بازی با ایران چهار بازیکن بیست ساله داشتیم که دوتای شان( لی وان هو ولی هو) برای اولین بار لباس تیم ملی را بر تن داشتند.

▪ نوزاد: شما هم مثل تیم ایران بازیکنانی دارید که درخارج از کره و در لیگ های اروپایی بازی می کند. برای آنها چه برنامه ای دارید؟

ـ قطبی: در چند روز اول اردو برای بازیکنان اروپایی که کمتر در تیم های شان بازی می کنند. تمرینات ویژه ای می گذاریم و آنها جدا از تیم تمرین می کنند. بعد از چند روز تمرینات همگانی را آغاز می کنیم . ضمن این که در طول فصل ارتباط نزدیکی با آنها و مربیان شان داریم .

▪ نوزاد: بسیاری از تست های فوتبال از جمله تست کوپر منسوخ شده اند و Biptest جای آن را گرفته . از طی کره ای ها معمولاٌ تنوع غذایی خوبی دارند. یعنی میزان سیزیجات و ماهی در غذاهای شان زیاد است که این برای یک ورزشکار خوب است . کمی از برآورد جسمانی بازیکنان و تغذیه آنها بگویید.

ـ قطبی: پزشک تیم برنامه غذایی مرتبی به بازیکنان می دهد که بازیکنان آن راحتی در طول فصل و در خارج از اردو رعایت می کنند. بازیکنان کره فیزیک بسیار مناسبی دارند. ما هر روز وزن آنها را اندازه می گیریم . جالب است بدانید یک باسکول انتخاب کرده ایم که همه جا و حتی در سفرها همراهمان است که میزان سنجش یکنواخت باشد. از ماه ژانویه یک متخصص بدنسازی به جمع ما اضافه می شود که برنامه کامل تری ارائه می کند.

▪ نوزاد: تیم ملی ایران را از نزدیک دیدید. چه برداشتی دارید؟

ـ قطبی: تنوع تاکتیکی تان کم است و این طوری مقابل تیم های اروپایی به مشکل برمی خورید. باید توانایی تغییر روش بازی را در خودتان چند برابر کنید. فراموش نکنید شما به کار زار جام جهانی می روید!همچنین مشاهده کنید

سایت تجارت نیوزسایت اقتصاد 24سایت تاپ نازسایت جمارانروزنامه توسعه ایرانیسایت اکوایرانخبرگزاری ایرناخبرگزاری صدا و سیماسایت اعتماد آنلاینسایت انتخاب