جمعه, ۷ بهمن, ۱۴۰۱ / 27 January, 2023
مجله ویستا

یک شبه همه چیز عوض شد


یک شبه همه چیز عوض شد

عملکرد جبرئیل سیسه در دیدار با بشیکتاش در لیگ قهرمانان اروپا و گل پیروزی بخشی که در دروازه نماینده ترکیه جای داد, باعث شد تا با ۳۲ درصد از آرای طرفداران مارسی, به عنوان بهترین بازیکن تیمش شناخته شود اما پس از آن باتوجه به نتایج بد مارسی و به ویژه بازی با سوشو که مارسی با ۲ گل به خودی, از حریف خود ۲ بر یک عقب افتاد و سیسه پنالتی حساسی را که می توانست, کار را به تساوی بکشاند هدر داد

عملکرد جبرئیل سیسه در دیدار با بشیکتاش در لیگ قهرمانان اروپا و گل پیروزی بخشی که در دروازه نماینده ترکیه جای داد، باعث شد تا با ۳۲ درصد از آرای طرفداران مارسی، به عنوان بهترین بازیکن تیمش شناخته شود اما پس از آن باتوجه به نتایج بد مارسی و به ویژه بازی با سوشو که مارسی با ۲ گل به خودی، از حریف خود ۲ بر یک عقب افتاد و سیسه پنالتی حساسی را که می توانست، کار را به تساوی بکشاند هدر داد.

همه چیز به ضرر این مهاجم سیاه پوست عوض شد و از هر سو مورد انتقاد و حتی دشنام طرفداران قرار گرفت تا اینکه در مسابقه با متز در جام اتحادیه فرانسه دوباره ستاره اقبال سیسه درخشیدن گرفت و او جدا از به ثمر رساندن گل دوم، پنالتی پنجم را هم در دروازه حریف جای داد تا مارسی به مرحله یک چهارم نهایی صعود کند. جبرئیل سیسه در جام جهانی جوانان در آرژانتین همراه با تیم ملی فرانسه به خاطر ظاهرش و بیشتر به عنوان یک مهاجم آینده دار مطرح شد و سپس با انتقال از اوسر به لیورپول هنگام مربیگری ژرارهولیه رفته رفته در قالب یک شماره ۹ و یک مهاجم کناری، آماده شد تا پیراهن تیم ملی کشورش را بر تن کند.

آمدن رافائل بنیتز به آنفیلد و ۲ مصدومیت شدید از ناحیه زانو باعث شد تا جایگاه خود را در جمع بازیکنان اصلی و موردنظر مرد اسپانیایی از دست بدهد و در تیم ملی فرانسه نیز با حضور مهاجمان سرشناس تری چون ترزگه، آنری و بعدها ساها، آنلکا و این روزها بن زما و بن حاتم کمتر دیده شود. سیسه فصل ۲۰۰۷-۲۰۰۶ را به عنوان بازیکن قرضی در مارسی با فراز و نشیب سپری کرد اما در نهایت، عملکردش به گونه ای مورد توجه دست اندرکاران این تیم و رأس آنها، دیوپ، مدیر اجرایی و همچنین سرمربی وقت آلبرت امون قرار گرفت که برای انتقال قطعی او به ولودروم در نقل و انتقالات تابستانی ،۲۰۰۷ دیوپ ضمن تلاش زیاد، هزینه قابل ملاحظه ای را از جیب مارسی به لیورپول پرداخت تا سیسه با قرارداد قطعی دوباره به لیگ فرانسه بپیوندد.

ضمن اینکه در جریان رفت و آمدها به لیورپول و مذاکرات طولانی با دست اندرکاران این تیم، ملی پوش سابق هلند، زندن که قراردادش با لیورپول تمام شده بود و بازیکن آزاد به حساب می آمد، نیز مورد توجه دیوپ قرار گرفت و او که به قصد جذب قطعی سیسه به انگلستان سفر کرده بود با عقد قرارداد با زندن ۲ بازیکن لیورپول که هر کدام به دلیلی از فهرست موردنظر بنیتز خارج شده بودند با خود به جنوب فرانسه بندر کنار دریای مدیترانه به مارسی آورد.

در آن هنگام خرید سیسه و زندن از لیورپول در کنار تعداد زیاد دیگری از بازیکنان مطرح و نیمه شناخته شده هزینه زیادی برای مارسی در پی داشت که به تبع آن و به ۲ دلیل اصلی، یکی حضور پرقدرت در لیگ فرانسه و رقابت برای به زیر کشیدن لیون و دوم بالا رفتن توان تاکتیکی و انفرادی تیم برای مشارکت مفید در لیگ قهرمانان اروپا که حسرت آن سال ها در دل طرفداران مارسی مانده است، انتظارات از مارسی تازه و به ویژه بازیکنان خریداری شده بالا برده بود که البته در عمل، عملکرد مارسی اگرچه در لیگ اروپا تا اینجا خوب از کار درآمده است اما در لوشامپیونه، با قرار گرفتن در منطقه سقوط ناامیدکننده و بالاتر از آن فاجعه آمیز جلوه می کند که در این میان باوجود اینکه کل تیم بد بازی می کند اما از نظر تماشاگران و طرفداران بی شمار مارسی جبرئیل سیسه بیش از دیگران مقصر جلوه می کرد تا جایی که در جریان دیدارهای لیگ فرانسه بیشتر اوقات از سوی تماشاگران با هو و دشنام استقبال و بدرقه می شد. رابطه ناخوشایند طرفداران مارسی با سیسه هنگامی به اوج خود رسید که در دیدار با سوشو در هفته سیزدهم از مسابقات باشگاهی فرانسه و در حالی که مارسی با ۲ گل به خودی در زمین حریف بازی را ۲ بر یک باخته بود، جبرئیل سیسه ضربه پنالتی ای که اگر گل می شد چه بسا شرایط به سود بندرنشینان عوض می شد را به دست های دروازه بان سوشو کوبید تا شکست دیگری آن هم از نوع فاجعه بارش برای مارسی شکل بگیرد.

