دوشنبه, ۲۸ خرداد, ۱۴۰۳ / 17 June, 2024
مجله ویستا

گذشته همسرتان تعیین کننده است


گذشته همسرتان تعیین کننده است

اگر قصد ازدواج دارید این مطلب را بخوانید

آیا ازدواج‌کردن در حال حاضر برای شما انتخاب مناسبی است؟ به نظر شما قبل از اینکه بخواهید وارد این وادی شوید به چه چیزهایی نیاز دارید؟ سایت دکتر فیل(Dr.phil) برای شما که قصد ازدواج‌ دارید، توصیه‌هایی دارد تا نگاهی دوباره به خودتان، همسر آینده و رابطه‌تان بیندازید، این سوال‌ها را از خودتان بپرسید...

چرا می‌خواهید ازدواج کنید؟

با خودتان صادق باشید و دلایل ازدواج‌کردنتان را ارزیابی کنید. یک فهرست از مزایا و معایب همسر آینده و رابطه‌تان بنویسید. اینکه فقط دلتان می‌خواهد ازدواج کنید، دلیل موجه و مناسبی برای گرفتن تصمیم به ازدواج با این فرد خاص مهم نیست.

آیا درباره مسائل شخصی همسرتان اطلاعات کافی دارید و به این اطلاعات اعتماد دارید؟

بهترین پیشگو برای رفتارهای آینده همسرتان، آشکارشدن و دانستن رفتارها و عادت‌های گذشته‌اش است. پس درباره این مسائل اطلاعات به دست آورید. روابط همسر آینده شما با دوستانش چگونه بوده است؟ با شما چگونه رفتار می‌کند؟ از روابط زناشویی پدرومادرش چه نکته‌های مثبتی یا منفی آموخته است؟ دقیق‌تر به روابط پدر و مادر همسر آینده‌تان بنگرید. همه ما آنچه در زندگی می‌بینیم، می‌آموزیم.

آیا برای ازدواجتان برنامه‌ریزی کرد‌ه‌اید؟

کیک ازدواج، لباس، گل، شام این مسائل فقط برای یک روز هستند و برنامه‌ریزی درباره آنها هم اهمیت دارد اما ازدواج و معنای واقعی آن بعد از آن روز آغاز می‌شود. شما باید برای یک زندگی شاد، برنامه‌ریزی داشته باشید. حتی به ۵۰ سال آینده‌تان و به همه اتفاق‌هایی که ممکن است برایتان در این مسیر بیفتد، فکر کنید و آن را با همسرتان در میان بگذارید. راجع به فرزند، مسائل مالی، روابط زناشویی، مسائل مذهبی، تفریح‌ها و اوقات فراغت، روابط با دوستان و اقوام‌ و حتی دوران بازنشستگی با یکدیگر صحبت کنید. اگر نتوانید در مورد این مسائل حرف بزنید و به توافق برسید، مطمئنا در آینده هم اگر در این موقعیت‌ها قرار بگیرید، موفق نخواهید بود.

آیا بیش از چیزی که توانایی‌اش را دارید، برای این رابطه سرمایه‌گذاری می‌کنید؟

نگاهی به آنچه در رابطه‌تان به دست می‌آورید بیندازید. مثلا اگر با این رابطه، دوستان، موقعیت شغلی و افراد خانواده‌تان را از دست بدهید، بهای زیادی می‌پردازید. حتی اگر فردی ارزش این کار را داشته باشد، باید به این موضوع فکر کنید که گاهی تنها بودن بهتر از این است که با فردی که بیماری روانی داردیا چیزهایی ارزشمند زندگی‌تان را از شما می‌گیرد، ازدواج کنید.

آیا توقع‌های خود را در روابط زناشویی مشخص و در این مورد با همسر آینده‌تان صحبت کرده‌اید؟

خودتان را بشناسید. شما نمی‌توانید به هیچ‌وجه متوجه شوید که فردی مناسب شماست مگر اینکه توقع‌هایتان را از خود، همسر آینده و این رابطه‌ مشخص کنید. این موضوع را اصلا به خودخواهی نسبت بدهید. شما باید اهدافتان را در یک رابطه به صورت واضح بدانید. بهتر است در مورد این مسائل الان صحبت کنید نه پس از ازدواج. هم شما و هم طرف مقابلتان باید خطوط خود را مشخص کنید.

