چهارشنبه, ۶ مهر, ۱۴۰۱ / 28 September, 2022
مجله ویستا

جام جهانی بدون ”زیدان“


جام جهانی بدون ”زیدان“

او ثابت کرد که می خواهد ایستاده بمیرد نه اینکه از میدان رقابت فرار کرده و با یکی, دو بازی ضعیف عرصه را خالی کرده و از صحنه خارج شود او ماند و مبارزه کرد تا در زمره برترین های فرانسه در جام هجدهم لقب بگیرد و با خاطره ای خوش از چمن سبز جدا شود

دیدن بازی‌های تیم ملی فرانسه بدون ”زیدان“، سخت است؛ چرا که در طول یک دهه اخیر این چهره بزرگ بیشترین سهم را در کسب بزرگترین افتخارات تاریخ فوتبال فرانسه داشته است.

”زیدان“ محبوبیت فراوانی در کشورش و حتی سراسر جهان دارد که باعث شد پس از تصمیم بر کناره‌گیری از جمع خروس‌های آبی باز هم به این تیم بازگشته و کمک کند تا مردان ”دومه‌نش“ پس از تراژدی دوره قبل بازی‌ها، مجدداً به جمع بزرگان فوتبال دنیا راه یابند.

او که قرار است پس از حذف فرانسه در هر مقطعی از جام جهانی با پیراهن ملی برای همیشه وداع کند در برابر اسپانیا در غالب همیشگیظاش فرو رفت و کمک کرد در تقابل با تعدادی از هم‌باشگاهی‌هایش سربلند از زمین مسابقه بیرون آمده و به جمع ۸ تیم برتر جام صعود کند. ”ایکر کاسیاس“ دروازه‌بان اول تیم ملی اسپانیا که در رئال‌مادرید کنار زیدان قرار می‌گرفت پیش از این مدعی شده بود که نهایت سعی خود را خواهد کرد تا دروازه‌اش بسته بماند، ضمن اینکه اگر هم گل بخورد فرد گلزن زیدان نخواهد بود، اما همه چیز برعکس اتفاق افتاد و نه تنها فرانسه برابر اسپانیا به پیروزی رسید، بلکه ”زیزو“ هم با یک حرکت انفرادی خاص خودش و ضربه در جهت عکس حرکت کاسیاس سنگربان جوان حریف را مغلوب کرد که شاید آخرین گل دوران ملی‌اش لقب بگیرد!

”زیدان“ با این گل نشان داد از مرحله سخت افت خود گذر کرده و با یک آمادگی مناسب دقایق پایان حضورش در تیم ملی فرانسه را سپری می‌کند. چندی قبل به‌دلیل ارائه ۲ بازی ضعیف، در مرحله مقدماتی نوشتیم که ای کاش زیدان به تیم ملی بازنمی‌گشت تا چهره‌ای که سال‌ها در اذهان عمومی ترسیم کرده بود را از دست ندهد. او سال‌ها با درخشش در میادین ملی و باشگاهی ثابت کرد که چه بازیکن توانمندی است و رسیدن به مقام آقائی فوتبال اروپا و جهان عنوان کمی نبود که این چهره محبوب فرانسوی آن را برای خودش رقم زد.

او حتی تا پیش از جام جهانی و تا به امروز رکورد نقل و انتقالات دنیا را به خود اختصاص داده، هنگامی‌که از یوونتوس ایتالیا به رئال مادرید آمد تمام این مسائل ارزش او را بیش از پیش نمایان ساخت و ما به این ملت گفتیم که ای کاش تمام این افتخارات با بازی‌های ضعیفی که ارائه کرده از بین نرود، ولی ظاهراً صدای ا به گوش ”زیزو“ رسید و برابر اسپانیا که تعدادی از مردان رئال را در برابر خود می‌دید با انگیزه و روحیه‌ای بهتر گام به میدان نهاد تا کار ماتادورها را یکسره کرده و دوباره فرانسه را به جمع بزرگان فوتبال جهان برساند. و در این مقطع به مصاف برزل رفته تا دیدار انتفاعی فینال ۱۹۹۸ فرانسه را تکرار کند.

رسیدن فرانسه به این مقطع به همراه ”زیدان“ که اوج گرفته و گلزنی کرده بسیار حائز‌اهمیت است“ چرا که دوستداران فوتبال در سراسر جهان نگران او بودند و طاقت دیدن بازی‌های ضعیف از یکی از اسطوره‌های خود را نداشتند، اما وی سربلند کرد و دوباره نشان داد چه روح بلند و چه تکنیک والائی دارد و بی‌دلیل نبوده که در طول سال‌های اخیر همیشه در زمره بهترین‌ها بوده و این همه مورد لطف و توجه قرار گرفته است.

او ثابت کرد که می‌خواهد ایستاده بمیرد. نه اینکه از میدان رقابت فرار کرده و با یکی، دو بازی ضعیف عرصه را خالی کرده و از صحنه خارج شود. او ماند و مبارزه کرد تا در زمره برترین‌های فرانسه در جام هجدهم لقب بگیرد و با خاطره‌ای خوش‌ از چمن سبز جدا شود.همچنین مشاهده کنید

سایر منابعسایت مشرقخبرگزاری ایرناسایت اقتصاد 24سایت سلام نوسایت اکوایرانسایت همشهری‌آنلاینسایت فرادیدسایت خبرآنلاینوبگردی