سه شنبه, ۱۱ بهمن, ۱۴۰۱ / 31 January, 2023
مجله ویستا

کوپه, افتخار ژرلان


کوپه, افتخار ژرلان

مسلماً کوپه بدون توجه به درد زانوی خود آنچه را که باید در جریان دیدار با شیاطین سرخ به نمایش بگذارد انجام خواهد داد

سرانجام انتظار برای هواداران لیون به سرآمد و دروازه بان کارکشته و ناآشنای این تیم گریگوری کوپه بار دیگر به ترکیب مشکی پوشان بازگشت. پس از ۶ ماه مصدومیت و دوری از میادین که ثمره یک آسیب دیدگی از ناحیه زانو بود، دروازه بان صدرنشین لوشامپیونه و خروس های آبی خود را برای حضور در دیدار حساس مقابل منچستریونایتد در دور نخست رقابت های لیگ قهرمانان اروپا آماده می کند. این دیدار که حکم نخستین دیدار اروپایی وی در فصل جاری را دارد، مسلماً محکی دشوار برای بازیکنی خواهد بود که ماه ها است از حضور در میادین محروم بوده است. کوپه نخستین حضور خود در رقابت های لوشامپیونه را پس از ۶ ماه غیبت با ایستادن در سنگر لیون مقابل سنت اتی ین تجربه کرد ضمن آنکه او خروس های آبی را در جریان شکست یک بر صفر آنها مقابل اسپانیا همراهی کرد. این دروازه بان ۳۵ ساله کمی پیش از شروع این دیدار دوستانه که در واقع ۲۹ بازی ملی او محسوب می شد، گفت: «تقریباً به آمادگی کاملی رسیده ام. روز به روز شرایط زانویم بهبود می یابد اما باید همچنان مراقب سلامتی خود باشم. درد مزمن زانو به مراقبت و توجه فراوان نیاز دارد.»

● فضای خاص

مسلماً کوپه بدون توجه به درد زانوی خود آنچه را که باید در جریان دیدار با شیاطین سرخ به نمایش بگذارد انجام خواهد داد. وی گفت: «رقابت های لیگ قهرمانان اروپا فضای خاصی دارد. این دیدارها آدم را به وجد می آورد. موسیقی که پیش از آغاز دیدارهای لیگ قهرمانان اروپا پخش می شود باعث ایجاد همبستگی و اتحاد در میان بازیکنان و هواداران تیم ها می شود. زمانی که شما چنین دیدارها و چنین شرایطی را تجربه کرده باشید، تنها یک هدف خواهید داشت و آن این است که بار دیگر بتوانید این فضا را تجربه کنید.» کوپه طی ۱۴ سال دوران بازیگری اش که با حضور در سنت اتی ین آغاز شده بود تا به حال ۷۳ بار در رقابت های لیگ قهرمانان اروپا به میدان رفته است و در این مدت وی ۲ بار طعم رودررویی با شیاطین سرخ را در فصل ۲۰۰۶- ۲۰۰۵ تجربه کرده است. طی آن ۲ دیدار رفت و برگشت، لیون با نتیجه مساوی ۲ بر ۲ حریف خود را بدرقه کرد و در دیدار برگشت در اولدترافورد با شکست ۲ بر یک به فرانسه بازگشت.

● خاطرات پر شکوه

کوپه در حالی دوازدهمین فصل حضور خود در لیون را تجربه می کند که با این تیم فاتح افتخارات زیادی بوده است و خاطرات خوشی را از قرار گرفتن در سنگر مردان ژرلان به ذهن خود سپرده است. در لیگ قهرمانان اروپا نیز این دروازه بان لحظات به یادماندنی را از حضور در سنگر سفید پوستان تجربه کرده است، هر چند لیون هیچ گاه از مرحله یک چهارم نهایی این رقابت ها صعود نکرده است. دروازه بان اول تیم ملی فرانسه در این خصوص گفت: «بهترین خاطرات من در دیدار مقابل سلتیک در فصل ۲۰۰۴- ۲۰۰۳ رقم خورده است.» لازم به ذکر است که سفیدپوشان فرانسوی در ۲ دیدار رفت و برگشت موفق به شکست حریف اسکاتلندی خود شدند و توانستند به مرحله حذفی پای بگذارند.کوپه در ادامه با اشاره به این مطلب که لیون تا چه میزان به صعود به مرحله نیمه نهایی نزدیک شده بود، گفت: «پس از شکست سلتیک طی ۲ دیدار رفت و برگشت در مرحله یک چهارم نهایی به میلان برخوردیم. همه چیز در جهت صعود ما پیش می رفت تا آنکه فلیپو اینزاگی در دقیقه هشتاد و هشتم بازی گل پیروزی بخش میلان را به ثمر رساند و قلب هزاران هوادار لیون را شکست.»

● شرایطی مشابه

در رقابت های لیگ قهرمانان اروپا فصل جاری، لیون قهرمان ۶ باره لوشامپیونه، در آستانه حذف در مرحله گروهی برای نخستین بار از سال ۲۰۰۲ تا کنون قرار گرفته بود. شکست ۳ بر صفر مقابل گلاسکورنجرز در ژرلان همگان را بر این تصور وا داشت که کار سفیدپوشان دیگر تمام شده است اما شاگردان آلن پرین که از شکست خانگی دچار شوک شدیدی شده بودند ناگاه به خود آمدند و به یکباره سیر صعودی سریعی را در پیش گرفتند. لیون با گرفتن انتقام دیدار رفت، توانست حریف اسکاتلندی خود را خارج از خانه با نتیجه ۳ بر صفر شکست داده و امید صعود را در دل هواداران خود زنده کند.

