یکشنبه, ۱ خرداد, ۱۴۰۱ / 22 May, 2022
مجله ویستا

قلعه نویی همه می خواهند از آن بالا بیافتم


یکی علیه همه, همه علیه یکی

امسال زندگی آرامی داشتیم. من از سالی که گذشت خیلی راضی‌ام! این بخشی از حرف‌های امیر قلعه‌نویی در آستانه سال جدید است که وی تلاش می‌کند بر آن پافشاری کند.

سرمربی این فصل سپاهان البته ماه‌های ابتدایی سال را در پایتخت گذراند اما پیشنهاد وسوسه‌انگیز اصفهانی‌ها چیزی نبود که دست رد به آن بزند. حتی اگر مجبور شود زندگی را از خیابان فرشته تهران به نصف جهان انتقال دهد. مدت نسبتاً زیادی از این نقل مکان می‌گذرد و حالا امیر قلعه‌نویی می‌گوید: «از زندگی دراصفهان خیلی راضی‌ام. خانواده‌ام احساس آرامش می‌کنند. مردم به ما لطف دارند و باشگاه همه‌گونه همکاری را انجام داده است. فکر می‌کنم مدت‌ها بود چنین آرامش نداشتم.»

امیر قلعه‌نویی در حالی دم از آرامش می‌زند و این موضوع را مطرح می‌کند که یکی از پرتنش ترین سال‌ها را سپری کرده است. از همان روزهای ابتدایی سال که اختلافات شدید وی با واعظ آشتیانی در استقلال علنی شد تاکنون که به حساس‌ترین هفته‌های فصل نهم لیگ برتر رسیده‌ایم، قلعه‌نویی جنگ‌های لفظی بسیاری را پشت سر نهاده است ولی سعی بر آن دارد طوری وانمود کند که این جریانات بر آرامش زندگی خصوصی و ورزشی‌اش تأثیرگذار نبوده است. بدون تردید اگر بخواهیم یکی از شخصیت‌های خاص فوتبالی در سالی که گذشت را مورد خطاب قرار دهیم امیرقلعه‌نویی جزو افراد انگشت‌شمار است. موفقیت‌ها و رکوردهایی که این مربی برجای نهاده است سندی است که با افتخار همواره از آنها سخن به میان می‌آورد و خود را در زمره موفق‌ترین مربیان حیات لیگ برتر قرار داده است و همزمان به لحاظ جنگ‌های حاشیه‌ای نیز پای ثابت بسیاری از نبردهاست. وقتی این موضوع را با وی در میان می‌گذاریم لبخندی می‌زند و می‌گوید: آن بالا یکی هست که همیشه توکلم بر اوست. حتماً این اتفاق‌ها و جریانات حکمتی دارند ولی من نگران نیستم. شاید هرکس دیگری بود تا حالا از پای در می‌آمد ولی من دیگر به این مسائل عادت کرده‌ام. وقتی در کارت موفق باشی از این چیزها زیاد می‌بینی!

● بیانیه‌ها

موفق‌ترین مربی لیگ برتر که اوایل سال استقلال را قهرمان لیگ برتر کرد و با سپاهان هم مدعی اصلی تصاحب جام به حساب می‌آید دارای شرایط جالب‌توجهی بوده است. بیانیه تاریخی و غیرمنتظره‌ای که محمد مایلی کهن علیه وی صادر کرده بود و در نهایت نیز باعث از دست رفتن پست سرمربیگری وی در تیم ملی شده بود آغازگر جنگ‌های رسانه‌ای بین قلعه‌نویی با مدیریت و کادر فنی استقلال، مایلی‌کهن، صبا، پاس، ذوب‌آهن و... بوده است. در جریان مسابقات این فصل حملات بسیاری به قلعه‌نویی صورت گرفت و او نه‌تنها عقب ننشست که یک تنه جلو همه ایستاد. اما چرا فقط قلعه‌نویی؟ این پرسش را از خودش می‌پرسیم که همین سؤال زمینه‌های پرسش‌ها و پاسخ‌های دیگری را فراهم می‌آورد.

▪ چرا همیشه پای ثابت اکثر بیانیه‌ها و جنجال‌ها بوده‌اید؟

ـ من نمی‌دانم. حتماً از لطف زیادی دوستان بوده. این سؤال را از خودشان بپرسید.

▪ می‌خواهید خود را کاملاً بدون تقصیر نشان دهید. یعنی در تمام موارد آنها مسئله ساز بوده‌اند؟

ـ من این سؤال را از شما می‌پرسم. آیا در تمام مواردی که مشاهده کردید من آغازگر جنجال‌ها و بیانیه‌ها بودم؟

▪ خیر. اما مسائلی وجود دارد که برخی‌ها را وادار به این کار کرده است به عنوان مثال در بازی فصل قبل استقلال با سایپا که کل استادیوم یکصدا به مایلی‌کهن توهین کردند؟

ـ من نمی‌خواهم به مسائل تکراری بپردازیم. آدم باید به فکر آخرتش هم باشد. این دنیا ارزش چنین کارهایی را ندارد. اتفاقاً آن روز کانون هواداران باشگاه تأکید کرد تا لیدرها به سرمربی تیم ملی بی‌احترامی نکنند. بارها راجع به این موضوع حرف زده‌ایم.

