جمعه, ۱۵ مهر, ۱۴۰۱ / 7 October, 2022
مجله ویستا

شیاطین سرخ, بر بام فوتبال اروپا


شیاطین سرخ, بر بام فوتبال اروپا

پیروزی منچستر مقابل چلسی با درخشش فان در سار

زمانی که جان تری، کاپیتان چلسی به سمت توپ حرکت کرد تا پنجمین ضربه پنالتی تیمش را در پایان ماراتن فینال لیگ قهرمانان مقابل منچستر به ثمر برساند، بیشتر هواداران آبی‌ها تیمشان را پیروز میدان می‌دانستند و آماده برپا کردن جشن قهرمانی بودند اما لیز خوردن تری باعث شد او توپ را به بیرون زده و امید به اردوی یونایتدها بازگردد و ادوین فان‌درسار با مهار پنالتی هفتم چلسی که توسط نیکولاس آنلکا نواخته شد، منچستر را قهرمان اروپا کرد.

● فان‌درسار: یک شب رویایی بود

فان‌درسار که پس از ۱۳ سال (او در سال ۱۹۹۵ به همراه آژاکس فاتح این جام شده بود) قهرمانی اروپا را برای دومین بار تجربه می‌کرد، در پایان مسابقه گفت: «گرفتن آن پنالتی احساسی فوق‌العاده و عالی به من داد. پیروزی در فینال و دفع آخرین ضربه توسط من یک شب رویایی را برایم ساخت. نمی‌دانم چه باید بگویم.»او که به عنوان بهترین بازیکن زمین انتخاب شد، در مورد ضربه آنلکا می‌گوید: «من می‌دانستم او توپ را به سمت راست من می‌فرستد. این را قبل از ضربه احساس می‌کردم.»او که در زمان فتح نخستین لیگ قهرمانان توسط آژاکس که با پیروزی یک بر صفر مقابل یوونتوس حاصل شد، تنها ۲۴ سال سن داشت در این دیدار در اوج تجربه و در ۳۷ سالگی یکی از بهترین‌های تیمش و پایه‌گذار قهرمانی سوم منچستر در اروپا بود.در جریان بازی و در نیمه نخست هر دو گل مسابقه توسط رونالدو و لمپارد به ثمر رسید تا دو تیم یک‌ـ‌یک مساوی شوند و این نتیجه تا پایان ۱۲۰ دقیقه وقت معمول مسابقه پا برجا بود تا دو تیم در ضربات پنالتی تکلیف قهرمانی را مشخص کنند.

● رونالدو: قصد رفتن ندارم

کریس رونالدو گوش راست پرتغالی منچستر که پیش از این دیدار از او به عنوان مرد خطرناک یونایتدها نام برده می‌شد گل تیمش را در دقیقه ۲۶ به ثمر رساند اما در ضربات پنالتی نتوانست دروازه پترچک را باز کند و اگر ضربه تری تبدیل به گل می‌شد، او هیچگاه خود را نمی‌بخشید.رونالدو می‌گوید: «وقتی پنالتی‌ام را از دست دادم، فکر می‌کردم بازی تمام شده است و ما بازنده خواهیم بود. احساس می‌کردم بدترین روز زندگی‌ام را تجربه می‌کنم. اما خوشبختانه شانس با ما یار بود و در حالی که من ضربه‌ام را گل نکرده بودم، فاتح جام شدیم. در ضربات پنالتی شانس نقش زیادی دارد. به عقیده من دلیل پیروزی ما این بود که در تمام طول بازی بهتر و مستحق این جام بودیم. حالا بهترین روز زندگی‌ام را می‌گذرانم. ثابت کردیم بهترین تیم اروپا هستیم و فصل را با ۲ جام (لیگ برتر و لیگ قهرمانان) به پایان بردیم. پیروزی مقابل چلسی همیشه دشوار است و این بار هواداران یک بازی جذاب و تماشایی را دیدند و فکر می‌کنم از آن لذت برده باشند.»وقتی از او سوال می‌شود که پس از کسب این عناوین باز هم قصد ترک اولدترافورد را دارد، می‌گوید: «نه، به هیچ‌وجه. من می‌خواهم در منچستر بمانم.»

