یکشنبه, ۱ خرداد, ۱۴۰۱ / 22 May, 2022
مجله ویستا

نگاهی به نقل و انتقالات در لوشامپیونه


دزایی یكی از بازیكنان دوران طلایی فوتبال فرانسه در دهه ۹۰ میلادی نیز به حساب می آید كه در كسب مقام قهرمانی در جام جهانی ۱۹۹۸ هم نقش بسزایی ایفا كرد

«لودویك ژولی» ملی پوش سابق فرانسه، با وجود اینكه هنوز یك سال دیگر با بارسا قرارداد دارد، تمایل خود را برای رفتن ابراز كرده است. در این رهگذر به نظر می رسد در صورت بازگشت به فرانسه، شانس مارسی برای جذب ژولی زیاد باشد.

نانت در تكاپوی رسیدن دوباره به لوشامپیونه مارسل دزایی در باشگاه نانت فوتبال حرفه ای را آغاز كرد و سپس در مارسی بود كه نام و نشانی به دست آورد و راه حضور در تیم ملی فرانسه هموار شد.

وی پس از درخشش در مارسی و كسب مقام قهرمانی باشگاه های اروپا، با پیراهن این تیم راهی سری A شد و به عضویت میلان درآمد. ملی پوش رنگین پوست فرانسوی، در سال های درخشان میلان در سال های میانیدهه ۹۰ میلادی، یكی از اركان اصلی موفقیت های این تیم بود و سپس در آغاز هزاره سوم میلادی به چلسی پیوست تا در لیگ برتر نیز توانایی هایش را به رخ بكشد.

دزایی یكی از بازیكنان دوران طلایی فوتبال فرانسه در دهه ۹۰ میلادی نیز به حساب می آید كه در كسب مقام قهرمانی در جام جهانی ۱۹۹۸ هم نقش بسزایی ایفا كرد. حركت عصبی گونه او در فینال جام جهانی از یاد نمی رود؛ در حالی كه فرانسه با پیروزی ۳ بر صفر به سوی نخستین قهرمانی خود در جهان در ورزشگاه پر از تماشاگر «استادوفرانس» شهر پاریس پیش می رفت، مارسال با تكلی خشن، آن هم در میانه زمین، بازیكن برزیلی را هدف قرار داد و از بازی اخراج شد! بعدها و در پاسخ به اینكه چرا به چنین كاری دست زده، گفته بود هیجان آن قدر بالا بود كه نمی دانستم چه می كنم!

به هر حال پس از چند فصل بازی در چلسی و در حالی كه به گونه ای مشهود از شرایط آرمانی به دور افتاده بود، كفش هایش را آویخت و از فوتبال دور افتاد.از سوی دیگر «نانت» تیم قدیمی فرانسه؛ تیمی كه اگرچه از منظر افتخار و مقام در قد و قواره مارسی و سنت اتی ین نشان نمی دهد اما در مدت حضور ۴۰ ساله اش در دسته اول و برتر فوتبال فرانسه، به غیر از چند فصل، همواره در زمرهبزرگان قرار داشت.

نانت پس از ۲ فصل ناموفق سرانجام در تلاش برای ماندن شكست خورد و به عنوان قدیمی ترین تیم حاضر در دسته بالاتر كه سقوط به دسته پایین تر را تجربه نكرده بود، از لوشامپیونه خداحافظی كرد.

رویدادهای هفته های واپسین، مسایل و مشكلات مربوط به فابین بارتز، درگیری و اعتراض های تماشاگران و در نهایت زیر سؤال رفتندست اندركاران اجرایی، همه و همه باعث شد «رودی روسیون» صندلی ریاست باشگاه را وانهد و یكی از قدیمی های نانت «لوك دایان» جای او را بگیرد. با آمدن مدیر تازه، سرو كله «نانتی» های قدیمی نیز پیدا شد.

در همین رهگذر دزایی كه به قول خودش نانت را با قلبش دوست دارد، اعلام كرد حاضر است با مدیر جدید باشگاه همكاری كند.ملی پوش سابق فرانسه و قهرمان جهان در سال ۱۹۹۸ گفت از توانایی های «دایان» باخبر است و اشتیاق همكاری با او را دارد. مارسل از نانت به عنوان باشگاهی كه در قلب او جای دارد حرف می زند اما اینكه قرار است در چه مقام و سمتی كار كند، سخن به میان نمی آورد.

