شنبه, ۹ مهر, ۱۴۰۱ / 1 October, 2022
مجله ویستا

قطبی و میدان های دشوار پیش روی


قطبی و میدان های دشوار پیش روی

پس از غوغای تساوی دو دو پرسپولیس با ذوب آهن در هفته چهارم لیگ برتر فوتبال و حرف هایی که افشین قطبی در پایان آن دیدار زد اولین بازی سرخ ها در این لیگ پنجشنبه شب ۲۱ شهریور در برابر مس کرمان در ورزشگاه آزادی تهران خواهد بود

پس از غوغای تساوی دو -دو پرسپولیس با ذوب آهن در هفته چهارم لیگ برتر فوتبال و حرف هایی که افشین قطبی در پایان آن دیدار زد اولین بازی سرخ ها در این لیگ پنجشنبه شب ۲۱ شهریور در برابر مس کرمان در ورزشگاه آزادی تهران خواهد بود. این یک بازی از هفته ششم این رقابت ها خواهد بود و اگر برنامه بعدی آنان را شکل می دهد، به این سبب است که تمامی دیدارهای هفته پنجم که برای جمعه هشت شهریور در نظر گرفته شده بود، برای پرهیز از خسته و مصدوم شدن ملی پوشان لغو گشت و در غیر این صورت قرمزها باید بعد از رویارویی پرحادثه شان با ذوب آهن روبه روی فولاد خوزستان در اهواز صف آرایی می کردند.

برخی از حرف های سرمربی تیم پرسپولیس در خاتمه دیدار با ذوب آهن آن قدرها هم بد نبود و به هر حال نظر وی بود و بدتر از آن عوض شدن کامل حرف های او و ۱۸۰ درجه تغییر در آن به فاصله کمتر از ۲۴ ساعت بود.

او در حالی که در مصاحبه بعد از اتمام بازی رخدادهای پرسپولیس را مزخرف خوانده بود پس از اینکه در ملاقات با سران این باشگاه خواسته هایش تامین شد همان رخدادها را محشر توصیف کرد و مدعی شد که سابقه نداشته وضعیت پرسپولیس به لحاظ اقتصادی و تشکیلاتی این قدر مساعد باشد! با این که حرف های یک سرمربی در دقایق بعد از هر شکست با نوعی تلخکامی همراه است، اما قطبی از یک سو کاملا برخلاف گذشته اش (که حتی درباره اشتباهات بزرگ داوران مهربانانه سخن می گفت) صحبت کرد و از سوی دیگر درباره مسایلی حرف زد که لزوما ربطی به اتفاقات میدان پرسپولیس - ذوب آهن نداشت، زیرا تمام ایرادهای تشکیلاتی مورد اشاره وی نیز نمی توانست دلیل مستقیم توقف خانگی قرمزها در برابر رقیبی باشد که به رغم تمامی شایستگی اش در پایان نیمه اول عملا قافیه را به پرسپولیس باخته بود.

او حق داشت اما...

تنها وجه و دلیل عقلایی که در آن روز از زبان قطبی شنیده شد و در نتیجه حاصله آن مسابقه (تساوی ) بی تاثیر نبود امر داوری بود. به واقع از چنین دیدگاهی پرسپولیس در هفته های سوم و چهارم لیگ بر اثر تصمیم های خاص و بحث برانگیز داوران دو برد بسیار محتمل یک- دو را با تساوی دو - دو عوض کرده است . پنالتی ای که در زمین ملوان انزلی به ضرر مردان قطبی اعلام و توسط رافخایی گل شد به دشواری پنالتی به نظر می رسید و در دیدار با ذوب آهن داور در حالی برخورد مدافع تیم اصفهانی با بازیکن پا به توپ پرسپولیس در اواخر نیمه اول در محوطه جریمه را پنالتی ندانست که به نظر می رسید خطای پنالتی باشد. قطبی در این زمینه ها حق داشت، اما از یک سو حرفش را تندتر از همیشه زد و برخلاف گذشته نشانی از مروت و بخشش در حرف هایش نبود و از جانب دیگر در لابه لای آن به برخی قول و قرارهای زیر پا گذاشته شده در باشگاهش اشاره کرد که شاید به نظر مدیران پرسپولیس بیان و افشای آن نهایت کم لطفی به آنها و به باشگاه بوده باشد، زیرا اگر هم پرداخت دستمزدها در پرسپولیس با تاخیرصورت پذیرد این امر کمتر دامان قطبی را گرفته و او سریع تر و بهتر و کامل تر از سایرین پولش را دریافت کرده است و به تبع آن مدیران باشگاه موظف بوده اند پول دستیار برزیلی او را هم زودتر بدهند.

● بهانه گیر؟

از سایر موارد گفته شده در مصاحبه آتشین بعد از بازی با ذوب آهن در می گذریم زیرا آنها نیز به نتیجه آن دیدار ارتباط مستقیم ندارند، اما از آن جا که قطبی بلافاصله حرف هایش را عوض و برای اولین بار هواداران و دوستداران منش مثبت و دلپذیر فصل گذشته خود را نسبت به خویش بدبین و احتمال بدل شدن خود به یک مربی بهانه گیر همچون برخی از مربیان لیگ را مطرح کرد، این سوال مهم را نیز در ارتباط با خود به وجود آورد که آیا او طاقت سی هفته تنش های بعدی و اضافی را هم دارد و یا باز هم کم خواهد آورد و به این و آن خواهد تاخت. بازی با مس در تاریخی که از آن یاد کردیم فقط قسمتی از سوال فوق را جواب می دهد، ولی زمانی که حاشیه اعتماد و امنیت یک مربی و به تبع آن تیم وی از دست برود، هر رخدادی را می توان انتظار کشید. راز قهرمانی فصل پیش پرسپولیس شروع بسیار خوبش، تحمل و طاقت قطبی در قبال ناملایمات اواسط فصل و سپس بازگشت به روال خوش گذشته در هشت هفته پایانی لیگ و همچنین برخی خوش شانسی های آشکار در همان مقطع و به ثمر رسیدن گل هایی بود که کمتر کسی انتظار آن را داشت و گل های مسابقه با سایپا و سپاهان (دیدار آخر فصل) نمونه های روشن آن بودند.

● در جست وجوی سه جام

شماری از بازیکنان پرسپولیس شامل بهادر عبدی مدافع - هافبک جوان و نفوذی سرخ ها که بازیکن محبوب قطبی هم هست، اعتقاد دارند که با وجود مشکلات اخیر نه تنها تجدید قهرمانی قرمزها در لیگ میسر است، بلکه می توان دو جام دیگر (حذفی ایران و باشگاه های آسیا) را هم برد اما آنچه سرنوشت یاران باقری و نوری را در میدان های سخت بعدی روشن می کند، برنامه ریزی درست فنی به اضافه صبوری و خوشفکری است و عکس العمل های اخیر قطبی نشان می دهد که او لااقل فاکتور دوم را تا حدی از دست داده و در مورد اولی (طراحی صحیح تاکتیکی) نیز از قبل شک هایی وجود داشت و جدیدترین نمونه آن در نیمه دوم دیدار با حریف اصفهانی رویت شد .همچنین مشاهده کنید

سایت تابناکروزنامه آرمان ملیروزنامه شرقسایت اعتماد آنلاینسایت دیدارنیوزسایت اقتصاد 24سایت دیپلماسی ایرانیسایت نامه نیوزخبرگزاری فارسخبرگزاری صدا و سیما