جمعه, ۶ خرداد, ۱۴۰۱ / 27 May, 2022
مجله ویستا

۸ مارس ۱۹۱۷ میلادی ـ سرآغاز سقوط رژیم تزاری روسیه


۹۳ سال پیش در روز ۸ مارس ۱۹۱۷ میلادی به مناسبت روز زن ، کارگران به طور مسالمت آمیز در شهر پتروگراد (سنت پترزبورگ ) ، پایتخت روسیه تزاری راهپیمایی کردند. مشکلات تامین مواد اولیه …

۹۳ سال پیش در روز ۸ مارس ۱۹۱۷ میلادی به مناسبت روز زن ، کارگران به طور مسالمت آمیز در شهر پتروگراد (سنت پترزبورگ ) ، پایتخت روسیه تزاری راهپیمایی کردند. مشکلات تامین مواد اولیه به دلیل جنگ و نیز سرما موجب شد تا بخش اعظم کارگران کارخانه های پوتیلف ، بزرگترین مجتمع صنعتی شهر دست به اعتصاب زده و به صف راهپیمایان بپیوندند ،آنها درخواست نان ، صلح و جمهوری داشتند.

فریادهای اعتراض بلند شدند و شعار «مرگ بر استبداد سلطنتی» در خیابانهای پتروگراد طنین افکند.این تظاهرات مسالمت آمیز نشانه سر آغاز پایان برای تزار نیکلای دوم بود.

تزار نیکلای دوم غرق در دشواری های جنگ بزرگ (جنگ جهانی اول) بود که از ۳ سال پیش آغاز شده بود.در پایتخت روسیه ، تظاهرات به صورت روزمره درآمده و با گذشت روزها بر دامنه آنها افزوده می شد.

در روز ۱۱ مارس سال ۱۹۱۷ میلادی ، نیروهای ارتش در مقابل ۲۰۰ هزار تظاهرکننده در شهر پتروگراد صف کشیدند.افسران به سربازان دستور دادند «قلب را هدف بگیرید» ، و آن روز ۴۰ نفر از تظاهرکنندگان به قتل رسیدند.

اما در فردای آن روز ، سربازان از اجرای دستور افسران سرپیچی کرده و به کارگران پیوستند و سویت کارگران و سربازان پتروگراد (سنت پترزبورگ) را تشکیل دادند.نمایندگان سوسیالیست مجلس دوما به پیروی از الکساندر کرنسکی وکیل محبوب به سویت پتروگراد پیوستند.

در روز ۱۵ مارس ، آنها دولت را به دست یک اشرافزاده آزادی خواه به نام پرنس لووف سپردند.

در شب آن روز ، تزار نیکلای دوم از مقام خود استعفا داد.برادرش گراندوک میخاییل علاقه ای نداشت جانشین او شود.این نقطه پایان امپراتوری تزاری روسیه و سلسله رومانف ها بود.

به این ترتیب ، در روز ۸ مارس سال ۱۹۱۷ میلادی ، به مناسبت روز زن ، کارگران به طور مسالمت آمیز در شهر سنت پترزبورگ راهپیمایی کردند.اما با پیوستن کارگران گرسنه و خسته از زورگویی مقامات تزاری ، این تظاهرات گسترش یافت و فریاد جمهوری و شعار مرگ بر استبداد سلطنتی در پایتخت روسیه طنین افکند.

این سرآغاز پایان تزار نیکلای دوم ، امپراتوری و سلسله رومانف ها در روسیه بود.براساس تقویم ژولین که تا سال ۱۹۱۸ مبنای تاریخ روسیه بود این تظاهرات در ۲۸ ماه فوریه رخ داد و به همین مناسبت به انقلاب فوریه مشهور شد.

بهرام افتخاریهمچنین مشاهده کنید

روزنامه توسعه ایرانیخبرگزاری مهرسایت بیتوتهسایت دیپلماسی ایرانیسایت رویداد 24خبرگزاری تسنیمسایت اعتماد آنلاینروزنامه ابتکارروزنامه ایرانسایت فرادید