سه شنبه, ۲۶ تیر, ۱۴۰۳ / 16 July, 2024
مجله ویستا

۲۷ اکتبر سال ۱۷۲۸ میلادی ـ کاپیتان کوک کاشف هاوایی متولد شد


۲۷ اکتبر سال ۱۷۲۸ میلادی ـ کاپیتان کوک کاشف هاوایی متولد شد

۲۸۳ سال پیش در روز ۲۷ اکتبر سال ۱۷۲۸ میلادی جیمز کوک کاشف و دریانورد بزرگ انگلیسی در مارتون - این - کلیولند در یورکشایر متولد شد. خانواده اش کارگران کشاورزی بودند. هرگز فردی تصور …

۲۸۳ سال پیش در روز ۲۷ اکتبر سال ۱۷۲۸ میلادی جیمز کوک کاشف و دریانورد بزرگ انگلیسی در مارتون - این - کلیولند در یورکشایر متولد شد. خانواده اش کارگران کشاورزی بودند. هرگز فردی تصور نمی کرد که این دهقان زاده روزی به یکی از بزرگترین دریانوردان و کاشفان تاریخ تبدیل شود.

جیمز حرفه دریانوردی را نزد ماهیگیران محلی زادگاهش آموخت و به زودی نشان داد که یک دریانورد منحصر به فرد و یک نقشه کش نابغه مسیرهای دریایی است.

سرانجام ، جیمز کوک در میان دریانوردان انگلیسی شهرت یافت و به عنوان یک ناخدای ماهر شناخته شد.

دولت انگلستان به او ماموریت اکتشاف سرزمین های جنوبی و اقیانوس آرام را داد.

در روز ۲۸ اوت سال ۱۷۶۸ میلادی ، جیمز کوک با یک کشتی بادبانی کوچک بندر پلیموت را ترک کرد.

او پس از چندین ماه دریانوردی به جزیره تائیتی رسید سپس جزایر سوسیتی را کشف کرد.کوک نیوزیلند را دور زد و به اکتشاف سواحل استرالیا پرداخت.

او پس از دو سال به انگلستان بازگشت در حالی که ۳۰ هزار نمونه از گونه های گیاهی و جانوری مناطق اقیانوسیه را با خود به ارمغان آورده بود.

کوک در دومین سفر خود به جستجوی یک قاره احتمالی جنوبی پرداخت و به دایره قطب جنوب رسید.

جیمز کوک در جریان سومین سفر دریایی اش در روز ۱۸ ژانویه سال ۱۷۷۸ میلادی مجمع الجزایر هاوایی را کشف کرد.سپس به سوی تنگه برینگ حرکت کرد تا به جستجوی فرضیه وجود یک مسیر شمال به غرب بپردازد اما چنین مسیر فرضی را نیافت و دوباره مسیری که طی کرده بود را در پیش گرفت.

جیمز کوک در روز ۱۴ فوریه سال ۱۷۷۹ میلادی در نتیجه یک بی احتیاطی توسط بومیان مجمع الجزایر هاوایی به قتل رسید.

به این ترتیب ، در روز ۲۷ اکتبر سال ۱۷۲۸ میلادی جیمز کوک دریانورد و کاشف مشهور انگلیسی در یورکشایر و در خانواده ای از طبقه کارگران کشاورزی متولد شد.

جیمز کوک از همان آغاز آموختن حرفه دریانوردی نبوغ خود را به عنوان یک دریانورد منحصر به فرد نشان داد.

جیمز کوک پس از کشف سرزمین های ناشناخته جنوبی اقیانوس آرام و جزایر این اقیانوس پهناور در سن ۵۱ سالگی توسط بومیان مجمع الجزایر هاوایی به قتل رسید.

بهرام افتخاری