دوشنبه, ۴ مهر, ۱۴۰۱ / 26 September, 2022
مجله ویستا

«دریک رز» بسکتبالیستی مقتدر و خوش آتیه


«دریک رز» بسکتبالیستی مقتدر و خوش آتیه

یک ستاره جوان و جدید برای ۲۰۰۸

اگر بخواهیم از یکی از ورزشکارانی نام ببریم که می تواند در سال ۲۰۰۸ بیش از پیش شکوفا شود، یکی هم «دریک رز» بسکتبالیست جوان آمریکایی است و از حالا مشخص است که اگر بخواهد در پایان فصل جاری لیگ حرفه ای این کشور (A.B.N) به این لیگ و یکی از تیم های آن بپیوندد، بر سر تصاحب او رقابت حادی بین متقاضیان به راه خواهد افتاد، ولی باید دید «رز» ترجیح می دهد به A.B.N ملحق شود یا فعلاً به روند کسب تجربه در مسابقات کالج ها و دانشگاه های آمریکا (NCAA) و با لباس تیم بسکتبال دانشگاه ممفیس ادامه بدهد.

با این حال و با احتساب هر سلیقه و گزینشی که «رز» در این راه از خود بروز و صورت دهد، او از همان ابتدای پائیز سال ۲۰۰۷ که وارد این دانشگاه شد، تمام مقدمات و نشانه های یک ستاره آیندهA.B.N را از خود بروز داد و طی این مدت خود را در این اندازه ها جلوه داده است و این چنین چیزی به آسانی و به وضوح در بازی او قابل رؤیت است . اکثر خصوصیات و امتیازات یک بسکتبالیست زبده در «رز» یافت می شود، از سرعت و انفجار در حرکات گرفته، تا مهارت در حفظ و محل توپ و پرتاب آن به سمت سبد و به همین خاطر او امسال بهترین بازیکن «سال اول» در صحنه بسکتبال دانشگاه های آمریکا شناخته شده و این خصلت ها با صیقل خوردن در جریان مسابقات «A.B.N» او را به درجات بالاتری خواهد رساند.

● توانایی های خاص

«رز» که بازیکن پست گارد رأس است و ۱‎/۹۶ متر قد و ۱۱۰ کیلو وزن دارد، در فصل جاری پیکارهای بسکتبال دانشگاه های آمریکا نیز توانایی های خاص خود را به نمایش نهاده و کسب پیروزی در هر ۱۰ دیدار نخست نشانه و محصول همین نکته بوده است. کار رز و یارانش در تیم ممفیس زمانی کامل شد که توانستند جورج تاون را نیز که همیشه یکی از بهترین های بسکتبال دانشگاه های آمریکا بوده است ، مغلوب نمایند. از همه جالب تر، توانایی ویژه «دریک رز» در «دانک» کردن (کوبیدن توپ به داخل سبد) است و او این حرکت را آن قدر خوب انجام می دهد که در تیزرها و فیلم های کوتاه تبلیغاتی A.B.N با این که «رز» هنوز به عضویت هیچ یک از تیم های این لیگ در نیامده، حرکات دانک وی نیز پخش می شود و نما و نمادی از آن نیز در تیزر فوق وجود دارد.

به علاوه از «رز» به خاطر مشارکت کامل اش در بازی های تیمی و بازی خوانی عالی و قوه فهم و کامل سازی حرکات گروهی تیمش نیز تعریف زیادی شده و از آنجا که برای هر بازیکن پست گارد این موارد الزامی است ، «رز» به واقع در مسیری درست حرکت کرده است.

● بیش از پیش

«راد استریک لند» بازیکن پیشین لیگ بسکتبال حرفه ای آمریکا که سابقه ۱۷ سال بازی در این لیگ را دارد و اینک مدیر بخش شناسایی و پرورش بازیکنان در تیم بسکتبال دانشگاه ممفیس است، می گوید: «این روزها تعداد بازیگران پست گارد رأس که تخصص در گلزنی هم دارند ، بیش از پیش شده است و از این نسل و رده، زیاد می بینید ، حال آن که در دوره جان استاکتون و مارک جکسون این ویژگی رایج نبود و ابتدا از گاردها فن اداره مسابقه را می خواستند. رز به نسل جدید تعلق دارد که هم بازیساز هستند و هم هجومی و گلزن.»

همان طور که قبلاً گفتیم، فقط در موارد زمان الحاق «رز» به «A.B.N» تردید وجود دارد وگرنه در این که او بازیکن این لیگ و در این عرصه کاملاً موفق خواهد شد، شکی به چشم نمی خورد، استریک لند از آنها است که در این مورد کاملاً مطمئن است و به این خاطر می گوید :« دریک رز ترکیب و نوع خاصی از یک بازیکن پست گارد رأس و کسی است که می تواند در میدان بسکتبال به هر کار غیرممکنی دست بزند. او درعین این که در کارش مدبر و مدیر است گرایش محسوسی به گلزنی هم دارد و هر موقع که به سمت سبد برود اتفاق بدی در انتظار رقیب است.بارها گفته شده که شرط لازم برای بازیکنان پست گارد، داشتن خصلت های کلاسیک و سنتی این رشته است ولی رز به رغم داشتن این نیاز از خصوصیات مدرن هم بی بهره نیست، یقین دارم او یکی از بهترین های « A.B.N» خواهد شد.

● غیرقابل پیش بینی

با این حال ، از هم اکنون نمی توان پیش بینی کرد که «رز» از کدام تیم این لیگ سر در خواهد آورد. شاید ممفیس گریزلیز انتخاب مناسبی برای او باشد، زیرا از همان شهری می آید که رز اینک در آن مستقر است ، اما «Draft» (یارگیری های پیش از آغاز فصل) در این لیگ قواعد ویژه خود را دارد.

منبع: Memphis Timesهمچنین مشاهده کنید

سایت دیجیاتوسایت اقتصادآنلاینسایت همشهری‌آنلاینروزنامه تعادلسایت رویداد 24سایت زومیتروزنامه دنیای اقتصادوبگردیخبرگزاری ایرناسایت مثلث آنلاین