دوشنبه, ۲ خرداد, ۱۴۰۱ / 23 May, 2022
مجله ویستا

سنت اتی ین, سبزِ رنگ پریده


نگاهی به عملکرد تیم پرافتخار فرانسه در نیم فصل اول لوشامپیونه

سنت اتی ین، در حافظه فوتبال فرانسه، جایگاه ویژه ای دارد که در این رهگذر مارسی تنها تیمی است که می تواند با سبزپوشان رقابت کند. سنت اتی ین پس از فراز و نشیب های فراوان در سال های دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی و آمد و رفت های پی در پی میان دسته برتر و پایین تر، در فصل ۲۰۰۴-۲۰۰۳ به لوشامپیونه آمد اما در طول این سال ها کمترین نشانه ای از سبزپوشان اسطوره ای و آن بازی های ماندگار از آنها دیده نمی شود. سنت اتی ین نه تنها در ورزشگاه معروف «جفری گیشار» قابل شکست است که در بازی های خارج از خانه در نیم فصل اول به نتایج فاجعه باری دست یافته است.

● عملکرد در نیم فصل اول

ورزشگاه تاریخی و همیشه پرجوش و خروش جفری گیشار نارضایتی خود را از عملکرد سبزپوشان شهر سنت اتی ین ابراز می کند. بازیکنان این تیم پس از تحمل شکست یک بر صفر مقابل پاری سن ژرمن در آخرین روز از نیم فصل اول هنگام خروج از زمین با اعتراض و هو کردن تماشاگران روبرو شدند، پایانی نه چندان خوشایند بر عملکرد ضعیف شاگردان «لوران روسیه» در نیمه راه فصل ۲۰۰۸-۲۰۰۷ که در صورت ادامه می تواند برای این مربی گران تمام شود. گفتنی است پس از صعود به لیگ برتر فرانسه در فصل ۲۰۰۴-۲۰۰۳ سبزپوشان بدترین کارنامه را در نیم فصل اول برجای نهاده اند که در جای خود دلایلی زیادی دارد. نخست باید به یارگیری آغاز فصل اشاره کرد که با وجود امیدوار کننده بودن هنوز ثمرات لازم را نداده است و چه بسا باید منتظر گذشت زمان بود تا بتوان درباره کیفیت آن اظهارنظر کرد. در یک سو ۲ بازیکن جدید که به طور بالقوه واجد کیفیت و ارزش هستند یعنی «پایه» و «ماتیودی» اولی از بازی های درخشان گذشته خود دور افتاده و دومی نیز به جای حضور در زمین بیشتر اوقات به نیمکت ذخیره ها چسبیده است از طرف دیگر تاولاردیس یونانی در خط دفاع بیش از آنکه کارآمد باشد، خطاهای عجیب و غریب و گاه مرگ آوری را مرتکب شده است، حتی اینکه بازیکن سوئدی و تازه وارد، نیلسون که قرار بود کارآمدی خود را بروز دهد، در ۱۹ دیدار تیمش تنها ۹۰ دقیقه بازی کرده است. جدا از عملکرد ضعیف تازه واردها، بازیکنان قدیمی و صاحب ارزش سنت اتی ین نیز به نوعی دچار رکود شدند. در این رهگذر باید فیندونو اشاره کرد که در نیم فصل به عنوان یک مهاجم یا هافبک هجومی هرگز به طور ثابت از ابتدا در ترکیب قرار نداشت یا گومژ که بیشترین گل را به ثمر رسانده او نیز از نظر جسمی هیچ گاه در شرایط آرمانی ظاهر نشد. نکته دیگر که در عملکرد سنت اتی ین به عنوان یک نقطه ضعف خودنمایی می کند به نتایج بسیار بد و حتی وحشتناک این تیم در خارج از خانه برمی گردد که در ازای ۷ شکست، به ۲ تساوی و تنها یک پیروزی بسنده کرده است.

از منظر جدول، سبزپوشان نیم فصل را با قرار گرفتن در رده یازدهم تمام کردند که اگرچه فاجعه آمیز جلوه نمی کند اما با توجه به فشردگی جدول فاصله ۵ امتیازی اش تا مرز منطقه سقوط جای نگرانی باقی می گذارد. باید گفت هنوز شرایط به جایی نرسیده که نگران کننده باشد اما کسانی که حال و هوای جفری گیشار را می شناسند می دانند که صبوری چندانی از خود نشان نخواهد داد!

