دوشنبه, ۱۵ خرداد, ۱۴۰۲ / 5 June, 2023
مجله ویستا

مردان اصلی دومه نش زیر سایه تردید


مردان اصلی دومه نش زیر سایه تردید

نگاهی به تیم ملی فرانسه در راه یورو ۲۰۰۸

با نزدیک شدن مسابقات فوتبال جام ملت های اروپا (یورو ۲۰۰۸) از یک سو و اینکه در کمتر از ۴۰ روز دیگر دومه نش فهرست نهایی ملی پوشان فرانسوی را اعلام می کند، از طرف دیگر سایت یورو اسپورت با توجه به شرایط کنونی ۱۱ مرد اصلی این کشور در لیگ های اروپایی به تجزیه و تحلیل توانایی های آنها پرداخته است. در این رهگذر مشخصه های آماری مانند تعداد بازی، مدت حضور در میدان و... تا چند هفته پایانی فصل ۲۰۰۸- ۲۰۰۷ مورد استناد قرار گرفته اند.

● تیه ری آنری فصل کابوس وار در بارسا

کابوس وار... واژه ای است که به خوبی نخستین فصل حضور «تی تی» را در بارسا بیان می کند. ستاره درخشان آرسنال که به عنوان یک ستاره به جمع ستارگان بارسا اضافه شده بود برای یافتن جایی در ترکیب اصلی، زحمت زیادی به خود هموار کرده است. آنری که تاکنون تنها ۷ گل در لالیگا به ثمر رسانده، عملکردش به یکی از موضوع های مورد بحث و انتقاد و گاه مورد تمسخر رسانه های اسپانیایی تبدیل شده است. درخشش جوان آینده دار بارسا، بویان در جناح چپ بر دشواری های کار آنری اضافه کرده تا جایی که ملی پوش فرانسوی برای نخستین بار از سرنوشتی که ریکارد برای او رقم زده لب به شکایت گشوده است. بهترین گلزن تاریخ فوتبال ملی فرانسه (۴۴ گل) در یورو ،۲۰۰۸ تولدی دوباره می یابد؟ آنری، خیلی دوست دارد که پاسخ مثبت باشد.

● نیکلاس آنلکا حضور اندک در چلسی

پس از انتقال از بولتون به چلسی، نیکلاس آنلکا کمتر بازی می کند. آورام گرانت ترجیح می دهد به شیوه تک مهاجم وفادار بماند. به همین دلیل دروگبا پس از بازگشت از جام ملت های آفریقا بیشتر اوقات را روی نیمکت سپری کرده و تنها ۱۱ بار( ۶ بار به عنوان بازیکن جایگزین ) برای چلسی بازی کرده است اما با همه این تفاصیل کارنامه او تمام و کمال سیاه و بی ثمر نشان نمی دهد چرا که مانند تیم ملی فرانسه هر بار که برای آبی های لندن به زمین آمده بازیکن کارسازی بوده است.

● فلورن مالودا زیر سایه جو کول

ملی پوش فرانسوی اهل گوام پس از پیوستن به چلسی با بازیکنی که در لیون می درخشید از زمین تا آسمان فرق کرده است. پس از آغاز فصلی درخشان به نظر می رسد مالودا ،زیان رفتن مورینیو را می پردازد. چرا که گرام، جو کول، سالومون کالو و گاه نیکلاس آنلکا را در جناح چپ به او ترجیح می دهد، ملی پوش فرانسوی حضور چندانی در ترکیب چلسی ندارد و از آن بدتر در اندک دیدارهایی که به میدان آمده از جمله مقابل المپیاکو و ویگان، از شانس و فرصت به دست آمده به درستی استفاده نکرده است. اوضاع مالودا تأمل برانگیز است تا جایی که در آخرین بازی های ملی اش هم آنگونه که باید مجاب کننده ظاهر نشده است.

● فرانک ریبری تنها ملی پوش درخشان

بدون تردید ریبری تنها ملی پوش فرانسوی است که فصل خوبی را سپری کرده و به معنای واقعی درخشیده است. او که در تابستان ۲۰۰۷ به بایرن مونیخ آمد به سرعت چشم ها را به سوی خود خیره کرد تا جایی که مرد افسانه ای فوتبال آلمان، بکن باوئر می گوید: «هنگامی که ریبری را جذب کردیم، درست مانند آن بود که در یک رقابت برنده شده ایم.»ریبری در کسب جام اتحادیه توسط بایرن و قهرمانی قریب الوقوع در بوندس لیگا، نقش بسیار مهمی داشت و عملکرد متوسط او در بازی با اینتراخت فرانکفورت را باید یک استثنا دانست.

● پاتریک ویه را عملکرد جام جهانی ۲۰۰۶ تکرار می شود؟

«پت» بزرگ می تواند خاطره جام جهانی ۲۰۰۶ را زنده کند؟ کاپیتان تیم ملی فرانسه دوران دشواری را در اینتر سپری می کند؛ درگیر با مصدومیت های پی درپی. ویه را تنها در ۱۲ بازی برای اینتر به میدان آمده است که در ۹ دیدار از ابتدا حضور داشته است که در این میان آخرین بازی اش در سری A تا حدودی جای امیدواری برای دستیابی به شرایط مناسب را باز کرده است که با توجه به زمان باقی مانده تا یورو ۲۰۰۸ چه بسا از نظر جسمانی، مشکلات را پشت سر بگذارد. فرانسوی ها امیدوارند اینگونه باشد.