● فرگوسن: به فصل آینده فکر می‌کنم

بدون شک مرد اول این مسابقه سرالکس فرگوسن، مربی کهنه‌کار منچستر بود که برای دومین بار لیگ قهرمانان را به همراه این تیم فتح کرد. او که تیمش در پنجاهمین سالگرد سقوط هواپیمای حامل بازیکنان منچستر و کشته شدن تعدادی از بازیکنان که تحت هدایت «سرمت بازبی» مربی آن زمان یونایتدها بازی می‌کردند، این عنوان را به‌دست آورد، می‌گوید: «قبل از بازی هم گفته بودم که اجازه نمی‌دهیم سالگرد پسران بازبی با ناکامی همراه باشد، مطمئن بودم که بازی را با پیروزی پشت‌سر می‌گذاریم، حتی در ضربات پنالتی هم خوش‌بین بودم و وقتی ضربه تری به بیرون رفت، ما یک شانس دیگر به‌دست آوردیم و به‌خوبی از آن استفاده کردیم.

افتخار می‌کنم که دوباره این جام را به‌دست آوردم، البته این پیروزی مرا راضی نمی‌کند و از فردا برای موفقیت در فصل آینده و کسب عناوین بیشتر، برنامه‌ریزی خواهم کرد.»فرگوسن درباره درخشش فان‌درسار در این مسابقه می‌گوید: دشوارترین کار ما این بود که جانشینی برای پیتر اشمایکل (دروازه‌بان سابق و دانمارکی منچستر) پیدا کنیم. وقتی ۳ سال پیش، فان‌درسار را به خدمت گرفتیم، دفاع ما پیشرفت زیادی کرد و خیالمان از بابت دروازه راحت شد. او در این مسابقه عالی بود. وقتی کار به ضربات آخر پنالتی کشیده می‌شود، تجربه و تمرکز، بسیار مهم است و ادوین نشان داد که آمادگی بسیار بالایی دارد.

غرق شادی

«کارلوس ته‌وز» مهاجم آرژانتینی منچستر که باوجود از دست دادن چند موقعیت خوب، یکی از بهترین‌های تیمش بود، پس از پایان این مسابقه گفت: «مدت‌ها بود چنین احساس جالبی نداشتم. تمام وجودم غرق شادی بود. از کودکی آرزو داشتم که این جام را بالای سر ببرم اما هیچ‌گاه فکر نمی‌کردم به این افتخار برسم. حالا این رویا به واقعیت تبدیل شده و بسیار خوشحالم.من پیش از این، در دو فینال شکست خورده بودم؛ یک بار در کوپا آمه‌ریکا مقابل برزیل (با پیراهن آرژانتین) و بار دیگر در جام لیبرتادورس.»او که این فصل را به‌صورت قرضی در منچستر گذرانده بود، در مورد بازی‌کردن تحت هدایت فرگوسن و نقش این مربی در پیشرفت خود می‌گوید: «او اعتمادبه‌نفس زیادی به من داد. می‌دانم که چه می‌خواهد و چگونه فکر می‌کند و سعی می‌کنم در زمین، خواسته‌هایش را اجرا کنم. فرگوسن همیشه از من حمایت کرده و موفقیت‌هایم را مدیون او هستم.»

● سونگ: فرگوسن گفت متاسفم

قبل از شروع مسابقه، بیشتر کارشناسان، پارک‌ جی‌سونگ، هافبک کره‌ای منچستر را یکی از نفرات اصلی این تیم می‌دانستند اما در کمال تعجب فرگوسن او را در ترکیب ۱۱ نفره تیمش قرار نداد.

سونگ در این باره می‌گوید: «قبل از بازی هم گفته بودم که من در این مسابقه نخواهم بود. پس از اینکه فرگوسن ترکیب را در رختکن خواند به من گفت به خاطر اینکه به میدان نمی‌روم متاسف است.