از آن بازی دردناک تا رویارویی مارسی با متز در قالب دیدارهای جام اتحادیه فرانسه، چند روز بیشتر فاصله نبود اما در همین مدت اندک با توجه به حوادثی که در آن بازی رقم خورد که در نهایت پیروزی و صعود بندرنشینان را به مرحله یک چهارم نهایی جام آن هم در ورزشگاه جوشان و سرشار از تماشاگر ولودروم در پی داشت. جبرئیل سیسه یک شبه از مردی منفور به بازیکن محبوب طرفداران مارسی تبدیل شد. مطلب سایت یورواسپور را دراین باره می خوانید.

● اوضاع ۳۶۰ درجه دگرگون شد

سیسه با به ثمر رساندن گل دوم مقابل متز و سپس پنالتی پنجم که باعث صعود مارسی به مرحله یک چهارم نهایی جام اتحادیه فرانسه شد نظر طرفداران و تماشاگران را ۳۶۰ درجه نسبت به خود عوض کرد. در مورد این بازیکن سیاه پوست گفتنی است چه از او خوشمان بیاید و یا از او نفرت داشته باشیم یک واقعیت وجود دارد که نمی توان و نباید فراموش کرد به این معنا که سیسه کسی را نسبت به خود بی تفاوت نمی گذارد.

در عوض کمتر از یک هفته او برای هر ۲ گروه؛ دوستداران و آنهایی که از او بدشان می آید دلیل و مدرک برای اثبات احساس خود بر جای نهاد. او که زیر آتش سوزان انتقادها و توهین های تماشاگران قرار داشت ابتدا یک پنالتی بسیار مهم در بازی با سوشو که می توانست دست کم باعث تساوی شود را از دست داد در حالی که در دیدار بعدی در بازی با متز در جام اتحادیه به یکباره از صفر به مقام یک قهرمان واقعی نزد طرفداران مارسی صعود کرد.

گفتنی است سیسه پس از پایان دیدار با مارسی با بشیکتاش در لیگ قهرمانان اروپا تنها گل بازی را به ثمر رساند و ۳ امتیاز ممکن را به حساب تیمش واریز کرد تا با کسب ۳۲ درصد آرای طرفداران لقب بهترین بازیکن مارسی را به خود اختصاص دهد اما همه چیز با توجه به بازی های ضعیف تیم در لوشامپیونه و به ویژه پنالتی از دست رفته در سوشو باعث شد تا سیسه از آسمان به زمین سقوط کند. در این رهگذر سیسه که از انتقادها، هو کردن ها و دشنام های طرفداران رنجیده بود، امروز ترجیح می دهد چشم خود را بر تمام ماجراها ببندد و در پایان بازی با متز احساس خود را اینگونه بیان کند: «من با تماشاگران مشکل ندارم اما آنها درنمی یابند که من ماشین نیستم، یک انسان هستم. در چند هفته گذشته اوضاع و احوال خوشی نداشتم. همسرم به شدت بیمار بود که در بازی و عملکرد من در تیم اثر بدی داشت. مسائل و مشکلات در زندگی خصوصی یک بازیکن در بازی او اثر می گذارد. البته اوضاع در حال بهتر شدن است و رفته رفته به شرایط مطلوب می رسم.

● باشد! پنالتی پنجم را تو بزن

پس از به ثمر رساندن پنالتی که به صعود مارسی منجر شد حرکات او و حالت صورتش و دهانی که از فریاد بسته نمی شد درست مانند آتش فشانی بود که پس از سال ها فرصت بیرون ریختن مواد مذاب و آتش را از درون خود به دست آورده است. اگر تمام انتقادها درباره سیسه و اینکه پس از جدایی از اوسر تا امروز پیشرفت زیادی نداشته و جلوی دروازه با بی دقتی فرصت ها را خراب می کند را درست بدانیم اما او یک خصوصیت ویژه و بسیار مهم دارد که نباید و نمی توان فراموش کرد. سیسه از چنان روحیه و شخصیت بسیار پیروزمندانه ای سود می برد که پس از ۲ بار مصدومیت شدید که بسیاری کارش را تمام شده می پنداشتند، توانست خیلی زودتر از انتظار دوباره به میادین برگردد.

