سه شنبه, ۱۱ بهمن, ۱۴۰۱ / 31 January, 2023
مجله ویستا

بوسنی به صعود امیدوار شد


بوسنی به صعود امیدوار شد

انتقاد سخت سایت امریکایی از تیم ملی نیجریه

نیجریه با تساوی در نخستین بازی‌اش در جام جهانی مقابل ایران شروع ناامید‌کننده‌یی داشت. در حالی که تیم ملی ایران به خاطر انسجام دفاعی شایسته یک امتیاز این دیدار بود،ایران از آزمون سخت سوپرعقاب‌های آفریقا به خوبی بیرون آمد.

با وجود آمار ۶۷ درصدی مالکیت توپ نیجریه،عقاب‌ها در نیمه پایانی بازی‌ها انسجام لازم در میانه زمین را نداشتند و به سختی به پاس‌های یکدیگر می‌رسیدند و توپ‌های زیادی را لو دادند

در مجموع نشاط و انرژی لازم هم در کل تیم دیده نمی‌شد و با دانستن این موضوع که بوسنی و آرژانتین در انتظار نیجریه است،تصور اینکه چطور می‌خواهد از پس این تیم‌ها برآید بسیار مشکل است.

مصدومیت گادفری اوآبونا،پیش از آغاز بازی‌ها هم یکی از مشکلات بزررگ استفن کشی سرمربی عقاب‌ها بود.

و حالا باید دید آنها در بازی روز یکشنبه مقابل تیم اروپای شرقی چه خواهند کرد.

پیشرفت سوپرعقاب‌ها در هاله‌یی از ابهام

تیمی که بیشتر از همه از بازی ایران - نیجریه درس گرفت،بوسنی بود. در حالی که سوپرعقاب‌ها و تیم ملی ایران ۹۰ دقیقه سخت و مشکل را در کوریتیبا پشت سر گذاشتند،تیم اروپای شرقی با خیال راحت در هتل‌شان بازی را نگاه می‌کردند و صعود به مرحله حذفی را آسان‌تر از قبل دریافتند.

با شروع این تورنمنت،همه از قبل آرژانتین را برنده نخست این گروه می‌دانستند،برای ایران هیچ شانسی قائل نمی‌شدند و رقابت سختی میان بوسنی و نیجریه برای مقام دومی پیش بینی می‌کردند.

در بازی اول گروه F ،بوسنی مقابل آرژانتین بسیار عالی ظاهر شد. بوسنی‌ها جوری بازی کردند که آرژانتین بازی متوسطی از خودش به نمایش گذاشت و حتی بیشتر از حریف‌شان برنامه‌ریزی شده عمل کردند.

در حالی که بوسنی در رده چهارم گروه در دور اول قرارگرفته،اژدها‌ها بیش از پیش به خود مطمئن شدند که می‌توانند مقابل رقیبان آسیایی و آفریقایی خود به راحتی پیروز شوند.

رقابت سخت میان بوسنی،نیجریه و ایران نیست بلکه رقایت سخت میان بوسنی و نیجریه و البته اندکی هم ایران است.

اودموینگی اصلا خوب نبود

پس از شش گلی که پیتر اودموینگی در فصل گذشته لیگ جزیره زد به تیم ملی بازگشت و آمار گل فوق‌العاده ۳۰ گل را از خود برجای گذاشت. مهاجم استوک سیتی مهارت‌هایش را با استفن کشی،سرمربی نیجریه به اوج رساند.

نیجریه در بازی کاملا به او احتیاج داشت. نیجریه در بیشتر بازی‌های سال ۲۰۱۳ خوب نبود و بیش از حد بر استعداد‌های ویکتور موزس و امانوئل امینکه تکیه کرده بود.

وقتی اودموینگی وارد بازی دوستانه نیجریه مقابل اسکاتلند شد،همه به این قهرمان خوشامد گفتند. هواداران فکر می‌کردند او بازیکنی است که خط حمله عقاب‌ها را از این رو به آن رو خواهد کرد.

بعد از چند بازی،اودموینگی همه کاری کرد جز این کار.

بازگشت اوساز هم خیلی خوب نبود و انگار که نیجریه با خواننده اپرایی ازدواج کرده بود که صدایش را از دست داده بود.

بازیکن سابق وست برومویچ آلبیون در بازی مقابل ایران تبدیل به بازیکن ذخیره شد و وقتی به زمین آمد،چند ضربه بلند به توپ زد و نتوانست به خط حمله نیجریه کمک کند. در ادامه بازی‌ها،نیجریه برای بقا باید فکری به حال خط حمله‌اش کند.

کشی از کمبود خلاقیت رنج می‌برد

استفن کشی به خاطر عملکرد خوبش در سال ۲۰۱۳ قابل احترام است. بخشی از عملکردش مربوط به قهرمانی در جام ملت‌های آفریقاست.

برای شکست تیمی که در دفاع کاملا منظم و بی‌نقص است - مثل ایرانی که تحت نظر کی‌روش است -،راه‌های زیادی وجود دارد. یکی از ‌این راه‌ها انجام بازی باز است. نیجریه بازیکنان لازم برای اجرای این تاکتیک را دارد ولی کشی حتی به آنها میدان هم نداد. یا اگر داد بازی مورد نظر را از آنها نطلبید.

جالب‌تر اینکه کشی در اوایل نیمه دو،ویکتور موزس،بازیکنی که در زمین بسیار موثر بود را از زمین بیرون کشید.

یکی دیگر از روش‌های منهدم کردن تیمی که دفاع خوبی دارد این است که حرکات مهاجم‌ها و تعداد حملات را بیشتر کرد. نیجریه کشی هیچ کدام از این روش‌ها را نتوانست انجام دهد. عقاب‌ها در میانه زمین کاملا کم‌انرژی بودند و قدم می‌زدند.

مترجم: رومینا تیموری

منبع: Bleacher reportهمچنین مشاهده کنید

خبرگزاری صدا و سیماسایت انصاف نیوزخبرگزاری باشگاه خبرنگارانسایت رویداد 24سایت برترینهاروزنامه تعادلروزنامه توسعه ایرانیسایت جمارانخبرگزاری ایسناروزنامه ابتکار