سوال اول : مادر من و خاله‌ام نزدیک ۱۰ سال است با هم صحبت نمی‌کنند. آنها قدیم با هم دعوایی داشتند که من دقیقا نمی‌دانم بر سر چه چیزی بوده زیرا هر کدام از آنها داستان متفاوتی درباره آن برایم گفته‌اند. حالا می‌خواهم دوازدهمین جشن سالگرد ازدواجم را بگیرم و دوست دارم خاله‌ام را هم که مدت زیادی است ندیده‌ام، دعوت کنم ولی مادرم می‌گوید اگر او را دعوت کنی، من به جشن تو نخواهم آمد. چه کنم که مادرم این‌طور رفتار نکند؟

سوال دوم: من و خواهرم خیلی با هم متفاوت هستیم. او کار نمی‌کند و بسیار به خرید علاقه دارد و زیاد به خرید می‌رود ولی من یک شغل تمام‌وقت دارم و خیلی مواظب خرج کردنم هستم. او همیشه از خودش تعریف می‌کند و می‌گوید خیلی مادر خوبی است زیرا می‌تواند همواره با بچه‌هایش باشد و چیزهایی که دوست دارند، برایشان تامین می‌کند. فکر می‌کنم خواهرم می‌خواهد کاری کند تا در مورد دیدگاهی که به زندگی دارم و هر چیزی که نظر او درباره آن با من متفاوت است، احساس بدی پیدا کنم. چطور می‌توانم این کارش را متوقف کنم؟

● دکتر محمدرضا خدایی

روان‌پزشک

عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی

پاسخ اول: بهتر است به اختلاف‌های بزرگ‌ترها با ریزبینی نگاه نکنید. شما می‌توانید درسالگرد ازدواجتان از هر دو طرف دعوت کنید در مراسم حضور پیدا کنند. اول از همه،‌ از اینکه مادر یا خاله‌‌تان یا هر دوی آنها اصل قضیه دعوا را درست به یاد ندارند یا هر کدام به نوعی آن را تعریف می‌کنند، تعجب نکنید زیرا افراد مختلف از زوایای مختلف به ماجرا نگاه می‌کنند و نقطه‌نظرهای متفاوتی دارند. از خاله‌تان درخواست کنید به عنوان هدیه جشن سالگرد شما با مادرتان صحبت و علاقه‌اش را به او ابراز کند. از مادرتان هم بخواهید به عنوان هدیه‌ای به شما، گذشته را فراموش کند.

امیدوارم این خانم‌ها با دیدن اینکه اختلاف آنها روی شما تاثیر گذاشته، همدیگر را ببخشند و اتفاق‌های بد گذشته را فراموش کنند ولی اگر این اتفاق نیفتاد، از این مساله بگذرید و فقط مادرتان را دعوت کنید و از جشنتان لذت ببرید؛ جشنی که متعلق به شما، همسرتان و زندگی مشترکتان است نه افراد دیگر خانواده.

پاسخ دوم: به نظر می‌رسد خواهرتان نیاز دارد تصمیم‌ها و عملکردش به وسیله دیگران تایید شود و قصدش این نیست که برتری خودش را نسبت به شما نشان دهد. هر چقدر می‌توانید سعی کنید احساس عدم اطمینان و ناامنی را در او از بین ببرید. توجه کنید علت اینکه خواهرتان می‌خواهد خود را بزرگ جلوه دهد، بیشتر این است که احساس بهتری نسبت به خودش پیدا کند تا اینکه احساس بدی در شما به وجود آورد. هر انسانی شخصیت خاص خود را دارد و ممکن است دیدگاه، نگرش و رفتار او در زندگی با دیگران متفاوت باشد. پس فکر نکنید رفتار خواهرتان برای اعتراض و مخالفت با شماست.

ترجمه: شیرین حسنی