چهارشنبه, ۱۹ مرداد, ۱۴۰۱ / 10 August, 2022
مجله ویستا

مبتلایان به تبخال بخوانند


مبتلایان به تبخال بخوانند

اگرچه نمی‌توان تبخال را معالجه کرد یا به کلی از آن پیشگیری کرد، اما راه هایی وجود دارد که می تواند توالی بروز آن را کاهش دهد یا مدت بروز آن را محدود کند. تبخال کاملاً با آفت که بعضی …

اگرچه نمی‌توان تبخال را معالجه کرد یا به کلی از آن پیشگیری کرد، اما راه هایی وجود دارد که می تواند توالی بروز آن را کاهش دهد یا مدت بروز آن را محدود کند. تبخال کاملاً با آفت که بعضی افراد آن را با تبخال اشتباه می‌کنند، متفاوت است. آفت ها معمولاً مسری نیستند و زخم هایی هستند که بر روی بافت‌های نرم درون دهان به وجود می آیند، جایی که تبخال نمی‌زند.

علائم و نشانه های تبخال:

تاول های کوچک و دردناک پر از مایع که روی منطقه برجسته، قرمز و دردناک پوستتان قرار دارند.

درد یا مورمور شدن که اغلب یکی دو روز پیش از ظهور تاول‌ها احساس می شود.

معمولاً ۷ تا ۱۰ روز طول می‌کشد تا تبخال برطرف شود. تبخال معمولاً روی لب‌ها ظاهر می شود. اما گاهی روی سوراخ های بینی، چانه یا انگشتان دست هم دیده می‌شود. گرچه غیر معمول است، اما ممکن است تبخال در داخل دهان هم بروز کند(اما تنها بر روی لثه ها یا کام سخت که در سقف قرار دارد).

اگر زخمی روی بافت های نرم درون دهانتان ظاهر شود ممکن است آفت باشد، ولی مطمئناً تبخال نیست.

علائم تبخال ممکن است حداکثر تا ۲۰ روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ظاهر نشود و معمولاً ۷ تا ۱۰ روز طول می‌کشد. تاول ها شکل می‌گیرند، می‌ترکند و ترشح می‌کنند. سپس کبره زردرنگی تشکیل می شود و نهایتاً با ریختن آن، پوست صورتی رنگی در زیر ظاهر می‌شود و تبخال بدون گذاشتن جا بهبود می یابد.

علل تبخال:

گونه های معینی از ویروس هرپس باعث تبخال می‌شود.

ویروس هرپس سیمپلکس معمولاً در صورت، تبخال ایجاد می‌کند. این ویروس مسئول ایجاد تبخال های تناسلی است. با این حال هر دو نوع ویروس می توانند هم در ناحیه صورت و هم در دستگاه تناسلی تبخال ایجاد کنند.

زمانی تبخال به شما سرایت می‌کند که با شخصی که دارای ضایعه فعال است تماس بگیرید. استفاده مشترک از ظروف غذا، تیغ و حوله می تواند باعث سرایت عفونت شود.

هنگامی که یک بار به تبخال مبتلا می‌شوید، ویروس در سلول‌های عصبی پوست‌تان نهفته باقی می‌ماند و ممکن است دوباره به صورت عفونتی فعال در همان محل اول یا نزدیک به آن ظاهر شود. در این صورت ممکن است در محل قبلی، احساس خارش یا برآمدگی کنید.

تب، استرس و قرار گرفتن در معرض نور خورشید ممکن است باعث عود تبخال شود.

چه وقت باید به پزشک مراجعه کرد؟

تبخال‌ها عموماً بدون درمان بهبود می‌یابند. اما در موارد زیر باید به پزشک مراجعه کنید:

ـ دچار بیماری دیگری هستید که باعث اختلال دستگاه ایمنی شما شده است.

ـ تبخال هایی دارید که پس از یک تا دو هفته به خودی خود بهبود نمی‌یابند.

ـ علائم بیماری شدید است.

ـ عودهای مکرر تبخال در شما رخ می‌دهد.

