دوشنبه, ۲ خرداد, ۱۴۰۱ / 23 May, 2022
مجله ویستا

رونالدینیو, چشم بارسلونا


رونالدینیو اولین بار در ۱۹ سالگی و در ۱۹۹۹ به تیم ملی بزرگسالان برزیل دعوت شد و در ۲۶ ژوئن آن سال برای اولین بار مقابل لیتوانی به میدان رفت

رونالدینیو (زاده ۲۱ مارس سال ۱۹۸۰ در پورتو آلگره، برزیل) فوتبالیست مشهور برزیلی است كه بیشتر با نام رونالدینیو گائوچو یا تنها «رونالدینیو» شناخته می شود. رونالدینیو در زبان پرتغالی به معنی «رونالدوی كوچك» است و جهت تمیز دادن او از رونالدو استفاده می شود.رونالدینیو در حال حاضر در بارسلونای اسپانیا بازی می كند و با این تیم به قهرمانی لیگ اسپانیا (۲ بار) و لیگ قهرمانان اروپا رسیده است. او تا به حال ۲ بار از سوی فیفا به عنوان بهترین بازیكن سال برگزیده شده است.او در ضمن از موفقترین بازیكنان تیم ملی برزیل است و با این تیم به قهرمانی جام جهانی ۲۰۰۲ رسیده است.

● تیم ملی برزیل

رونالدینیو در تیم زیر ۱۷ سال برزیل شركت داشت و در جام جهانی زیر ۱۷ سال مصر در سال ۱۹۹۷ برای برزیل به میدان رفت و درخشید. رونالدینیو اولین بار در ۱۹ سالگی و در ۱۹۹۹ به تیم ملی بزرگسالان برزیل دعوت شد و در ۲۶ ژوئن آن سال برای اولین بار مقابل لیتوانی به میدان رفت. اولین تورنمنتی كه او در آن شركت داشت جام ملت های آمریكای جنوبی در سال ۱۹۹۹ بود كه او در اولین بازی خود در آن (مقابل ونزوئلا) گلی را به ثمر رساند و در پیروزی برزیل نقش داشت.

رونالدینیو در فتح جام جهانی ۲۰۰۲ توسط برزیل نیز نقش داشت و مشخصاً در مرحله یك چهارم نهایی از روی ضربه آزاد و از فاصله ۲۵ متری دروازه انگلستان را گشود. او در همان بازی به علت خطا روی دنی میلز اخراج شد و نیمه نهایی را از دست داد اما مجدداً در فینال به میدان آمد و در پیروزی ۲ بر صفر مقابل آلمان و فتح جام شركت داشت.در ۹ ژوئن ۲۰۰۵ او به عنوان كاپیتان تیم ملی برزیل در مسابقات جام كنفدراسیون ها شركت كرد و به همراه برزیل فاتح آن مسابقات شد. فینال آن بازی ها بین آرژانتین و برزیل بود كه به پیروزی ۴ بر۱ برزیلی ها انجامید و رونالدینیو بهترین بازیكن این دیدار شناخته شد.رونالدینیو در تیم برزیل جام جهانی ۲۰۰۶ بازی كرد و انتظار می رفت از بهترین بازیكنان این جام باشد اما عدم درخشش وی باعث حذف برزیل از این دوره از مسابقات شد.

● گرمیو

رونالدینیو فوتبال حرفه ای را از تیم جوانان گرمیو (در شهر پورتو آلگره) شروع كرد. اولین مربی او لوئیز فیلیپ اسكولاری بود كه بعدها در فتح جام جهانی ۲۰۰۲ نیز مربی او شد. او برای اولین بار در جام باشگاه های آمریكای جنوبی در تیم بزرگسالان شروع به بازی كرد و سبك بازی،شم گلزنی، و قدرت كنترل توپ توسط او به شهرتش انجامید و نهایتاً در ۱۹۹۹ در سن ۱۹ سالگی به تیم ملی برزیل دعوت شد.او در سال ۲۰۰۱ درصدد جدایی از گرمیو بود و از بسیاری از باشگاه ها بخصوص باشگاه های انگلیسی پیشنهاد داشت. علیرغم تمام این پیشنهادات (و برای مثال پیشنهاد باشگاه لیدز با رقمی نجومی) او به لیگ فرانسه رفت و با پاری سن ژرمن قراردادی ۵ ساله بست.

● پاری سن ژرمن

در سال ۲۰۰۱ رونالدینیو از گرمیو جدا شد و به پاری سن ژرمن پیوست. او در پاری سن ژرمن با مربی،لوئیس فرناندز، مشكلاتی داشت و مربی مدعی بود كه او بیش از حد درگیر زرق و برق پاریس و مسایل حاشیه ای است.پس از جام جهانی و درخشش ویژه؛ او مورد پیشنهادات بسیار قرار گرفت و بالاخره در سال ۲۰۰۳ قصد جدایی خود را اعلام كرد. در نتیجه باشگاه های بزرگ جهان همگی شروع به ارایه پیشنهادهای خود كردند. منچستر یونایتد و بارسلونا مهمترین پیشنهاد دهنده ها بودند.