تیم قهرمان شد و من بسیار خوشحالم. خودم خیلی دوست داشتم در این مسابقه بازی می‌کردم.»اما رایان گیگز مرد خستگی‌ناپذیر یونایتدها که در فینال سال ۱۹۹۹ نیز حضور داشت در این مسابقه رکورد بابی‌چارلتون را شکست و حالا او بیشترین بازی را با پیراهن منچستر انجام داده است. گیگز در مورد این مسابقه می‌گوید: «باز هم یک فینال لذت‌بخش را تجربه کردم در سال ۹۹ هم فکر می‌کردیم کار تمام است اما قهرمان شدیم و امشب دوباره این اتفاق تکرار شد.

هر دو تیم شانس‌های زیادی داشتند و هیچکس برتری محسوس نداشت اما در پایان به لطف درخشش فان درسار پیروز شدیم.»ریو فردیناند کاپیتان یونایتدها در این مسابقه هم گفت: «فکر می‌کردم تری ضربه‌اش را به گل تبدیل کند چرا که او در تمرینات یکی از بهترین پنالتی‌زنان است خوشبختانه او موفق نشد و ما توانستیم این مسابقه را ببریم.»

● تن کاته: قرار نبود تری پنالتی بزند

در سوی دیگر میدان غم و اندوه در اردوی چلسی حاکم بود و آنها که دو بار در طول مسابقه توپ را به تیر دروازه منچستر زده بودند تصور نمی‌کردند جان تری آن ضربه حساس را از دست بدهد. بارندگی و لغزنده بودن زمین باعث شد کاپیتان آبی‌ها ناکام بزرگ این مسابقه لقب گیرد. هنک تن کاته مربی هلندی چلسی پس از پایان مسابقه گفت: «ما اصلا فکر نمی‌کردیم این‌گونه مقابل آنها شکست بخوریم. در نیمه دوم و وقت‌های اضافه ما از حریف بهتر بودیم و موقعیت‌های زیادی برای گلزنی داشتیم حتی توپ را به تیر دروازه آنها زدیم و اگر کمی خوش‌شانس بودیم پیش از رسیدن به ضربات پنالتی برنده می‌شدیم. بازیکنان در طول فصل بسیار عالی کار کردند و از آنها سپاسگزارم بخصوص که انتقادات زیادی را تحمل کردند اما نشان دادیم که می‌توانیم در مقابل یکی از بهترین تیم‌های دنیا فوتبالی زیبا و خوب ارائه داده و به این تیم افتخار می‌کنیم.»

تن کاته در مورد ضربات پنالتی می‌گوید:‌ «از ابتدا قرار نبود تری پنالتی بزند اما وقتی دروگبا اخراج شد مجبور شدیم که او را در لیست ۵ ‌نفره قرار دهیم. شاید عده‌ای معتقد باشند که او فرد مناسبی برای زدن پنالتی پنجم نبود اما اگر ضربه‌اش به گل تبدیل می‌شد هیچکس این‌گونه انتقاد نمی‌کرد.»ریکاردو کاروالیو مدافع پرتغالی چلسی هم رختکن چلسی پس از این مسابقه را بسیار ساکت و پر از ناراحتی توصیف کرد. او می‌گوید: «بسیاری از بازیکنان در رختکن گریه می‌کردند. به‌خصوص تری که ما نمی‌توانستیم او را آرام کنیم. هیچکس انتظار نداشت که ما مغلوب شویم و شاید اگر دروگبا اخراج نمی‌شد این جام اکنون در دست‌های ما قرار داشت.»

سیامک خاجیهمچنین مشاهده کنید

سایت اعتماد آنلاینسایت اقتصادآنلاینسایت اکوایرانسایر منابعروزنامه دنیای اقتصادروزنامه همشهریسایت مثلث آنلاینروزنامه آفتاب یزدسایت بیتوتهسایت دیدارنیوز