▪ بیانیه‌ها و مصاحبه‌های استقلالی‌ها علیه شما چطور؟ چرا همیشه به طور غیرمستقیم می‌گویند شما به سکوها خط می‌دهید؟

ـ من وقت جواب دادن به این افراد را ندارم. آن بالا خدایی هست و همه این دوستان را که چنین ادعایی دارند به خدا می‌سپارم.

▪ نگفتید چرا همیشه پای شما در میان است؟

ـ مطمئن باشید حسادت می‌کنند. وقتی یک نفر در کارش موفق باشد خیلی‌ها چشم دیدن او را ندارند. همه به نوعی می‌خواهند مرا از آن بالا به زیر بکشند. آدمی نیستم که «منم» داشته باشم. ما برنامه‌ریزی داشتیم و برای قهرمان شدن وارد لیگ شدیم. اول کار خوب نتیجه نگرفتیم ولی چون برنامه داشتیم به صدر جدول رسیدیم.

▪ چرا در این مقطع از فصل بحث حضور در تیم‌های خارجی را مطرح می‌کنید. پارسال پاختاکور و امسال هم دو تیم عربی؟!

ـ می‌دانم خیلی‌ها فکرهای دیگری در سر دارند. کارنامه امیر قلعه‌نویی جوری هست که نیاز به بازار گرمی نداشته باشد. من با یک آژانس قرارداد دارم. آنها پیگیر کارها هستند. خودم مستقیماً با هیچ تیمی گفت‌وگو نکرده و نخواهم کرد. مدیر برنامه‌هایم همه چیز را پی می‌گیرد.

▪ واقعاً هدف شما بازگشت به استقلال نیست؟

ـ سپاهان مجموعه‌ای دارد که همه ایران باید از آن الگوبرداری کنند. من در مصاحبه مطبوعاتی قبل از لیگ قهرمانان آسیا هم گفته بودم که اگر به تیم‌های عربی نروم در اصفهان می‌مانم. یک استقلالی‌ام. کاری هم ندارم چه کسی مسئول و مدیر آن است. برای این تیم آرزوی موفقیت می‌کنم. در اصفهان آرامش دارم پس چرا باید از این تیم بروم.

▪ برای سپاهان هم برنامه سه ساله دارید؟

ـ هر وقت من حرف از برنامه سه ساله زدم مسخره‌ام کرده‌اند ولی همان‌ها دنبال برنامه‌های چندساله هستند. با استقلال تمام رکوردها را زدیم. در سپاهان هم همه رکوردها برای تیم ما است. فکر می‌کنید این‌ها اتفاقی است؟ بگذارید بگویند قلعه‌نویی سنتی است و بقیه مدرن! ولی من با همین فوتبال سنتی که آقایان می‌گویند به همه رکوردها می‌رسم آنها چطور؟

▪ واقعاً قهرمان لیگ می‌شوید؟

ـ فوتبال است و هزار اتفاق. ولی برنامه ما این است قبل از هفته پایانی قهرمانی خودمان را مسجل کنیم.

▪ موفق‌ترین مربی لیگ چقدر به مطالعه اهمیت می‌دهد؟

ـ من دوستانی دارم که فیلم و جزوه‌های روز فوتبال را در اختیارم قرار می‌دهند. سعی می‌کنم فیلم ها را آنالیز کنم تا از تمرینات و تاکتیک‌های روز دنیا غافل نمانم.

▪ در سال ۸۸ به آنچه که می‌خواستید دست یافتید؟

ـ سال خوبی را سپری کردم. خانواده‌ام در آرامش زندگی خود را می‌گذرانند. با استقلال قهرمان شدم و در سپاهان هم به قهرمانی نزدیک هستم.

▪ اما در آسیا با استقلال ناکام ماندید؟

ـ استقلال در آسیا بدشانس بود. ما در بدترین گروه ممکن قرار گرفتیم و با مشکلاتی مواجه شدیم. در گروه ما به عنوان مثال الجزیره بازیکن ۲۰ میلیون دلاری داشت.

▪ فکر نمی‌کنید اگر با سپاهان هم در آسیا موفق نشوید خیلی تحت فشار قرار می‌گیرید؟

ـ ما تیم را برای قهرمانی در آسیا بسته‌ایم. حتی فیفا هم ما را جزو پنج تیم شانس دار قهرمانی معرفی کرده است. من مثبت فکر می‌کنم.

▪ و این یعنی شروعی خوب برای سال آینده؟

ـ امیدوارم در سال جدید سفیر مربیان ایرانی در لیگ امارات باشم.

▪ برای تعطیلات سال نو هم برنامه خاصی دارید؟

ـ آرزو می‌کنم همه مردم در کمال آرامش و سلامت سال خوبی داشته باشند. فکر نمی‌کنم فرصت آنچنانی برای تعطیلات داشته باشم چون باید تمرین کنیم. البته از هر فرصتی برای دیدار بزرگترهایم استفاده می‌کنم. ان‌شاءالله که ورزش و فوتبال ما هم سال خوبی را پیش روی داشته باشد.همچنین مشاهده کنید

خبرگزاری اسپوتنیکسایت مجله شبکهروزنامه آرمان ملیوبگردیسایت ارانیکوخبرگزاری فارسروزنامه تعادلسایت تجارت نیوزسایت انصاف نیوزروزنامه همشهری