دوشنبه, ۷ آذر, ۱۴۰۱ / 28 November, 2022
مجله ویستا

رونالدینیو, كوبیدن بر طبل جادو


رونالدینیو, كوبیدن بر طبل جادو

رونالدینیو در تیم زیر ۱۷ سال برزیل شركت داشت و در جام جهانی زیر ۱۷ سال مصر ۱۹۹۷ برای برزیل به میدان رفت و درخشید او اولین بار در ۱۹ سالگی و در ۱۹۹۹ به تیم ملی بزرگسالان برزیل دعوت شد و در ۲۶ ژوئن آن سال برای اولین بار مقابل لتونی به میدان آمد

رونالدو ده آسیس موریرا (متولد ۲۱ مارس ۱۹۸۰ در پورتو آلگره، برزیل) فوتبالیست مشهور برزیلی است كه بیشتر با نام رونالدینیو گائوچو یا تنها «رونالدینیو» شناخته می شود. رونالدینیو در زبان پرتغالی به معنی «رونالدوی كوچك» است و جهت تمیز دادن او از رونالدو استفاده می شود. رونالدینیو در حال حاضر در بارسلونای اسپانیا بازی می كند و با این تیم به قهرمانی لیگ اسپانیا(۲ بار) و لیگ قهرمانان اروپا رسیده است. او تا به حال ۲ بار از سوی فیفا به عنوان بهترین بازیكن سال برگزیده شده است. او در ضمن از موفق ترین بازیكنان تیم ملی برزیل است و با این تیم به قهرمانی جام جهانی ۲۰۰۲ رسیده است.

● افتخارات باشگاهی

▪ ۱۹۹۹ قهرمانی در برزیل به همراه گرمیو

▪ ۲۰۰۵ قهرمانی در لالیگا

▪ ۲۰۰۶ قهرمانی در لالیگا

▪ ۲۰۰۶ قهرمان در لیگ قهرمانان اروپا

● افتخارات ملی

▪ ۱۹۹۷ قهرمان زیر ۱۷ سال جهان

▪ ۱۹۹۸ قهرمان كوپا آمه ریكا

▪ ۲۰۰۲ قهرمانی در جام جهانی

▪ ۲۰۰۶ قهرمان جام قهرمانی

▪ ۲۰۰۵ قهرمان جام كنفدراسیون ها

پله نام رونالدینیو را در بین ۱۲۵ بازیكن برتر تاریخ فوتبال در ماه مارس ۲۰۰۴ اعلام كرد.

● تیم ملی برزیل

رونالدینیو در تیم زیر ۱۷ سال برزیل شركت داشت و در جام جهانی زیر ۱۷ سال مصر ۱۹۹۷ برای برزیل به میدان رفت و درخشید. او اولین بار در ۱۹ سالگی و در ۱۹۹۹ به تیم ملی بزرگسالان برزیل دعوت شد و در ۲۶ ژوئن آن سال برای اولین بار مقابل لتونی به میدان آمد.

اولین تورنمنتی كه او در آن شركت داشت جام ملت های آمریكای جنوبی ۱۹۹۹ بود كه او در اولین بازی خود در آن (مقابل ونزوئلا) گلی را به ثمر رساند و در پیروزی برزیل نقش داشت.رونالدینیو در فتح جام جهانی ۲۰۰۲ توسط برزیل نیز نقش داشت و مشخصاً در مرحله یك چهارم نهایی از روی ضربه آزاد و از فاصله ۲۵ متری دروازه انگلستان را گشود. او در همان بازی به علت خطا روی دنی میلز اخراج شد و نیمه نهایی را از دست داد اما مجدداً در فینال به میدان آمد و در پیروزی ۲ بر صفر مقابل آلمان و فتح جام شركت داشت.

