شنبه, ۳۰ تیر, ۱۴۰۳ / 20 July, 2024
مجله ویستا

ماشین زمان / ۳۰ دسامبر


ماشین زمان / ۳۰ دسامبر

▪ سی ام دسامبر سال ۱۹۳۷ گوردون بنکس دروازه بان سابق تیم ملی انگلیس که با این تیم به مقام قهرمانی جام جهانی ۱۹۶۶ دست یافت، متولد شد. او که از سوی فدراسیون بین المللی تاریخ و آمار …

سی ام دسامبر سال ۱۹۳۷ گوردون بنکس دروازه بان سابق تیم ملی انگلیس که با این تیم به مقام قهرمانی جام جهانی ۱۹۶۶ دست یافت، متولد شد. او که از سوی فدراسیون بین المللی تاریخ و آمار فوتبال (IFFHS) به عنوان دومین دروازه بان برتر قرن بیستم، بعد از ل یاشین و قبل از دینو زوف، معرفی شد در سال ۲۰۰۴ از سوی پله به عنوان یکی از ۱۲۵ بازیکن برتر قرن بیستم انتخاب شد. تیم های عمده باشگاهی بنکس شامل چسترفیلد، لسترسیتی و استوک سیتی می شود و او در ۷۳ دیدار برای تیم ملی انگلیس به میدان رفت. بنکس در سال ۱۹۷۲ در یک حادثه رانندگی دچار سانحه شد و چشم راستش بینایی خود را از دست داد و جای خود را در تیم ملی انگلیس و باشگاه استوک سیتی به پیتر شیلتون داد. یکی از نویسندگان نامدار ایرلند به نام دان مالن کتابی از خاطرات کودکی خود منتشر کرد با عنوان «گوردون بنکس؛ قهرمانی که می توانست پرواز کند» و از تأثیر دروازه بان سابق انگلیس بر زندگی خود سخن گفت.

سی ام دسامبر سال ۱۹۶۱ بنجامین سینکلر جانسون دونده نامدار کانادایی متولد شد. او در طول دهه ۸۰ دوران موفقیت آمیزی را تجربه کرد و دو مدال برنز المپیک و یک مدال طلای این رقابت ها را به دست آورد که البته این آخری به دلیل دوپینگ از او گرفته شد. بن جانسون در جام جهانی دو و میدانی سال ۱۹۸۷ و همچنین المپیک ۱۹۸۸ سئول رکورد ۱۰۰ متر را از آن خود کرد اما به خاطر دوپینگ هم مدال طلا و هم رکوردشکنی ها از او گرفته شد.

سی ام دسامبر سال ۱۹۷۱ ریکاردو لوپز فیلیپه دروازه بان اوساسونا متولد شد. او برای تیم های اتلتیکو مادرید، رئال وایادولید، منچستریونایتد و راسینگ سانتاندر دروازه بانی کرده و در ۲ بازی ملی دوستانه به جای ایکر کاسیاس در زمین حاضر شده است.

سی ام دسامبر سال ۱۹۷۷ لیلا علی فرزند محمد علی کلی بوکسور نامدار که خود نیز در این رشته فعالیت می کند و به عنوان یکی از چهره های نامدار بوکس مطرح شده، به دنیا آمد. در ابتدای ورزش حرفه ای لیلا، خیلی از هواداران بوکس ابراز علاقه کرده اند او را در رینگ بوکس در برابر فرزند جورج فورمن و جکی فریزر ۲ بوکسور نامدار که رقبای اصلی پدرش بودند، ببینند. در ماه ژوئن سال ۲۰۰۱ او در برابر جکی فریزر که ۱۶ سال از او بزرگتر بود قرار گرفت و به راحتی شکستش داد. لیلا علی بوکسور بزرگی محسوب می شود و عناوین زیادی به دست آورده اما تا رسیدن به جایگاهی مانند پدرش فاصله زیادی دارد.

سی ام دسامبر سال ۱۹۸۱ علی عبدالله حارب الحبسی دروازه بان تیم ملی عمان و باشگاه بولتون واندررز متولد شد. او سابقه حضور در تیم های النصر و لین اسلو نروژ را دارد و دومین دروازه بان عرب محسوب می شود که در لیگ برتر بازی کرده است. الحبسی که در سال ۲۰۰۴ به عنوان بهترین دروازه بان نروژ معرفی شد، ۶۶ بار درون دروازه تیم ملی کشورش ایستاده است.