سه شنبه, ۱۱ بهمن, ۱۴۰۱ / 31 January, 2023
مجله ویستا

از تغییر نگرش ایرانی ها به والیبال خوشحالم


از تغییر نگرش ایرانی ها به والیبال خوشحالم

خوشحالی من از تغییر نگرش ایران به والیبال است بازیکنانم خیلی فنی تر شده اند و کمتر مرتکب اشتباه می شوند آنها فقط به پیروزی فکر می کنند

روز اولی که آمد یک چیز گفت و آن هم اینکه «هدف واقعی حضور من در ایران این است که تیم ملی را به سطح والیبال جهان نزدیک کنم، فقط باید به یاد داشته باشیم که می‌توانیم به سطح اول والیبال جهان نزدیک شویم. من فقط درباره تیم ملی حرف نمی‌زنم و دوست دارم همه والیبال ایران در سطح اول جهان قرار بگیرد. » این نخستین جمله‌یی بود که از او شنیدیم و الان خوشحالیم که همراه با خولیو ولاسکو توانستیم به این مهم برسیم. امروز وقتی بدون حتی یک باخت با اقتدار تمام قهرمان آسیا می‌شویم دیگر باور داریم که آسیا برای والیبال ایران کوچک است، خولیو ولاسکو، با نبوغ خود در مربیگری و تاکتیک‌دهی به تیم والیبال ایران توانست از زحمات تمامی مربی‌های پیش از خود به خوبی پاسداری کند و نبوغ را نیز به آنها بیفزاید و تیم والیبال ایران را به جایی برساند که نه تنها به راحتی قهرمان آسیا می‌شود بلکه تیم‌هایی همچون صربستان و ایتالیا را شکست می‌دهد و تیم‌هایی چون آلمان و کوبا را در ترس و اضطراب رویارویی قرار می‌دهد. وقتی به ایران آمد گفت که با برنامه و برای تکرار افتخارات گذشته‌اش آمده و حالا در این بازی دو سر برد، والیبال ایران عملکردی فراآسیایی داشته است و از نظر تفکر حرفه‌یی بازیکنان متفاوت شده‌اند و این امر را مدیون ولاسکو هستیم ولاسکو مربی ای است که هر روز محبوب‌تر از دیروز می‌شود .پس از قهرمانی مقتدرانه ملی پوشان والیبال کشورمان در آسیا با آقای خاص والیبال، خولیو ولاسکو صحبت کردیم که در زیر می‌خوانید.

▪ امروز از اینکه ایران را انتخاب کردید راضی هستید؟

وقتی که من تصمیم گرفتم به ایران بیایم، گروهی از دوستانم به من گفتند که چرا ایران را انتخاب کردی، ایران که جایگاه خاصی در والیبال جهان ندارد و من در پاسخ گفتم در عوض بازیکنان بسیاری دارد، خیلی از کشورها هستند از وجود بازیکنان مناسب بی‌بهره‌اند. می‌دانستم ایران پتانسیل خوبی دارد. شاید در ابتدا ذهنیت درستی از ایران نداشتم اما خیلی زود متوجه شدم که کشور شما مردم و جو بسیار خوبی دارد. خوشحالم که توانستم یک اکیپ از بازیکنان خوب را دور هم جمع کنم، مجموعه خوبی را گلچین کردیم و توانستیم در رقابت‌ها هم بدرخشیم.

▪‌ پس در ایران مشکل خاصی ندارید؟

خوشبختانه خیر، مسوولان فدراسیون خیلی خوب همکاری می‌کنند و ما هم دیگر شرایط سخت را گذرانده‌ایم. برای رسیدن به این جایگاه واقعا جنگیده‌ایم و خوشحالیم که موفق بوده‌ایم.

▪‌ رقابت‌های جام ملت‌های آسیا را چطور دیدید؟

ما بعد از یک دوره مسابقات بسیار خوب به جام ملت‌های آسیا ورود کردیم و به عنوان یک تیم محبوب وارد مسابقات شدیم اگرچه کمی به خاطر توقع‌هایی که از تیم می‌رفت استرس داشتیم اما به خوبی توانستیم بر بازی‌ها مسلط شویم. خوشحالم که بچه‌ها توانستند استرس خود را کنترل کنند و تمرکز لازم را برای تمام دیدارها داشتند.

▪‌ تقریبا همه بازی‌ها برای ایران راحت بود؟

نه این را قبول ندارم همه در ایران قبل از بازی‌ها فکر می‌کردند که جام قهرمانی در دست ماست اما اینچنین نبود و ما باید با تمام حریفان مبارزه می‌کردیم و بعضی از دیدارها هم سخت بود اما بچه‌ها واقعا تلاش کردند و هر چیزی که از آنها انتظار داشتیم را به نمایش گذاشتند.

▪‌ چه برنامه‌یی برای رویارویی با حریفان آسیایی داشتید؟

از آنجایی که ما به قدرت تیم خود واقف بودیم برای هر بازی روی یک چیز تمرکز می‌کردیم مثلا در یک بازی روی سرویس‌ها تمرکز می‌کردیم، در بازی بعد روی دفاع و در بازی بعد روی حمله اول و توپ‌گیری. خلاصه هر بازی برای ما تمرین روی یک برنامه را داشت.