عوارض تبخال:

تبخال مسری است. ویروس تبخال می‌تواند از طریق پوست، از شخصی به شخص دیگر منتقل شود.

ویروس "هرپس سیمپلکس" می تواند حتی زمانی که تاول‌ها ظاهر نشده‌اند مسری باشد، اما بیشترین خطر انتقال عفونت زمانی است که تاول ها ظاهر می‌شوند تا زمانی که آنها کاملاً خشک می‌شوند و کبره می‌بندند.

اگر به تبخال مبتلا هستید، از تماس با نوزادان، افراد مبتلا به اگزما (التهاب پوستی ناشی از آلرژی) یا افراد دچار اختلال دستگاه ایمنی مثل مبتلایان به سرطان، ایدز یا گیرنده پیوند عضو خودداری کنید.

عفونت تبخالی چشم که باعث ایجاد جوشگاه بر روی قرنیه می شود، یکی از علل مهم کوری است. این عارضه نیاز به درمان فوری پزشکی دارد.

درمان

تبخال عموماً بدون نیاز به درمان پس از ۷ تا ۱۰ روز برطرف می‌شود. اگر به حملات مکرر تبخالی دچار می‌شوید، پزشکتان ممکن است داروهای ضد ویروسی برایتان تجویز کند.

استفاده از دارو می تواند طول دوره ابتلا به تبخال را کوتاه کند و درد شما را کاهش دهد.

پیشگیری

برای اینکه از ابتلا به تبخال پیشگیری کنید و یا نگذارید تبخال به سایر نقاط بدنتان یا افراد دیگر منتقل شود، به توصیه های زیر عمل کنید:

از بوسیدن یا تماس پوستی با افراد مبتلا به تبخال، در زمانی که تاول روی پوست آنها وجود دارد خودداری کنید. ویروس می تواند تا هنگامی که ترشحات مرطوب در تاول وجود دارند، انتقال یابد.

از وسائل مشترک استفاده نکنید. وسائل غذاخوری، حوله ها و سایر چیزهای شبیه به آنها می تواند در صورت وجود تاول ها، باعث انتقال بیماری شود.

دست هایتان را تمیز نگه دارید: اگر مبتلا به تبخال هستید، قبل از لمس کردن افراد دیگر، دست هایتان را بشویید.

مراقب لمس کردن سایر نقاط بدنتان باشید، به خصوص چشم ها و دستگاه تناسلی، به گسترش عفونت حساسند.

از عوامل تحریک کننده بپرهیزید. از جمله وضعیت هایی که ظهور تبخال را تحریک می کنند، قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید است.

از کرم های ضدآفتاب استفاده کنید. کرم ضدآفتاب را پیش از قرار گرفتن طولانی مدت زیر آفتاب، چه در تابستان و چه در زمستان، روی لب ها و صورتتان بمالید تا از ظهور تبخال پیشگیری کنید.

مراقبت های شخصی:

تبخال معمولاً بدون درمان ناپدید می‌شود. در طول مدتی که تبخال وجود دارد، با رعایت نکات زیر می توانید از ناراحتی رهایی یابید:

استفاده از کرم ها: کرم های معمولی که بدون نسخه پزشک به فروش می رسند ممکن است راحتی شما را فراهم کنند، اما انتظار نداشته باشید که بهبودی را تسریع کنند.

استفاده از مسکن ها: از جمله آسپیرین، استامینوفن و ایبوپروفن برای تخفیف درد. به کودکان هیچ گاه آسپیرین ندهید. آسپیرین می تواند یک عارضه نادر و بالقوه کشنده را به نام نشانگان "رای" در کودک ایجاد کند.

استفاده از گرما یا سرما

اجازه بهبود به ضایعه بدهید: از فشار دادن، کندن یا سوراخ کردن تاول‌ها بپرهیزید.همچنین مشاهده کنید

روزنامه شرقروزنامه آفتاب یزدسایت رکناروزنامه آرمان ملیسایت اقتصاد 24سایت انتخابخبرگزاری تحلیل بازارسایت اکوایرانروزنامه دنیای اقتصادخبرگزاری مهر