چهارشنبه, ۳ مرداد, ۱۴۰۳ / 24 July, 2024
مجله ویستا

نکاتی کلیدی برای خرید رم


نکاتی کلیدی برای خرید رم

رم یکی از مهم ترین قطعات کامپیوتری در تعیین سرعت و قیمت سیستم به حساب می آید

رم یکی از مهم‌ترین قطعات کامپیوتری در تعیین سرعت‌ و قیمت سیستم به‌حساب می‌آید. به همین دلیل بسیاری از افراد هنگام خرید لپ تاپ یا کامپیوتر‌های شخصی در مورد میزان ظرفیت این قطعه حساسیت نشان داده یا برخی حتی در صدد ارتقاء و افزایش ظرفیت RAM دستگاهی که خریده‌اند بر می‌آیند. چرا که سرعت در یک رایانه، حاصل فعالیت یک چرخه است که این چرخه از پردازنده، رم، مادربورد، پاور و هارددیسک تشکیل شده است. این موارد در کنار یکدیگر سرعت را به ارمغان خواهند آورد. با توجه به اهمیت این قطعه کوچک که قیمت کمتری نیز نسبت به دیگر قطعات نظیر هارددیسک و... دارد، تعداد زیادی از کاربران برای تغییر ظرفیت این قطعه اقدام می‌کنند، اما باید هنگام انجام این عمل مجموعه نکاتی را مد نظر قرار داد که در این بخش ما برخی از این نکات را گوشزد می‌کنیم. پس اگر قصد خریدRAM یا افزایش ظرفیت حافظه دستگاه خود را دارید، این مطلب را بخوانید:

۱ به حجم حافظه دقت کنید:

حجم حافظه مهم‌ترین عامل تاثیرگذاری در کارآیی سیستم است. هر برنامه‌ای که در کامپیوتر اجرا می‌شود تعدادی از فایل‌های خود را روی حافظه (رم) می‌ریزد و مقداری از آن را اشغال می‌کند؛ بنابراین در صورتی که حجم حافظه شما کمتر از میزان مورد نیاز آن برنامه باشد، در اجرای برنامه دچار مشکل می‌شوید. پس هنگام خرید رم به میزان حجم حافظه‌ای که برنامه مورد نظر شما به آن احتیاج دارد دقت کنید و میزان رمی بیشتر از آن خریداری کنید. حداقل حجم حافظه توصیه‌شده برای سیستم عادی که به گشت و گذار در اینترنت یا کار با نرم‌افزارهای آفیس و از این قبیل می‌پردازند، دو گیگابایت است. برای کاربران نیمه حرفه‌ای که از کامپیوتر خود برای انجام امور کمی پیچیده‌تر نظیر انجام برخی از کارهای گرافیکی نه چندان سنگین و... استفاده می‌کنند نیز رمی با ظرفیت ۴ گیگابایت مناسب است. برای علاقه‌مندان به گیم و کاربران نرم‌افزارهای خصوصی، هشت گیگابایت حافظه یک انتخاب مناسب به نظر می‌رسد.

۲ فرکانس حافظه هم به اندازه حجم حافظه مهم است:

هر چه فرکانس حافظه که با مگاهرتز مشخص و بیان می‌شود بالاتر باشد، رم توانایی انتقال اطلاعات در زمان کوتاه‌تری را دارد. به عبارتی اطلاعات با سرعت بیشتری منتقل می‌شوند، زیرا سرعت انتقال اطلاعات در حافظه توسط فرکانس حافظه مشخص می‌شود.