در ۹ ژوئن ۲۰۰۵ او به عنوان كاپیتان تیم ملی برزیل در مسابقات جام كنفدراسیون ها شركت كرد و به همراه برزیل فاتح آن مسابقات شد. فینال آن بازی ها بین آرژانتین و برزیل بود كه به پیروزی ۴ بر یك برزیلی ها انجامید و رونالدینیو بهترین بازیكن این دیدار شناخته شد.رونالدینیو در تیم برزیل برای جام جهانی ۲۰۰۶ حضور داشت اما بازی های خوبی از خود به نمایش نگذاشت. باشگاه هایی كه رونالدینیو در آن حضور داشته است عبارت است از:

● گرمیو

رونالدینیو فوتبال حرفه ای را از تیم جوانان گرمیو (در شهر پورتو آلگره) شروع كرد. اولین مربی او لوئیز فیلیپ اسكولاری بود كه بعدها در فتح جام جهانی ۲۰۰۲ نیز مربی او شد. او برای اولین بار در جام باشگاه های آمریكای جنوبی در تیم بزرگسالان به بازی آمد و سبك بازی، شم گلزنی، و قدرت كنترل توپ توسط او به شهرتش انجامید و نهایتاً در سال ۱۹۹۹ در سن ۱۹ سالگی به تیم ملی برزیل دعوت شد.رونالدینیو در سال ۲۰۰۱ درصدد جدایی از گرمیو بود و از بسیاری از باشگاه ها بخصوص از باشگاه های انگلیسی پیشنهاد داشت. علیرغم تمام این پیشنهادات (و برای مثال پیشنهاد باشگاه لیدز با رقمی نجومی) او به لیگ فرانسه رفت و با پاری سن ژرمن قراردادی ۵ ساله بست.

● پاری سن ژرمن

در سال ۲۰۰۱ رونالدینیو از گرمیو جدا شد و به پاری سن ژرمن پیوست. او در پاری سن ژرمن با مربی،لوئیز فرناندز، مشكلاتی داشت و مربی مدعی بود كه او بیش از حد درگیر زرق و برق پاریس و مسایل حاشیه ای است. پس از جام جهانی و درخشش ویژه او رونالدینیو مورد پیشنهادات بسیار قرار گرفت و بالاخره در ۲۰۰۳ قصد جدایی خود را اعلام كرد. در نتیجه باشگاه های بزرگ جهان همگی شروع به ارایه پیشنهادهای خود كردند. منچستر یونایتد و بارسلونا مهمترین پیشنهاد دهنده ها بودند.

● بارسلونا

در ۱۹ ژوئیه ۲۰۰۳ رونالدینیو با مبلغ ۱۸ میلیون پوند به بارسلونا پیوست. خوان لاپورتا، رییس وقت بارسلونا، ابتدا قول آوردن دیوید بكهام را به هواداران داده بود اما پیوستن بكهام به رئال مادرید او را بر آن داشت كه به دنبال رونالدینیو برود و نهایتاً از سد رقبایی چون منچستر یونایتد گذشت و رونالدینیو را جذب كرد.

بدین ترتیب رونالدینیو در میان بازار شایعات به باشگاهی پیوست كه قبلاً برزیلی های بسیاری را پرورش داده بود: اواریستو، روماریو، رونالدو و ریوالدو. رونالدینیو از همان ابتدا هنر خود رادربارسلونا نیز نشان داد. او در بازی تداركاتی مقابل میلان گلی به ثمر رساند و از پایه های پیروزی ۲ بر صفر تیمش بود. این اولین گل او برای بارسلونا بود. او در اولین فصل حضورش در لالیگا به همراه بارسلونا به نایب قهرمانی آن رسید.

در ۲۰ دسامبر ۲۰۰۴ رونالدینیو از سوی فیفا به عنوان بازیكن برگزیده سال انتخاب شد و در این راه تیه ری آنری و آندری شوچنكو را مغلوب كرد.در ۱۹ نوامبر ۲۰۰۵ هنرنمایی رونالدینیوبه ثمر رساندن ۲ گل از سمت او بود كه باعث پیروزی ۳ بر صفر بارسلونا مقابل رئال مادرید شد. رونالدینیو در سال ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ به خوبی برای تیمش به میدان رفت و به عنوان بهترین بازیكن اروپا و بهترین مهاجم جام قهرمانان اروپا انتخاب شد.