● کلود ماکلله هنوز بی جانشین است

در ۳۵ سالگی کلود ماکلله شرایط جسمانی خود را در نظر می گیرد اما همچنان به عنوان یک هافبک دفاعی کامل، یک بازیکن «کارگر»، یک توپ گیر تمام عیار، نه در تیم ملی بلکه در ۱۵ دیداری که با چلسی در لیگ برتر ظاهر شده باارزش و بی جانشین نشان می دهد؛ با وجود این باید پرسید آیا برای حضور در یورو ۲۰۰۸ کاملاً آماده خواهد بود. در پاسخ باید گفت «کلود» به خود می بالد که در تمام بازی های حساس چلسی آبی های لندن را همراهی کرده است. از طرف دیگر دومه نش چندی است که روی جرمی تولالان هافبک دفاعی لیون سرمایه گذاری کرده و به طور بالقوه می تواند روی او برای یورو حساب کند اما مصدومیت زانوی این بازیکن که چند هفته ای او را از لیگ فرانسه دور می کند به عنوان یک مشکل کوچک وجود دارد.

● اریک آبیدال دور از آمادگی آرمانی

آبیدال در انتقاد از خود می گوید: «در حال حاضر از عملکردم راضی نیستم. سعی می کنم به صددرصد آمادگی برسم که از نظر روحی کار ساده ای نیست.»

جدا از «خودانتقادی» واقعیت این است که پس از آغاز فصلی درخشان مدافع چپ کاتالان ها

رفته رفته رو به نزول نهاد تا جایی که به عنوان بازیکن همیشه ثابت جای خود را از دست داد با اینکه گاه در مرکز دفاع به کار گرفته می شود که با توجه به خصوصیات تهاجمی او می تواند خطرناک باشد. در مورد آبیدال هم این پرسش تکراری مطرح است؛ با توجه به اینکه از ۵۰ مسابقه بالقوه بارسا، در ۳۷ دیدار حضور داشته، برای یورو ۲۰۰۸ به شرایط مطلوب می رسد؟

● ویلی سانیول فصل سیاه ادامه دارد

فصل سیاه ویلی سانیول ادامه دارد. پس از آنکه بخش اعظم سال ۲۰۰۷ را به خاطر مصدومیت زانو دور از میادین سپری کرد ۲ هفته قبل در بوندس لیگا دوباره مصدوم شد. سانیول می گوید: «دشوارترین فصل دوران فوتبالم را می گذرانم.» بدون تردید این مصدومیت آینده او را بیش از پیش زیر سؤال می برد و در حالی که حدود ۴۰ روز دیگر دومه نش فهرست نهایی را اعلام می کند. زمان برای سانیول به سرعت می گذرد.

● لیلیان تورام ذخیره بارسا

در دومین فصل حضورش در بارسا رکورددار بازی های ملی (۱۳۸ مرتبه) تورام از نگاه ریکارد یک بازیکن ذخیره به حساب می آید؛ به دلیل بالا بودن سن (۳۶ سال) از یک سو و رقابت شدید در مرکز دفاع از سوی دیگر تورام در این فصل بیش از ۱۴ بار (۱۳ بار از ابتدا) در لالیگا بازی نکرده است. بر اساس قضاوت رسانه های اسپانیایی شرایط جسمی تورام تحمل حضور بیشتر در بازی ها را ندارد.

● ویلیام گالاس نزول همراه با آرسنال

همه فکر می کردند استوار و خلل ناپذیر است اما در هفته های اخیر مانند تیمش متزلزل ظاهر شده، درست مانند آرسنال. از دست دادن خونسردی و کنترل اعصاب در بازی با بیرمنگام (۲ بر۲) و اشتباه دفاعی در دیدار با چلسی که شکست ۲ بر یک توپچی ها را در پی داشت با انتقادهای زیادی از سوی رسانه های انگلیسی روبرو شده است. در خود باشگاه نیز از جمله از طرف لی دیکسون هدایت گالاس مورد تردید قرار گرفته به گونه ای که در کنار سندروس و ابوئه از رفتن گالاس در پایان فصل نیز سخن در میان است.

● گریگوری کوپه همچنان مورد اعتماد دومه نش

پس از رهایی از مصدومیت طولانی مدت زانو، دروازه بان لیون رفته رفته به شرایط قابل قبول نزدیک می شود. با وجود عملکرد ضعیف در آغاز، کوپه در حفظ دروازه قهرمان فرانسه به ویژه در دیدار با مارسی و متز مطمئن نشان داد اما هنوز به صددرصد توان خود نرسیده است. با تمام این تفاصیل از آن جایی که دومه نش اعتقاد به تعویض دروازه بان های خود ندارد بدون حساب احتمالات، کوپه در یورو ۲۰۰۸ دروازه بان نخست فرانسه خواهد بود به ویژه آنکه عملکرد میکائیل لاندرو در درون دروازه پاری سن ژرمن به گونه ای نیست که تهدیدی برای کوپه به حساب بیاید.همچنین مشاهده کنید

سایت جهان صنعت نیوزسایت دیدبان ایرانسایت دیجیاتوسایر منابعسایت دیپلماسی ایرانیسایت مثلث آنلاینخبرگزاری برناسایت فرازدیلیسایت انصاف نیوزسایت رویداد 24