‌● بارسلونا

در ۱۹ جولای سال ۲۰۰۳ رونالدینیو با مبلغ ۱۸ میلیون پوند به بارسلونا پیوست. خوان لاپورتا، رییس وقت بارسلونا، ابتدا قول آوردن دیوید بكهام را به هواداران داده بود اما پیوستن بكهام به رئال مادرید او را بر آن داشت كه به دنبال رونالدینیو برود و نهایتا از سد رقبایی چون منچستر یونایتد گذشت و رونالدینیو را جذب كرد. بدین ترتیب رونالدینیو در میان بازار شایعات به باشگاهی پیوست كه قبلاً برزیلی های بسیاری را پرورش داده بود: اواریستو، روماریو، رونالدو و ریوالدو.

رونالدینیو از همان ابتدا هنر خود را دربارسلونا نیز نشان داد. او در بازی تداركاتی مقابل میلان گلی به ثمر رساند و از پایه های پیروزی ۲ بر صفر تیمش بود. این اولین گل او برای بارسلونا بود.او در اولین فصل حضورش در لالیگا به همراه بارسلونا به نایب قهرمانی رسید. در ۲۰ دسامبر ۲۰۰۴ رونالدینیو از سوی فیفا به عنوان بازیكن برگزیده سال معرفی شد و در این راه تیه ری آنری و آندری شوچنكو را پشت سر گذاشت.

در ۱۹ نوامبر ۲۰۰۵ هنرنمایی رونالدینیو و به ثمر رساندن ۲ گل از سمت او بود كه باعث پیروزی ۳ بر صفر بارسلونا مقابل رئال مادرید شد. رونالدینیو در سال ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ به خوبی برای تیمش به میدان رفت و به عنوان بهترین بازیكن اروپا و بهترین مهاجم لیگ قهرمانان اروپا انتخاب شد. رونالدینیو سومین فوتبالیست برزیلی تاریخ است كه عنوان بهترین بازیكن سال اروپا را به دست می آورد. او در ۱۹ دسامبر ۲۰۰۵ دوباره به عنوان بهترین بازیكن سال انتخاب شد و این عنوان را از فرانك لمپارد و ساموئل اتوئو ربود. رونالدینیو در سال ۲۰۰۶ نیز در لیگ قهرمانان اروپا برای بارسلونا به میدان رفت.

در ۷ مارس ۲۰۰۶ او در بازی برگشت مقابل چلسی (در نوكمپ) انتقام سال گذشته را با به ثمر رساندن یك گل در تساوی یك بر یك مقابل چلسی گرفت. این تساوی باعث صعود بارسلونا به یك چهارم نهایی بازی ها شد. جلوه دیگر رونالدینیو در ۱۸ آوریل ۲۰۰۶ و بازی رفت نیمه نهایی مقابل میلان بود كه رونالدینیو با پاس خود، پایه گذار تك گل بازی توسط لودویك ژولی شد. بازی برگشت نیز بدون گل تمام شد تا رونالدینیو به همراه بارسلونا به فینال بازی ها راه پیدا كند. در این میان در ۳ می ۲۰۰۶ بارسلونا با شكست دادن یك بر صفر سلتاویگو قهرمان لیگ اسپانیا شد و رونالدینیو نیز این افتخار را به كارنامه اش افزود.

تنها چند هفته بعد، در ۱۷ می ،۲۰۰۶ بارسلونا به فینال جام باشگاه های اروپا رفت و آن جا آرسنال را ۲ بر یك مغلوب كرد. رونالدینیو این فصل را با مجموع ۲۵ گل تمام كرد كه تا به حال بهترین ركورد او است. اما در لیگ قهرمانان اروپا ۲۰۰۶-۲۰۰۵ بارسلونا و رونالدینیو آن اقتدار همیشگی را ندارند. با وجود صدرنشینی كاتالان ها در لیگ اسپانیا، این تیم در لیگ قهرمانان اروپا نتوانسته نتایج خوبی كسب كند.

كسب یك پیروزی۲ تساوی و یك شكست باعث شده تا كاتالان ها در آستانه حذف از لیگ قهرمانان اروپا قرار گیرند. در حال حاضر تنها رقیب آنها وردربرمن است كه جدال پایانی این ۲ تیم برای مشخص شدن تیم دوم صعودكننده بسیارتعیین كننده است. چلسی هم اكنون به عنوان تیم اول گروه در انتظار جدال پایانی ۲ تیم اسپانیایی و آلمانی می باشد.همچنین مشاهده کنید

سایت زومیتخبرگزاری صدا و سیماسایت بیتوتهسایت فراروروزنامه همشهریسایت رویداد 24سایت اعتماد آنلاینسایت ساعدنیوزسایت نامه نیوزخبرگزاری باشگاه خبرنگاران