دوشنبه, ۴ بهمن, ۱۴۰۰ / 24 January, 2022
مجله ویستا

رکورد افسانه یی ویکتور والدس


هواداران بارسلونا در طول فصل گذشته هر چه تلاش کردند تا بازی های مطمئنی از ویکتور والدس دروازه بان جوان تیم شان ببینند اما هرگز هم موفق نشدند

هواداران بارسلونا در طول فصل گذشته هر چه تلاش کردند تا بازی های مطمئنی از ویکتور والدس دروازه بان جوان تیم شان ببینند اما هرگز هم موفق نشدند. اما این سنگربان ۲۵ ساله رکورد را آندونی زوبی زاره تای بزرگ در فصل ۱۹۹۳-۱۹۹۲ تکرار و در تمامی ۳۸ مسابقه لالیگا از دروازه بارسا حراست کرد تا رکوردی جاودانه را از خود بر جا بگذارد. در فصل اخیر که پایانی غم انگیز برای کاتالان ها به همراه داشت، فرانک رایکارد بیش از هر بازیکنی به والدس میدان داد تا ثابت شود دست مربی تیم در این منطقه از زمین خالی است.

● رکورد دست نیافتنی

پس از رکورد جالب توجهی که زوبی زاره تا، دروازه بان افسانه یی کاتالان ها ۱۵ سال پیش از خود برجا گذاشت، هیچ بازیکن دیگری در تاریخ پرافتخار بارسا پیدا نشد که به این آمار دست پیدا کند. سرانجام در فصل گذشته یک دروازه بان دیگر به چنین رکوردی دست یافت. طی سال های ۱۹۹۵ و ۱۹۹۷ ویتوربایا و باسکت در ۳۷ دیدار درون دروازه بارسا قرار گرفتند اما تفاوت در این مساله بود که ذخیره هایی چون ماریانو آنگولو و ژولین لوپتگوی نیز فرصت حضور در لیگ را به دست آوردند.

اما شرایط رود هسب هلندی که تابستان ۱۹۹۷ راهی نوکمپ شد، بهتر از دیگران بود. او در فصل ۱۹۹۸-۱۹۹۷ در ۳۶ دیدار درون دروازه آبی و اناری پوشان قرار گرفت و فصل بعد نیز تنها یک مسابقه را از دست داد تا آرنائو جایگزین وی شود. پس از اینکه هسب در سال ۲۰۰۱ کاتالان را ترک کرد، رقابت برای تصاحب پیراهن شماره یک تیم بین په په رینا و دوتروئل به اوج خود رسید.

در آن فصل آنها به ترتیب و به طور چرخشی در ۱۹ و ۱۵ دیدار به میدان رفتند اما یک فصل بعد بونانو حفاظت از سنگر بارسا را برعهده گرفت و در ۲۷ دیدار فصل به میدان رفت.

● ظهور والدس

ویکتور والدس در فصل ۲۰۰۳-۲۰۰۲ کار خود را در بارسلونا به عنوان دروازه بان دوم و ذخیره روبرتو بونانو آرژانتینی آغاز کرد.

او خیلی زودتر از آنچه که تصورش می رفت جایگاه رقیبش را به خطر انداخت و در همان فصل توانست در ۱۴ دیدار به میدان برود. به تدریج اعتماد مربی بارسا به این جوان باآتیه بیشتر شد و در آغاز فصل ۲۰۰۴-۲۰۰۳ او توانست پیراهن شماره یک را به دست آورد و در ۳۳ مسابقه از مجموع ۳۸ دیدار فصل به میدان برود. فصل بعد نیز او ثبات داشت و در ۳۵ دیدار حاضر شد و ضمن قهرمانی در لالیگا جایزه زامورا (عنوان بهترین دروازه بان فصل) را تصاحب کرد و فصل بعد نیز همین تعداد حضور را در دروازه آبی و اناری پوشان از خود بر جا گذاشت.

علاوه بر این او توانست در کنار قهرمانی دوباره لالیگا، لیگ قهرمانان اروپا را نیز تصاحب کند تا اینکه در فصلی که دو هفته پیش به اتمام رسید در تمامی دیدارهای تیمش به عنوان مرد شماره یک به میدان رفت. با این تفاوت که هفته های پایانی جایزه زامورا به روبرتو آبوندانزیری سنگربان آرژانتینی ختافه واگذار شد و هیچ جامی هم به دست نیاورد.

● ۱۴ سنگربان

پس از زوبی زاره تا ۱۴ دروازه بان مختلف از دروازه این تیم محبوب اسپانیایی حراست کرده اند که ۷ تن از آنها محصول آکادمی جوانان بارسا بوده اند. کارلوس بوسکتس، آنگولو، آرنائو، رینا، خورکرا، روبن و ویکتور والدس همگی از تیم جوانان بارسلونا راهی تیم بزرگسالان شدند. اما در این لیست ۱۴ نفره گلرهای ناموفقی هم به چشم می خوردند که نام روشتو رکبر ترکیه یی بیش از سایرین جلب توجه می کند.

● بهترین و پرافتخارترین

ویکتور والدس یکی از پرافتخار ترین دروازه بانان یک دهه اخیر بارسلونا محسوب می شود. این جوان ۲۵ ساله در چهار سال حضورش در نوکمپ ۲ عنوان قهرمانی در لالیگا، یک جام حذفی و قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا را داشته تا پس از زوبی زاره تا این افتخارات او را در جای دوم قرار دهد. او در ۳۸ دیدار فصل گذشته حفاظت از سنگر بارسا را برعهده داشت و ۳۳ بار دروازه اش را گشوده دید تا از این حیث هم بتواند رکورددار شود. البته فرانک رایکارد به دلیل نداشتن دروازه بان مطمئن، تمام تمرکزش روی والدس بود. خورکرا به عنوان جانشین وی هرگز در حد و اندازه های تیمی بزرگ نظیر بارسا نبوده و نیست.

به همین دلیل وقتی شخص مناسبی نباشد آنگاه این فرصت مهیا می شود تا والدس بتواند دست به رکوردی دست نیافتنی زده و به طور قطع اعتبارش را افزایش دهد. والدس ملی پوش حالا برای حضور در چارچوب تیم ملی اسپانیا خیز برداشته و با پشتوانه یی که در لالیگا برای خود دست و پا کرده چه بسا در آینده یی نزدیک بتواند به این مهم نائل شود. البته والدس هنوز راه بسیار زیادی پیش رو دارد تا بتواند سنگربانی نظیر آندونی زوبی زاره تا شود.



همچنین مشاهده کنید





خبرگزاری تسنیمسایت مجله شبکهسایت عصرایرانسایر منابعخبرگزاری فارسخبرگزاری صدا و سیماسایت دیدارنیوزسایت نامه نیوزسایت انصاف نیوزخبرگزاری تحلیل بازار