‌▪ شما بیشتر دوست داشتید در فینال با چین بازی کنید تا کره جنوبی؟

من از بازی‌های تکراری زیاد خوشم نمی‌آید و دوست دارم بازی‌های متنوعی داشته باشیم و از آنجایی که یک بار کره جنوبی را شکست داده بودیم ترجیح می‌دادم با چین بازی کنیم. برای ما فرقی نداشت چون باید هر تیمی که بود را می‌بردیم اما با چین دیگر بازی مان تکراری نبود.

▪‌ دلیل اصلی موفقیت ایران در این تورنمنت چه بود؟

ما یک تیم بودیم و همین تیم بودن‌مان دلیل اصلی موفقیت‌مان بود. همه در این موفقیت نقش داشتند و بعضی اوقات وقتی ذخیره‌ها به میدان می‌آمدند بازی را برمی‌گرداندند و کمک می‌کردند تا به پیروزی برسیم. از همه بازیکنانم ممنون هستم و باز هم می‌گویم که ایران باید به داشتن چنین ملی‌پوشانی افتخار کند.

▪‌ نکته‌یی که بیشتر از همه به بازیکنان برای این رقابت‌ها یادآوری می‌کردید چه بود؟

من قبلا به بازیکنانم گفته بودم اگر ما شانسی برای پیروزی در هر تورنمنت داشته باشیم باید از آن نهایت استفاده را ببریم. من بارها تاکید کرده‌ام و باز هم می‌گویم که ایرانیان باید ذهنیت خود را نسبت به مسابقات ورزشی تغییر دهند. ما نباید به پیروزی مقابل یک تیم فکر کنیم بلکه باید تلاش کنیم تا همه تیم‌ها را شکست دهیم و در هر بازی نمایش خوبی داشته باشیم. اگر ذهنیت بازیکنان این بود که فقط مقابل یک تیم باید نتیجه بگیرند نمی‌توانستند به قهرمانی برسند.

▪‌ حضور ایرانی‌ها را در دوبی در حمایت از تیم ملی چطور دیدید؟

برای من بسیار حضور ایرانی‌ها جالب بود و خیلی خوشحالم که ما به هر کشوری که می‌رویم ایرانی‌ها برای حمایت از تیم کشورشان سنگ تمام می‌گذارند. شما ببینید وقتی در دوبی این همه تماشاچی می‌آید بعد در ایران چه خبر می‌شود. من خوشحالم که والیبال در ایران محبوب شده است و الان تقریبا به عنوان ورزش دوم مردم به حساب می‌آید و از همه ایرانی‌هایی هم که در دوبی ما را تنها نگذاشتند تشکر می‌کنم.

▪‌ پس تا به اینجا از عملکرد تیم ملی ایران در رقابت‌هایی که داشته‌اید راضی هستید؟

البته! در سال اول حضورم قهرمان آسیا شدیم و بعد از آن تنها با اختلاف یک ست از دست داده به المپیک لندن راه نیافتیم ولی در فاصله چند ماه بعد در مسابقات انتخابی لیگ جهانی پیروز شدیم و توانستیم در لیگ جهانی نظر همه را به سوی خود جلب کنیم و با بازی‌های بسیار خوبی که داشتیم یکی از بهترین‌ها بودیم و این درخشش‌ها تا به دست آوردن قهرمانی آسیا آن هم بدون باخت ادامه داشت و من هم کاملا راضی و البته خوشحال هستم.

▪‌ فکر می‌کنید اصلی‌ترین کاری که برای والیبال ایران انجام داده‌اید، چیست؟

من از این نتایجی که کسب کردم راضی‌ام ولی خوشحالی من از تغییر نگرش ایران به والیبال است. بازیکنانم خیلی فنی‌تر شده‌اند و کمتر مرتکب اشتباه می‌شوند. آنها فقط به پیروزی فکر می‌کنند.

▪‌ به نظر شما تفاوت والیبال اروپا و آسیا در چیست؟

به نظر من تفاوت مشهودی وجود ندارد. تیم ایران به عنوان یک تیم آسیایی قبلا سعی کرده بود که این استایل را کپی کند. سعی خودشان را کرده بودند، به طوری که با الگو‌برداری از تیم‌های خوب اروپا و همچنین برزیل و امریکا، سعی کردند از تیم‌های آسیایی فراتر روند. و امروز ثمره کارهایشان را می‌بینند. ایرانیان دیگر در آسیا و برای آسیا بازی نمی‌کنند. شاید به طور کامل شبیه اروپا نشده باشند ولی نزدیک به تیم‌های خوب قاره اروپا هستند.

▪‌ و بازی‌های بین قاره‌یی که در ژاپن برگزار خواهد شد را چطور می‌بینید؟

خوشبختانه در ژاپن فشاری روی بازیکنان نیست که حتما باید پیروز شوند ما می‌خواهیم مثل لیگ جهانی بازی‌های خوبی از خود به نمایش بگذاریم و مطمئن باشید بچه‌ها هم تمام تلاش خود را خواهند کرد تا باز هم بدرخشند.

سعیده فتحیهمچنین مشاهده کنید

روزنامه همشهریسایت اکوایرانسایت دیدبان ایرانسایت مشرقسایت دیدارنیوزسایت انتخابخبرگزاری تسنیمسایت انصاف نیوزسایت تاپ نازسایت خبرآنلاین