● لحظه کلیدی: دقیقه ۵۹ در جریان دیدار با لانس

لوران روسیه در شرایطی که تیمش با نتیجه ۲ بر صفر در ورزشگاه فیلکس بولارد، مقابل لانس جلو بود تصمیم گرفت یک مهاجم - دیوید ژیگلیونی- را با یک دفاع مرکزی - نیوالدو- برای تقویت توان دفاعی عوض کند. سنت اتی ین نه تنها به گل های خود اضافه نکرد بلکه با دریافت ۳ گل دیگر در نهایت با شکست از زمین بیرون آمد. یک هفته پس از آن سنت اتی ین در بازی با لومان در حالی که ۲ بر یک جلو بود و حریف یک بازیکن هم کمتر داشت بازهم به سرنوشت دیدار با لانس دچار شد و دست آخر بازی را با نتیجه ۳ بر ۲ واگذار کرد؛ با این ۲ باخت در واقع ۲ نقطه ضعف دیگر سنت اتی ین مشخص و هویدا شد؛ چیدمان و هدایت تردید آمیز لوران روسیه از یک سو و جوانی و بی تجربگی بیشتر بازیکنان که از نبود یک هدایت کننده واقعی در زمین رنج می برد به گونه ای که در حفظ نتیجه ناتوان نشان می داد.

● رضایت مندی از بازیکن: کریستوف لاندرین

به عنوان کپسول اکسیژن برای سبزپوشان، لاندرین آغاز فصل به گونه ای در میانه زمین کار کرده که نه تنها باعث اطمینان خاطر خط دفاعی خود شده بلکه هنگام هجوم نیز پشت سر مهاجمان آنها را به خوبی حمایت می کند. در تعادل و همکاری با ماتیودی و گاه با گورن بازیکن سابق پاری سن ژرمن در کنار دیگر هافبک سنت اتی ین «پرن» که بهترین عملکرد را در نیم فصل بر جای نهاده است. در تیمی که یک هدایت کننده تمام عیار ندارد، لاندرین به طور بالقوه بازیکنی است که می تواند این کمبود و مشکل را نزد سبزپوشان برطرف کند.

● پدیده: بایاسال

به عنوان بازیکنی ناشناخته در آغاز فصل رفته رفته خود را به عنوان یکی از مؤثرترین بازیکنان تیم معرفی کرد. پشت سر زوج مرکز دفاع، یعنی تاولاردیس، نیوالدو در آغاز فصل، جوان جویای نام سنگالی به غیر از یک بازی در بقیه دیدارهای سنت اتی ین به عنوان ذخیره یا نفر اصلی به میدان رفته است. عملکرد خوب «سال» باعث شد تا مدافع برزیلی و تازه وارد نیوالدو رفته رفته نیمکت نشین شود. «سال» به عنوان یک مدافع در نبردهای تن به تن عالی کار می کند و اگرهنگام نفوذ نیز مشکلات خود را برطرف کند بدون تردید در فصل آینده از او بیشتر خواهیم شنید.

● بازیکن مأیوس کننده: نیوالدو

هر اندازه «سال» خودنمایی کرد، برعکس نیوالدو رو به نزول نهاد. باید گفت مدافع برزیلی از آغاز فصل تاکنون هنر چندانی از خود نشان نداده است. در این میان نمی توان از کمبودهای تاکتیکی سنت اتی ین نیز به سادگی گذشت. نه تنها بازیکن سابق بنفیکا که تمام تازه واردهای سنت اتی ین نیز دور از انتظار و مأیوس کننده ظاهر شدند ضمن اینکه جوانان تیم می توانند در آینده مؤثر باشند اما بر اساس یک رسم شناخته شده باید گفت در سنت اتی ین صبر و شکیبایی یک اصل نبوده است.همچنین مشاهده کنید

روزنامه شرقروزنامه ابتکارسایت زومیتسایر منابعسایت انصاف نیوزسایت تابناکروزنامه توسعه ایرانیسایت عصرایرانروزنامه همشهریخبرگزاری فارس