رونالدینیو سومین فوتبالیست برزیلی تاریخ است كه عنوان بهترین بازیكن سال اروپا را به دست می آورد. او در ۱۹ دسامبر ۲۰۰۵ دوباره به عنوان بهترین بازیكن سال انتخاب شد و این عنوان را از فرانك لمپارد و ساموئل اتوئو ربود. رونالدینیو درسال ۲۰۰۶ نیز در لیگ قهرمانان اروپا برای بارسلونا به میدان آمد. در ۷ مارس ۲۰۰۶ او در بازی برگشت مقابل چلسی (در نوكمپ) انتقام سال گذشته را با به ثمر رساندن یك گل در تساوی یك بر یك مقابل چلسی گرفت. این تساوی باعث صعود بارسلونا به یك چهارم نهایی بازی ها شد.جلوه دیگر رونالدینیو در ۱۸ آوریل ۲۰۰۶ و بازی رفت نیمه نهایی مقابل میلان بود كه رونالدینیو با پاس خود، پایه گذار تك گل بازی توسط لودویك ژولی شد.

بازی برگشت نیز بدون گل تمام شد تا رونالدینیو به همراه بارسلونا به فینال بازی ها راه پیدا كند. در این میان در ۳ می ۲۰۰۶ بارسلونا با شكست دادن یك بر صفر سلتاویگو قهرمان لیگ اسپانیا شد و رونالدینیو نیز این افتخار را به كارنامه اش افزود. تنها چند هفته بعد، در ۱۷ می ،۲۰۰۶ بارسلونا به فینال لیگ قهرمانان اروپا رفت و آنجا آرسنال را ۲ بر یك مغلوب كرد. رونالدینیو این فصل را با مجموع ۲۵ گل تمام كرد كه تا به حال بهترین ركورد او است.

● زندگی شخصی

مادر رونالدینیو، میگوئلینا، سابقاً فروشنده خانه به خانه بوده و اكنون پرستار است. پدر او، ژائو، كارگر كشتی بود و در ضمن فوتبالیست آماتوری برای تیم كروزیرو. ژائو در ۸ سالگی رونالدینیو هنگام شنادراستخرخانوادگی دچار حمله قلبی شد و درگذشت.

برادر بزرگ رونالدینیو، روبرتو، در سطح حرفه ای و برای باشگاه گرمیو بازی می كرد اما مصدومیت باعث شد فوتبال را كنار بگذارد. او در حال حاضر مدیر برنامه های رونالدینیو است.معروف است كه او از كودكی به فوتسال و فوتبال ساحلی علاقه داشت و استعدادش به همان جابرمی گردد.رونالدینیو در ضمن از طرفداران پر و پا قرص موسیقی برزیلی است و با دوستانش طبل می نوازد و آواز می خواند.

● فصل ناكامی

اما فصل ۲۰۰۷-۲۰۰۶ برای رونی زیاد خوش یمن نبود؛ چرا كه او نتوانست چندان موفق ظاهر شود ودر نتیجه باعث شد انتقادات زیادی را از سوی رسانه های مختلف متوجه خود كند. رونالدینیو اگرچه به همراه بارسلونا در اكثر دیدارهای این تیم حاضر بود ولی آن رونالدینیوی همیشگی نبود. ناكامی بارسلونا در لیگ قهرمانان اروپا و حذف آنها توسط تیم نه چندان قدرتمند لیورپول و از دست دادن صدرنشینی لیگ اسپانیا در هفته های پایانی، همه و همه باعث شد تا رونی به همراه تیمش مورد انتقاد رسانه های مختلف خبری قرار گیرند.

بارسلونا پس از ناكامی در جام حذفی اسپانیا، برای كسب فقط یك جام در فصل جاری به دیدار آخر رئال مادرید چشم دوخته تا بلكه با لغزش حریف، بتواند برای سومین سال پیاپی لالیگا را فتح كند هرچند كه این امر كمی مشكل به نظر می رسد.همچنین مشاهده کنید

سایت نامه نیوزسایت عصرایرانخبرگزاری فارسسایر منابعخبرگزاری تحلیل بازاروبگردیسایت سلام نوروزنامه دنیای اقتصادروزنامه آفتاب یزدروزنامه ابتکار