شنبه, ۱ مهر, ۱۴۰۲ / 23 September, 2023
مجله ویستا

حرکت در چارچوب حرفه ای


حرکت در چارچوب حرفه ای

اگر می گوییم می خواهیم حرفه ای باشیم, باید در چارچوب قواعد حرفه ای فوتبال و تفکرات مترتب بر آن نیز حرکت کرد بدیهی است هر حرکتی خارج از این چارچوب, نصیبی جز شکست همراه نخواهد داشت

اگر می‌گوییم می‌خواهیم حرفه‌ای باشیم، باید در چارچوب قواعد حرفه‌ای فوتبال و تفکرات مترتب بر آن نیز حرکت کرد. بدیهی است هر حرکتی خارج از این چارچوب، نصیبی جز شکست همراه نخواهد داشت.

سپاهان که امروز به عنوان یکی از منظم‌ترین و منسجم‌ترین تیم باشگاهی از آن یاد می‌شود، به این دلیل از صحنه جام باشگاه‌های آسیا حذف شد که برای یک لحظه در معادلات خود دچار اشتباه شد تا با از دست دادن لوکا بوناچیچ در بدترین زمان ممکن و اضافه شدن ژوران ویرای برزیلی، این تیم که امروز می‌توانست به‌راحتی به عنوان تیم اول گروه خود به دور دوم رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا صعود کند، به وداعی تلخ تن دهد؛ آن هم تنها به این جهت که در فاصله اضافه شدن سرمربی جدید و شروع برنامه بازی‌های این تیم در لیگ آسیا، فرصت چندانی برای هماهنگی مجموعه تیم با افکار و ایده‌های ویرا وجود نداشت تا نتیجه آن ۲ شکست اولیه در مقابل تیم‌های الاتحاد سوریه و کروفچی ازبکستان باشد.

ناکامی‌هایی که با ۲ برد ارزشمند بر تیم خوب الاتحاد عربستان نیز جبران نشد تا امروز سپاهان با وجود تمام شایستگی‌ها، از گردونه لیگ آسیا حذف شود.

به هر حال اگر می‌گوییم باید در چارچوب تفکرات حرفه‌ای به جلو قدم برداشت، درست از این بابت است، هر تیمی که می‌خواهد نماینده ایران در جام باشگاه‌های آسیا باشد، باید با دورخیز لازم، خود را آماده پیکارهای سخت در بدترین شرایط ممکن کند؛ آن هم با علم بر این که باید به طور همزمان در چند جبهه بجنگد و بدون نقص و کمبودی به جلو حرکت کند.

جدا از تغییر مربی که غیرمترقبه و در بدترین زمان بر سپاهان تحمیل شد، بحث فشرده شدن بازی‌های لیگ نیز سرانجام سپاهانی‌ها را با وجود تمام توانایی‌ها و پتانسیل‌های تیمی از پا انداخت تا با قبول شکست دوباره از الاتحاد سوریه به عنوان یکی از مدعیان زود حذف شده لیگ قهرمانان آسیا لقب بگیرد.

به هر حال باید از تجربه سپاهان درس گرفت و نسبت به شرایط پیش رو دست به ارزیابی دقیق زد؛ آن هم وقتی قرار باشد با یک دست چند هندوانه را بلند کرد.

امروز همان طور که آگاهید تیم ملی فوتبال شرایط حساسی دارد و اگر ادامه رقابت‌های لیگ به صورت فشرده و فرسایشی پیگیری می‌شود، همه به خاطر این است که تیم ملی ما در زمان لازم با بهره‌گیری از تمام بازیکنان به اردو برود و برای دیدار رفت با امارات (۱۳ خرداد)‌ آماده شود.

بدیهی است حالا که صعود سایپا به مرحله دوم لیگ آسیا محرز شده، علی دایی باید تمام فکر و ذهنش را متوجه تیم ملی کند، نه این که بخواهد دوباره تاکید کند که می‌خواهد تواما تیم ملی و سایپا را هدایت کرده و ماموریتش را با سایپا به پایان برساند.

آنچه مسلم است امروز همه از علی دایی انتظار دارند که اگر قرار بر تداوم حضورش در تیم ملی است برای این کار شرط و شروطی مثل ادامه همکاری با سایپا را قائل نشود. این که دایی بخواهد یک چشم به سایپا داشته باشد و یک چشم به تیم ملی، این مساله برای جامعه فوتبال و ورزش قابل قبول نخواهد بود و دایی هر چند هم که بخواهد چنین وانمود کند که ادامه این روند ضرری را متوجه تیم ملی نخواهد کرد، مورد قبول نیست.

در واقع ماموریت علی دایی با سایپا به پایان رسیده و او باید در پایان لیگ تمام فکر و ذهنش را متوجه تیم ملی کند تا با رهایی از بار روانی نتایج سایپا، تمام و کمال در خدمت تیم ملی باشد و بس.

این نکته را هم باید در نظر داشت که محمد احمدزاده،‌ دستیار اول دایی وقتی می‌بیند حضور توام در ملوان و تیم ملی بر عملکرد تیم شمالی تاثیرات منفی بر جای گذاشته، با شجاعت استعفا می‌دهد تا در این روزهای سخت، عصای دست ملوانان باشد؛ هر چند که این استعفا نیز مورد قبول سرمربی تیم ملی قرار نمی‌گیرد تا امروز با کدخدامنشی از کنار بسیاری از مسائل عبور کرده و خوشبینانه چشم به فردا بدوزیم.

حجت‌الله اکبرآبادی‌همچنین مشاهده کنید

روزنامه شهروندسایت اقتصاد 24سایت ورزش سهخبرگزاری صدا و سیماسایت نی نی بانروزنامه ایرانسایت سلام نوسایت دیجیاتوسایت انرژی پرسسایت تاپ ناز