در دیدار با متز درحالی که بقیه خود را پنهان کرده بودند، سیسه از گرتس درخواست کرد تا پنالتی پنجم را او بزند. مرد بلژیکی، مربی مارسی می گوید: «سیسه می خواست به وظیفه و مسئولیت خود پس از آن پنالتی هدر رفته مقابل سوشو عمل کند. او می خواست نشان دهد که هرگز همبازی های خود را تنها نمی گذارد...» گرتس در ادامه اضافه می کند: «به او گفتم، باشد قبول می کنم... پنالتی پنجم را تو می زنی، برای اینکه ثابت شود یک مرد و یک بازیکن قوی هستی... و او به گونه ای به توپ ضربه زد که انتظار می رفت، به سبک و سیاق خودش، یک شوت با سرعتی معادل ۱۰۰ کیلومتر در ساعت تا توپ در گوشه دروازه آرام بگیرد...»

سیسه از اراده و روحیه پولادین و مثال زدنی برخوردار است که هرگز برای کسانی که او را می شناسند، شگفت انگیز جلوه نمی کند. «مایتو مال بو ئنا» همبازی او در مارسی می گوید: «از کار سیسه شگفت زده نشدم. او سال گذشته هم مورد انتقاد قرار داشت اما مانع نشد تا گل بزند. امسال هم از او انتقاد شد اما در بازی با متز هم گل زد و هم پنالتی سرنوشت ساز را به ثمر رساند. سیسه قدرت روحی و اراده ای بالا دارد. ما همه شخصیت و توان او را می شناسیم.

انتقادها ممکن است او را برنجاند اما باعث برهم زدن اراده اش نمی شود. سیسه بازیکن نمونه و مثال زدنی است باید از او یاد گرفت. به باور بازیکنان مارسی و تمام کسانی که سیسه را می شناسند او آدمی نیست که زیر بار مشکلات و مسئولیت ها شانه خالی کند و کوتاه بیاید. در اثبات این نظر، قابل ذکر است سیسه در فصل گذشته هم دوره نزول و انتقادگونه ای را سپری کرد اما هنگامی که در هفته سی ام و در بازی مقابل لوریان از روی نقطه پنالتی گل پیروزی بخش مارسی را به ثمر رساند همه چیز عوض شد و او دوباره راه افتاد به گونه ای که در ۸ دیدار بعدی توانست ۷ گل دیگر هم وارد دروازه حریفان کند و در رهگذر چنین تجربه ای است که انتظار و امید می رود که پس از بازی با متز نیز سیسه به شرایط مطلوب خود دست یابد.

● تغییر چیدمان، به سود مارسی و سیسه تمام شد

موفقیت مارسی مقابل متز را می توان باتوجه به چیدمان تازه گرتس توجیه کرد. او تیمی را روانه میدان کرده بود که به تفکرات آرمانی اش بسیار نزدیک بود، شرایطی که با چیدمان ۲-۴-۴ مرد بلژیکی به وجود آمده بود، از نظر خودش اینگونه بیان می شود: «ما می خواستیم چیدمان ۲-۴-۴ به هر قیمتی شده، اجرا شود.» گرتس در سایت مارسی، اضافه می کند: «اگر نتیجه آن طور که موردنظر بود به دست نیامد، در عوض باعث شد تا سیسه توانایی های خود را بهتر نشان بدهد. باتوجه به هماهنگی خوب میان او و نیانگ، فرصت های زیادی برای گلزنی نصیب ما شد.»

مربی مارسی به گونه ای مشهود از چیدمان و شیوه تهاجمی تیم خود راضی به نظر می رسد، چرا که می گوید: «بازی با ۲ مهاجم نوک، فرصت های زیادی را ایجاد کرده بود که از رهگذر آن در جریان بازی به ۲ گل زیبا و تکنیکی رسیدیم و سیسه در ۱۵ دقیقه نخست بیش از ۹۰ دقیقه بازی با سوشو صاحب توپ بود.» گرتس از شیوه و چیدمان خود در بازی با متز به یک نتیجه مهم دیگر هم دست یافته است، «در این دیدار، سمیر نصری، نشان داد به گونه ای مادرزادی از آن دسته بازیکنان است که برای بازی در پشت ۲ مهاجم به فوتبال روی آورده است.»

دست آخر اینکه، وجود چنین تفکر و ادعایی می تواند در آینده و به ویژه در لیگ فرانسه راه پیشرفت مارسی را هموار سازد و به تبع آن انتظارات طرفداران تیم را برآورده نماید؟ تمام آنهایی که گرتس را می شناسند، می دانند که او به طور بالقوه توان و شخصیت موفق و پیروز شدن را دارد اما به هر حال برای دریافت پاسخ باید با صبوری و گذشت زمان را تحمل کرد.همچنین مشاهده کنید

خبرگزاری تسنیمسایت عصرایرانسایت همشهری‌آنلاینسایت مجله شبکهروزنامه آرمان ملیسایت زومیتسایت مثلث آنلاینروزنامه توسعه ایرانیروزنامه ایرانروزنامه همشهری