کوپه در مورد دیدار لیون مقابل رنجرز گفت: «در آن زمان در حال رهایی یافتن از بند مصدومیت بودم اما همچنان یکی از اعضای تیم به حساب می آمدم. پس از شکست مقابل رنجرز در ژرلان به تمام بازیکنان تیم گفتم که ما هنوز توانایی صعود را داریم. اتحاد تیم و تلاش تک تک اعضای تیم برای رسیدن به مرحله حذفی باعث شد بتوانیم رنجرز را در اسکاتلند شکست دهیم و به مرحله حذفی برسیم.» تلاش فراوان «رمی وکتور» دروازه بان دوم لیون، در غیاب کوپه برخلاف انتظار، نمایش قابل قبولی را ارائه داد. کوپه در خصوص عملکرد همتای خود در لیون گفت: «عملکرد رمی به عنوان دروازه بانی که پس از مدت ها در ترکیب ثابت تیم قرار می گرفت قابل تحسین بود. با وجود آنکه لیون تا به حال ۶ بار پیاپی به مقام قهرمانی لوشامپیونه دست یافته است رمی همانند یک بازیکن تازه وارد تلاش می کرد چرا که او عاشق تیمش بود.» کوپه به همراه سیدنی گوو و جونینیو ۳ بازیکنی هستند که لیون را در تمامی عناوین قهرمانی این تیم در لوشامپیونه همراهی کرده اند.

● همبستگی بازیکنان

روح تیمی و اتحاد بازیکنان لیون به طور حتم به این تیم در افتخارآفرینی مجدد در رقابت های لوشامپیونه کمک خواهد کرد اما مطمئناً افتخارآفرینی سفیدپوشان به رقابت های داخلی فرانسه ختم نخواهد شد و همان طور که شاگردان پرین در لیگ قهرمانان اروپا نشان دادند، آنها در زمره مدعیان اصلی کسب عنوان قهرمانی هستند، لذا دست کم گرفتن تیم قدرتمندی همچون لیون در راه فتح معتبرترین لیگ باشگاهی در سطح اروپا کاری بس اشتباه خواهد بود. کوپه در مورد رویارویی تیمش مقابل منچستریونایتد در نخستین مرحله حذفی رقابت های لیگ قهرمانان اروپا گفت: «منچستریونایتد تیمی بسیار قدرتمند است. این تیم از وجود مهره های خلاق و با استعدادی همچون کریستیانو رونالدو و هدایت سرمربی با تجربه ای مانند سرآلکس فرگوسن بهره می برد. لیون مسلماً در مقایسه با منچستریونایتد از قدرت کمتری برخوردار است اما مسلماً بازیکنان تیم نهایت تلاش خود را انجام خواهند داد تا بتوانیم برای فرانسه افتخارآفرین باشیم. تنها کاری که ما باید انجام دهیم آن است که در دیدار رفت با تمام قوا راهی میدان شویم تا بتوانیم امیدهای صعود در دیدار برگشت را زنده نگه داریم.»

● چیزی برای از دست دادن

در حالی که کریستیانو رونالدو روزبه روز عملکرد خود را در ترکیب سرخپوشان شهر منچستر بهبود می بخشد، مواجه شدن با شیاطین سرخ و عبور از آنها کار بسیار مشکلی به نظر می رسد و بدون شک ستاره پرتغالی منچستریونایتد نخستین هدفی است که کوپه آن را تحت نظر خواهد داشت. هر چند سفیدپوشان ژرلان در فصل جاری اقتدار خط دفاعی خود را در رقابت های لوشامپیونه به رخ همگان کشیده اند اما کوپه در ادامه اظهار داشت: «به عنوان یک دروازه بان مطمئن هستم که کار سختی را در دیدارهای رفت و برگشت مقابل منچستریونایتد پیش روی خواهیم داشت. بدون شک بازگشت کریس، کاپیتان لیون به ترکیب تیم و رسیدن او به آمادگی کامل برای رودررویی مقابل شاگردان سرآلکس فرگوسن سهم فراوانی در کسب موفقیت سفیدپوشان فرانسوی و صعود این تیم به مرحله یک چهارم نهایی خواهد داشت. کوپه در انتها در خصوص هدایت گر تیم خود در زمین بازی گفت: «کریس بازیکنی خارق العاده ای است اما این نباید باعث شود که ما توقعی بیش از حد از او داشته باشیم. اگر درصدد کسب موفقیت هستیم باید نهایت تلاش خود را به خرج دهیم چرا که ما چیزی برای از دست دادن نداریم. نباید اشتباهی را که در دیدار مقابل رم در فصل گذشته مرتکب شدیم را تکرار کنیم.»همچنین مشاهده کنید

روزنامه شرقخبرگزاری ایسناسایت جهان صنعت نیوزخبرگزاری برناسایت اقتصادنیوزروزنامه آرمان ملیسایت انصاف نیوزسایت الفروزنامه توسعه ایرانیسایت دیدبان ایران