هنگامی كه از او در مورد احتمال همكاری به عنوان «مدیر ورزشی» پرسیده شد، گفت: «باید افرادی كه هنوز در پست های مختلف برای نانت كار می كنند، با احترام پذیرفته شوند و در این راستا منتظر دریافت پیشنهاد از سوی باشگاه می مانم.»به هر حال طرفداران فراوان و پروپاقرص نانت با توجه به شرایط پیش آمده و امكانات بالقوه ای كه وجود دارد، امیدوارند دوری تیم محبوبشان از لوشامپیونه بیش از یك فصل به درازا نكشد و در این رهگذر به قدیمی های نانت از جملهلوك دایان و مارسل دزایی چشم دوخته اند.

● از «توره» تا «ژولی»

«یایا توره» ملی پوش جوان و آینده دار ساحل عاجی كه فصل خوبی را همراه موناكو پشت سر نهاده، این روزها مشتریان زیادی دارد. جدا از رم و آرسنال، اینتر هم به جمع خواستاران او اضافه شده و در حالی كه موناكو برای فروش توره ۱۵ میلیون یورو درخواست می كند، بارسا با پیشنهاد تازه ای گام در میدان نهاده است.

در واقع آنها برای جذب این ساحل عاجی بسیار بااستعداد حاضرند هافبك - مهاجم فرانسوی خود «لودویك ژولی» را به موناكو، تیم سابق این بازیكن منتقل كنند.ژولی كه فصل گذشته را بیشتر با نشستن روی نیمكت به پایان رسانده است، با وجود اینكه هنوز یك سال دیگر قرارداد دارد، آماده رفتن نشان می دهد. ژولی گفته در صورت حضور در فرانسه، بازی در مارسی را ترجیح می دهد.

وی كه حضور موفقی با تیم ملی فرانسه در كارنامه دارد، با آمدن دومه نش از پوشیدن پیراهن ملی محروم ماند و به نظر می رسد دلیل چنین امری ارتباط چندانی با مسایل فنی نداشته باشد ودومه نش از برخی حرف ها و اظهارنظرهای لودویك رنجیده خاطر است.بارسا برای انتقال ژولی ۴ میلیون یورو تعیین كرده؛ مبلغی كه با توجه به توانایی های این بازیكن قابل قبول است. از دیگر مشتری های ژولی می توان به لیون، یووه و فیورنتینا اشاره كرد.

● «تیاگو» هوای سری A را در سر دارد

«تیاگو» هافبك لیون كه هنوز یك سال دیگر با قهرمان فرانسه قرارداد دارد، توجه باشگاه های زیادی را به سوی خود جلب كرده است. ملی پوش پرتغالی در این باره گفت: «لیون اوایل سال جدید میلادی از طریق مدیر برنامه هایم به دنبال تمدید قرارداد من بود، با آرامش و بدون عجله كارم را دنبال كردم و همه چیز را به دست او سپردم.»به نظر می رسد مرد پرتغالی با گذشت چند ماه و با پایان یافتن فصل، جاه طلبی های تازه ای در سر می پروراند و قصد دارد فوتبالش را در كشور و تیم دیگری دنبال كند.

جدا از یووه، میلان هم به طور جدی به دنبال تیاگو است تا در صورت نیامدن «امرسون» هافبك كنونی رئال مادرید، خط میانی خود را با این بازیكن كامل كند. از سوی دیگر «داریو سیمیچ» مدافع كروات میلان، مورد توجه مارسی قرار گرفته است.

در جریان بازی كرواسی با روسیه در قالب مسابقات مقدماتی یورو ،۲۰۰۸ یكی از اعضای كمیته بازیكن یابی مارسی، یعنی«خوزه اسكوبلار» بازیكن بزرگ دهه ۷۰میلادی این تیم، سیمیچ را زیر نظر داشته و به نظر می رسد نظر موافق خود را نیز برای جذب مدافع ۳۱ ساله میلان ابراز نموده است.همچنین مشاهده کنید

سایت الفسایت عصرایرانسایر منابعروزنامه ابتکارخبرگزاری ایسناسایت فراروروزنامه شهروندخبرگزاری تسنیمخبرگزاری ایلناروزنامه شرق