شنبه, ۲۶ خرداد, ۱۴۰۳ / 15 June, 2024
مجله ویستا

عوارض پوستی لیپوساکشن


عوارض پوستی لیپوساکشن

چاق و لاغر شدن‌های مکرر، عوارض پوستی به دنبال دارد. در این مورد حتما نام خطوط پوستی «استریا» را شنیده‌اید که به دلیل تکه‌تکه شدن رشته‌های کلاژن و الاستین پوست اتفاق می‌افتد.
این …

چاق و لاغر شدن‌های مکرر، عوارض پوستی به دنبال دارد. در این مورد حتما نام خطوط پوستی «استریا» را شنیده‌اید که به دلیل تکه‌تکه شدن رشته‌های کلاژن و الاستین پوست اتفاق می‌افتد.

این خطوط که از صورتی رنگ‌، قرمز، ارغوانی تا سفید‌رنگ هستند را در منطقه شکم و ران‌های خانم‌های باردار نیز می‌توان دید. به دلیل اینکه در اثر چاق شدن و کشش بیش‌ از حد پوست، رشته‌های کلاژن و الاستین خاصیت خود را از دست می‌دهند و از هم جدا شده و تکه‌تکه می‌شوند این خطوط هیچ درمان قطعی ندارند. در بازار تبلیغات البته با معرفی کرم‌های مختلف که باید قبل از بارداری یا بعد از آن روی پوست استفاده شود تا از به وجود آمدن خطوط پیشگیری کند یا نسبت به درمان آن اقدام کند صحبت‌هایی می‌شنوید و با آنها آشنا هستید اما باید بدانید هیچ کرم خاصی که به طور کلی باعث از بین رفتن این خطوط شود، وجود ندارد. البته کرم‌هایی که حاوی عناصری چون اسیدهای میوه، ویتامین C و ترتینویین باشند، می‌توانند وضعیت خطوط به وجود آمده پوستی را بهتر کنند. این عناصر را در بروشور کرم‌هایی که به شما توصیه می‌شود جست‌وجو کنید. اگر این کرم‌‌ها حاوی ۳ ماده یاد شده باشند تا حدی اوضاع را بهبود می‌بخشند.

حتی دستگاه‌های لیزر نیز می‌توانند تا حدی طول و عرض خطوط را کمتر کنند و هیچ‌گاه بهبودی کامل حاصل نمی‌شود. این خطوط پوستی در دختران و پسران امکان دارد حوالی سن بلوغ نیز پدیدار شود و چون آنها رشد سریعی دارند حتی اگر چاق و لاغر نشده باشند امکان به وجود آمدن «استریا» در بدن آنها وجود دارد. در مورد کسانی که لیپوساکشن انجام می‌دهند هم باید گفت چون چربی‌های اضافه از طریق چند سوراخ ایجاد شده روی پوست تخلیه می‌شود نگرانی از بابت مشکل پوستی پس از لیپوساکشن وجود ندارد، اما چنانچه بعد از عمل لیپوساکشن پوست فرد شل و آویزان شود تنها راه‌حل انجام جراحی است. با جراحی می‌توان بخش‌های اضافی و آویزان شده پوست را از بین برد.

دکتر غلامحسین غفارپور مدیر گروه پوست و مو

دانشگاه علوم پزشکی ایران