برای داشتن بهترین نتیجه برای این کار، سرعت رم باید با سرعت مادربورد برابر باشد. البته این برای کاربرانی است که می‌خواهند از کارآیی این دو با هم نهایت بهره را ببرند. افرادی مانند بازیکنان حرفه‌ای. کاربر معمولی نیازی به رم با سرعت بالا ندارد و این ممکن است هزینه‌ سنگینی را برای او به همراه داشته باشد. پس برای آنها خرید DDR۳-۱۶۰۰ انتخاب مناسبی خواهد بود، چون هم سرعت بالایی دارد و هم ارزان است. علاوه بر تمام اینها، مدل‌های حافظه براساس Timings هم درجه‌بندی می‌شوند. تایمینگ در حقیقت یک سری اعداد هستند مانند ۹-۲۴‌‌ـ‌۹‌‌ـ‌۹‌‌. اینها تعداد دورهای ساعت است که رم نیاز دارد تا به ستونی از اطلاعات دسترسی پیدا کند، هر قدر این عدد کوچک‌تر باشد، بهتر است.

در نظر داشته باشید که برای داشتن زمان کمتر، نیاز است شما پول بیشتری پرداخت کنید؛ بنابراین قبل از انتخاب حافظه به پردازنده و مادربورد سیستم خود توجه کنید و رم یا حافظه‌ای خریداری کنید که با پردازنده و چیپ‌ست کامپیوتر شما همخوانی داشته باشد.

۳ جدیدترین تکنولوژی را خریداری کنید:

رم‌ها در یک رده‌بندی دیگر به انواع DDR،DDRII،DDRIII و.... تقسیم‌بندی می‌شوند. به بیان دیگر DIMM در ۳ استاندارد متفاوت ساخته شده است. نه تنها دی.آی.ام.ام از نوع DDR با استاندار سیستم DDR۲ ناسازگار است، بلکه حتی در سوکت مخصوص به آن هم نمی‌رود. اگر تلاش کنید که با فشار وارد آن قسمت کنید، مادربوردتان شکسته خواهد شد. در حال حاضر تکنولوژی DDR و DDRII تقریبا در حال منسوخ شدن است و اکنون اکثر لپ‌تاپ‌های موجود در بازار به رم‌هایی مبتنی بر تکنولوژی DDRIII مجهزند. So-DIMM نیز همان DIMM است در ابعاد کوچک که عموما در لپ‌تاپ‌ها و سیستم‌های کوچک دیگر استفاده می‌شود.

۴ به ولتاژ رم توجه ویژه‌ای داشته باشید:

ولتاژ حافظه عامل بسیار مهمی برای سازگاری حافظه با سیستم‌های دیگر است.

استاندارد DDR۳ برای ولتاژ برابر با V ۱.۵است، در حالی که خیلی از کارایی‌های DIMMsها نیاز به ولتاژهای بالاتری دارند تا سرعت ساعتشان افزایش یابد. این موضع ممکن است در برخی از موارد مشکلاتی ایجاد کند؛ چرا که بسیاری از مادربوردها توانایی تشخیص ولتاژ مناسب برای این DIMMsها را ندارند و تنها ولتاژ V ۱.۵را برای آنها فراهم می‌کنند. اگر این مقدار برای ثابت نگه داشتن حافظه مناسب نباشد، سیستم کاربر حتی برای بالا آمدن نیز تلاشی نخواهد داشت، چه برسد به اینکه کاربر بتواند در قسمت BIOS به صورت دستی ولتاژ را بالا ببرد. پس قبل از اینکه سفارش رم دهید، مطمئن شوید اطلاعات دقیقی از مادربوردتان دارید.

۵ قطعه را از فروشگاه و محل معتبر خریداری کنید:

با توجه به رشد قیمت‌ها در بازار قطعه و کالاهای کامپیوتری برخی از افراد سودجو نمونه‌های کارکرده را با کمی دستکاری و... به اسم قطعات آکبند به فروش می‌رسانند. پس هنگام خرید به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشید. همچنین توصیه می‌شود در صورتی که دستگاه را برای ارتقاء رم به تعمیرگاه یا شرکتی انتقال می‌دهید، هنگام ارتقاء قطعه ناظر این نقل و انتقال و ارتقاء باشید.