شنبه, ۹ مهر, ۱۴۰۱ / 1 October, 2022
مجله ویستا

لاله های نارنجی در باغ پرتغال


لاله های نارنجی در باغ پرتغال

اگر هلندی ها مانع بازیسازی فیگو شوند, تیمی از راه صعود را طی کرده اند تیم دیگر راه بستگی به چگونگی بازی کویت و روبن دارد مارک فان باستن به نیستلروی هشدار داده که چنانچه به عملکرد فعلی خود ادامه دهد, همانند فرگوسن از چشم وی نیز خواهد افتاد و در آن صورت کویت و حتی هسلبنک راهی ترکیب اصلی خواهند شد

جدال ۲ تیمی که شاید به خاطر قرابت جغرافیائی از سبک بازی مشابه‌ای برخوردار هستند، شب جالبی را فراروی علاقه‌مندان قرار می‌دهد. هلند با مارکو فان باستن و نسل جوانی که شاید کمتر در تاریخ هلند این چنین اجازه ظهور یافته، رویاروی پرتغال ساکولاری تیمی سراپا احساسی و تکنیکی قرار می‌گیرد. در ترکیب رقبای امشب بازیکنان تکنیکی به وفور یافت می‌شوند بنابراین آسمان محوطه جریمه به احتمال زیاد آفتابی خواهد بود.

در هلند از ادوین ون‌درسار که در بازی با توپ تبحر ویژه‌ای دارد تا ون برونکهورست، هیتینگا در خط دفاع، ون بومل و اسنایدر در خط میانی کویت، ون پرسی و روبن همگی بازیکنانی با توپ هستند. جدال هیتینگا با کریستیانو رونالدو جالب توجه خواهد بود. همین طور جنگ تن به تن بولاهروز (در صورت حضور در میدان) با ”پدرو پائولتا“ مهاجم گلزن پاری سن ژرمن و گلزن تیم ملی پرتغال! در خط میانی لوییز فیگو حرف اول را خواهد زد. کاپیتان مغرور و پرتغال به جز بازی اول مقابل آنگولا، آنچنان که باید ندرخشیده و شاید قصد دارد تمام هنر خود را در میدان امشب به نمایش بگذارد. وظیفه مهار وی به احتمال زیاد بر عهده فیلیپ کوکو خواهد بود. مارک ون بومل نیز قادر است این وظیفه را بر عهده بگیرد.

اگر هلندی‌ها مانع بازیسازی فیگو شوند، تیمی از راه صعود را طی کرده‌اند. تیم دیگر راه بستگی به چگونگی بازی کویت و روبن دارد. مارک فان باستن به نیستلروی هشدار داده که چنانچه به عملکرد فعلی خود ادامه دهد، همانند فرگوسن از چشم وی نیز خواهد افتاد و در آن صورت کویت و حتی هسلبنک راهی ترکیب اصلی خواهند شد.

پرتغال از آرین روبن غافل نخواهد شد. مهاجم سریع و ریزنقش چلسی بی‌گمان امید اول خط حمله هلند خواهد بود. ون‌پرسی نیز قادر است در مواقع گره خوردن بازی مدافعان سمج پرتغال را تسلیم کند. وقتی از خط دفاعی پرتغال صحبت می‌کنیم، باید بالاترین میزبان تمجید را از کاروالیو به‌عمل آورد. این مدافع باثبات خیال ریکاردو را در درون دروازه راحت کرده است.

در کنار او افرادی چون پائولو فریرا و میگل در زمین و هوا، عمق و کناره مهاجمان تکنیکی پرتغال را مهار خواهند کرد. ”مانیش“ مطابق انتظارها ظاهر نشده اما شاید امشب در شرایطی که در تراکم خط میانی به ‌وجودش احتیاج مبرمی باشد، بدرخشد، کاستینیا و پتی از جمله هافبک‌های بازدارنده پرتغالی‌ها محسوب می‌شوند. در قسمت تهاجمی این خط، غوغائی به پا است. دکو که تا اینجای جام تنها یک گل استثنائی به ثمر رسانده، مرد اول میدان امشب خواهد بود. حرکت او قلب خط دفاع جوان هلند که ظاهراً در بازی زمینی تبحر ویژه‌ای ندارد را می‌آزاد.

حتی اگر او نیز در بند یارگیری‌ها گرفتار شود، کاپیتان لوئیز فیگو با هنر ناب پاسکاری خود، پائولتا و نونو گومژ را روانه دروازه خواهد کرد. پائولتا هنوز در حسرت گلزنی در یک بازی بزرگ، می‌سوزد. باید دید او با پرپر کردن لاله‌های نارنجی در یک شب تابستانی، پرتغال شیرینی را به هواداران فوتبال هدیه خواهد داد یا نه. هلند در آینه تاریخ مرحله یک‌هشتم نهائی جام جهانی لاله‌ها در دوره قبلی جام‌ جهانی حاضر نبودند اما در جام جهانی ۱۹۹۸ با گل دیرهنگام داویدز ۲ بر یک یوگسلاوی سابق را به زانو درآوردند. آنها در جام جهانی ۱۹۹۴ با ۲ گل ایرلند سختکوش را از پای درآوردند و بالاخره در جام ۱۹۹۰ با ریکارد، گولیت، فان باستن ۲ بر یک مغلوب آلمان قهرمان جام شدند. هلند در جام جهانی ۱۹۸۶ که اولین دوره برگزاری مرحله یک‌هشتم نهائی محسوب می‌شد، غایب بود.

● پرتغال در آینه تاریخ مرحله یک‌هشتم نهائی جام جهانی

▪ پرتغال در جام جهانی ۱۹۸۶ طی مرحله اول حذف شد. در جام جهانی ۲۰۰۲ نیز اتفاق مشابه‌ای رخ داد.

▪ هلند - پرتغال؛ پیش از امشب، هرگز! این ۲ تیم هرگز در جام جهانی رویاروی یکدیگر قرار نگرفتند و جدال امشب اولین نبرد رودرو محسوب می‌شود. نکته جالب‌تر آنکه پرتغال چهارمین حضور در جام جهانی را تجربه می‌کند. در ۳ دوره قبلی حضور این تیم (۱۹۶۶، ۱۹۸۶ و ۲۰۰۲) هلند غایب بزرگ جام بود. در واقع برای نخستین‌بار این ۲ تیم کنار هم در جام جهانی ۲۰۰۶ حضور دارند!همچنین مشاهده کنید

سایت نامه نیوزروزنامه آفتاب یزدسایت جمارانسایت اقتصادآنلاینسایت ساعدنیوزسایت رویداد 24روزنامه همشهریسایت ورزش سهسایت مشرقسایت برترینها