دوشنبه, ۲۹ اسفند, ۱۴۰۱ / 20 March, 2023
مجله ویستا

بازگشت «شماره ۱۰» محبوب به بنفیكا


بازگشت «شماره ۱۰» محبوب به بنفیكا

پدیده جوان با بنفیكا در سال ۱۹۹۳ فاتح جام حذفی فوتبال پرتغال شد, اما فصل بعد یك بحران مالی در این باشگاه شكل گرفت و فروش موتره, پاچكو و پائولو سوزا را به اسپورتینگ كه همشهری و رقیب بزرگ بنفیكا است موجب شد

● روی كاستا دوباره در پرتغال

۱۲ سال پس از ترك لیسبون و رفتن به ایتالیا «روی مانوئل كاستا» كه سال ها او را با نام مخفف تر و راحت تر «روی كاستا» شناخته ایم، به باشگاهی كه به لحاظ قلبی بسیار به آن نزدیك است یعنی بنفیكا بازگشته و قول داده است كه هر كاری از دستش برآید، برای بهروزی این تیم انجام بدهد. حالا نگاه هواداران بنفیكا به دور سوم مقدماتی فوتبال جام قهرمانان باشگاه های اروپا است تا كاستا را طی این مرحله با پیراهن این تیم سرشناس و قدیمی شهر لیسبون از نو ببینند.

● خط ارتباطی با گذشته

«روی كاستا» می تواند خط ارتباطی بنفیكا با گذشته این باشگاه به حساب آید. این اوزه بیو بود كه وقتی رهبری تیم جوانان بنفیكا را در دست داشت، سران باشگاه را نسبت به توانایی ها و مهارت های «كاستا» ۹ساله آگاهی و اطلاع بخشید و باشگاه را به استخدام وی تشویق كرد. سرعت پیشرفت او زیاد بود و در تابستان ۱۹۹۱ با یاری لوئیس فیگو پرتغال را فاتح جام جهانی جوانان كرد. او حتی در بازی فینال كه به ضربات پنالتی كشیده شد، ضربه پنالتی نهایی و سرنوشت ساز پرتغال را در دروازه برزیل جای داد. این بازی در حضور ۱۲۷ هزار تماشاگر در ورزشگاه نور شهر لیسبون برگزار شد.

● فیورنتینا به جای بارسلونا

پدیده جوان با بنفیكا در سال ۱۹۹۳ فاتح جام حذفی فوتبال پرتغال شد، اما فصل بعد یك بحران مالی در این باشگاه شكل گرفت و فروش موتره، پاچكو و پائولو سوزا را به اسپورتینگ كه همشهری و رقیب بزرگ بنفیكا است موجب شد. درست است كه كاستا در بنفیكا ماند و با پیراهن شماره ۱۰ این تیم را در سال ۱۹۹۴ فاتح سی امین عنوان قهرمانی اش در لیگ پرتغال كرد، اما بنفیكا دیگر نتوانست او را نگه دارد و كاستا به خارج رفت، با این حال او نتوانست به بارسلونا كه آن را ارجح می دانست بپیوندد و سر از فیورنتینا درآورد كه بهای انتقال او به آن (شش میلیون پوند) یك ركورد برای فوتبال پرتغال بود. مانوئل داماسیو رئیس آن زمان بنفیكا امروز می گوید: «به كاستا گفتم كه به خاطر ما و رسیدن كمك مالی به باشگاه با این انتقال مخالفت نكند و به فلورانس برود و او هم پذیرفت.»

● رویا و آرزوی من

كاستا طی هفت فصل بازی برای فیورنتینا و سپس پنج سال عضویت در میلان مجموعاً ۳۳۸ بازی انجام داد و فاتح اسكودتوی ۲۰۰۴ و جام قهرمانان باشگاه های اروپا ۲۰۰۳ شد و دو بار هم جام حذفی ایتالیا را تصاحب كرد كه در سال های ۱۹۹۶ و ۲۰۰۳ بود. با این حال كاستا كشورش را از نظر دور نگه نمی داشت و می گفت: «رویا و آرزوی من همیشه این بوده كه به دوران حضورم در فوتبال در تیم بنفیكا پایان بخشم، البته به شرطی كه واقعاً بتوانم خدمتی به این باشگاه كنم.» در سال هایی كه كاستا از پرتغال دور بود، بنفیكا هم نه فقط از بام فوتبال اروپا دور شد بلكه حكومت بر فوتبال داخلی را نیز از دست داد و به پورتو سپرد. با این كه بنفیكا فصل پیش تا مرحله یك چهارم نهایی جام قهرمانان اروپا پیش تاخت اما برای بازگشت كاستا جان می داد و تشنه چنین اتفاقی بود.

● قرارداد سفید

مدت ها بود كه راجع به بازگشت كاستا به تیم بنفیكا صحبت می شد و سرانجام آن قضیه به حقیقت پیوسته است. لوئیس فیلیپه ویرا رئیس كنونی بنفیكا می گوید: «كاستا گفت قرارداد سفید با ما امضا می كند و من هر مبلغی كه خواستم بعداً روی آن بنویسم. بله او نمی داند كه نزد ما چقدر خواهد گرفت.» كاستا همین كه به بنفیكا بازگشته، خوشحال است. «از میلان به این خاطر كه تحقق رویای من و بازگشتم به بنفیكا را ممكن ساخت، متشكرم.» او حالا دوباره صاحب پیراهن شماره ۱۰ بنفیكا است.

● جواب محبت باشگاه

به رغم بازیابی مقام قهرمانی لیگ پرتغال در سال ۲۰۰۵ و صعود قابل توجه در مسابقات فصل گذشته جام قهرمانان باشگاه های اروپا بنفیكا هنوز حسرت دوران طلایی اش را می خورد. با این حال كاستا امیدوار است بنفیكا را به چنان دورانی بازگرداند. «متوجه شده ام كه یارانم بسیار مایل اند پس از گذراندن سال هایی بسیار سخت دوباره اوج گیرند. من نیز وظیفه دارم آنچه را كه باشگاه لطف كرده و به من بخشیده است، به آنها پس بدهم. آنها حتی زمانی كه من در ایتالیا بودم، حمایت شان را از من دریغ نمی كردند.»

كاستا (و یا آن طور كه پرتغالی ها می گویند كوشتا) هفته پیش اولین بازی هایش را پس از ۱۲ سال دوری از بنفیكا برای این تیم طی دیدارهایی دوستانه در سوئیس انجام داد و به زودی او را در دیدارهای رسمی در ورزشگاه نور هم خواهیم دید. زمان برای او در ۳۴سالگی به سمت عقب و به دوران جوانی اش بازگشته است.

منبع: Uefaهمچنین مشاهده کنید

خبرگزاری برناسایت پارسینهسایت انصاف نیوزخبرگزاری تسنیمروزنامه همشهریسایت فراروسایت دیدبان ایرانخبرگزاری باشگاه خبرنگارانروزنامه شرقسایت اکوایران