جمعه, ۷ بهمن, ۱۴۰۱ / 27 January, 2023
مجله ویستا

روزهایی ناآرام درسیاتل


روزهایی ناآرام درسیاتل

«كارلسیمو» در سوپر سونیكز

پی جی كارلسیمو در مدتی كه از صندلی مربیگری تیم ها در لیگ حرفه ای بسكتبال آمریكا (N.B.A) دور بود، به این شك افتاده بود كه آیا روزی دوباره سكاندار یكی از این تیم ها خواهد شد، اما ترس های او در این خصوص بی مورد بود زیرا به تازگی پیشنهاد هدایت سیاتل سوپر سونیكز به وی رسیده و او نیز آن را پذیرفته است و شاید از این طریق ماجراهای تازه و روزهای ناآرامی را برای خود رقم زده باشد. شاید هم شور و شوق هدایت و راهنمایی بازیكنی مثل كوین دورانت چیزی نبود كه كارلسیمو بتواند چشم بر آن بربندد. خود او در اواسط تابستان ۲۰۰۷ و در حالی كه فصل جدید لیگ زودتر از ۱۰ آبان ماه به راه نمی افتد، می گوید: «در ۳ ، ۴ سال اخیر مكرراً به این موضوع می اندیشیدم كه آیا امكان سرمربیگری مجدد در لیگ نصیبم خواهد شد یا خیر و در این اواخر به این نتیجه رسیده بودم كه این كار امكانپذیر است. با این حال در سن آنتونیو هم راضی بودم.» سن آنتونیو جایی است كه كارلسیمو در سال های اخیر به عنوان كمك مربی تیم اسپرز فعالیت می كرد در این سال ها اسپرز به ۳ عنوان قهرمانی درN.B.A رسیده كه فصول ۲۰۰۳ ، ۲۰۰۵ و ۲۰۰۷ را در برگرفته است و در نتیجه اقامت او را در آن باشگاه نباید عادی و بی ثمر شمرد. با این وجود پست محوله به وی در سیاتل نخستین تجربه سرمربیگری وی در این لیگ از ۱۹۹۹ به بعد محسوب می شود. در آن تاریخ كارلسیمو از پست هدایت گولدن استیت وریورز اخراج شد زیرا این تیم با مربیگری وی در شروع فصل در ازای ۲۱ باخت فقط ۶ پیروزی به دست آورده بود.

● یك آموزگار

كارلسیمو در سوپر سونیكز جانشین باب هیل می شود كه در تاریخ ۲۴ آوریل، بعد از نیل با ركوردی مشتمل بر «۳۱ برد و ۵۱ باخت» از پست رهبری سیاتل خلع شد. این تنها فصلی بود كه هیل در آن به طور كامل و از ابتدا تا انتهای فصل به عنوان سرمربی تیم (سیاتل) فعالیت كرده بود. «سم پرستی» مدیركل باشگاه سوپر سونیكز كه انتصاب و جابه جایی فوق را صورت داده و كارلسیمو را به جای هیل نشانده است، می گوید: «اگر به پی. جی رأی دادیم، در درجه اول به خاطر توانایی های او به عنوان یك مربی و یاددهنده و آموزگار است. در تیم ما نفرات متعددی حضور دارند كه میل به یادگیری و كامل شدن در وجودشان هست و بنابراین مربی ای مثل كارلسیمو بسیار به كارشان می آید. پیشینه آنها نیز سرشار از مواردی از همین دست است و در جاهایی بوده اند كه مربیان نظارت نزدیك بر كارشان داشته و مسائل قدم به قدم به آنها یاد داده شده است. هر چه هست حضور كارلسیمو باعث غنای فنی كار ما خواهد شد و این كه می گویم برای كلیت باشگاه و كل كار تیم است.»

كارلسیمو تیمی را تحویل گرفته كه در اواسط یك خانه تكانی و تغییر پرسنل به سر می برد و این كار توسط پرستی ۳۰ ساله در حال هدایت و در دست اجرا بوده است. ۳ هفته پیش در همین راستا سونیكز، ری آلن پرتجربه را كه سابقه ۷ بار گزینش برای حضور در دیدار دوستانه و سالانه ستاره های شرق و غرب لیگ (موسوم به ال استارز) را دارد به باستون سلتیكز واگذار كرد و رشارد لوییس هم با جداشدن از این باشگاه جذب اورلاندو مژیك شد و از این طریق دو گلزن برتر سال های اخیر سیاتل از جمع نفرات این باشگاه خارج شدند.

یكی از كارها و انگیزش های اصلی كارلسیمو نظارت بر نحوه كار و میزان رشد دورانت و جف گرین خواهد بود. هر دو بازیكن در جریان یارگیری های پیش از شروع فصل (موسوم به «Draft») جذب سونیكز شده اند. اضافه بر آن تركیب سیاتل در حال حاضر به گونه ای است كه حتی یك بازیكن بالای ۳۰ سال نیز در آن دیده نمی شود. این مربی باید به فكر خط دفاعی تیمش نیز باشد. خطی كه پس از جدایی نیت مك میلان از سیاتل و سفر او به پورت لند در تابستان ،۲۰۰۵ اصول دفاعی و بازی پیشرفته در این زمینه كمتر در سوپر سونیكز دیده شده است.با این حال كارلسیمو فرضیه «پرستی» را در این خصوص كه باید یك آموزگار خوب برای جوانترهای تیم نیز باشد، قبول دارد.» از حرف های پرستی لذت بردم، زیرا بالاترین درجه و منزلت در این ورزش این است كه فقط به چشم یك مربی به شما نگاه نكنند، بلكه آموزگار و مدرس یك باشگاه هم باشید. خوشبختانه در اینجا به چنین چشمی به من نگاه می شود.»

● سومین ایستگاه

سوپر سونیكز سومین تیم A.B.N است كه كارلسیمو هدایت اصلی و سرمربیگری آن را به عهده می گیرد، ولی در هر دو مورد قبلی تنش هایی بین وی و شاگردانش شكل گرفت و مهمترین آن ۱۰ سال پیش در مواجهه با لاترل اسپرول یكی از مهاجمان نامدار لیگ بود.

كارلسیمو در دهه ۱۹۹۰ سه بار پورت لند تریل بلیزرز را به مرحله پلی اف لیگ رهنمون شد، اما هیچگاه از دور اول پلی اف فراتر نرفت. در گولدن استیت بود كه مواجهه كارلسیمو با اسپرول شكل گرفت. در یكی از جلسات تمرینی آن تیم در اول دسامبر ۱۹۹۷ حرف های تندی بین مربی و شاگرد رد و بدل شد و اگر سایر اعضای كادر فنی و بازیكنان دخالت نمی كردند، معلوم نبود ماجرا به كجا می انجامید و گلاویز شدن این دو نفر قطعی به نظر می رسید. پس از آن واقعه هم كارلسیمو به مدت دو فصل در گولدن استیت ماندنی شد و بعد از آن اخراج گشت.

این كه سرنوشت او در سوپر سونیكز كه ذاتاً باشگاه آرزومند و جاه طلبی است، به كجا می انجامد. مسأله ای نامشخص است اما قدر مسلم این كه روزهای آسان و مسابقات ساده ای در انتظار كارلسیمو و شاگردانش نخواهد بود.همچنین مشاهده کنید

سایت آفتاب نیوزخبرگزاری مهرسایت انتخابروزنامه توسعه ایرانیسایت بیتوتهسایت رویداد 24سایت همشهری‌آنلاینخبرگزاری ایلناسایت نامه نیوزسایت زومیت