شنبه, ۳۰ تیر, ۱۴۰۳ / 20 July, 2024
مجله ویستا

۱۸ ژوئن ۲۰۰۴ ـ ادامه نا امنی در کشور نفت و پول


گردن زده شدن « پال مارشال جانسون » تکنیسین میانسال هلی کوپتر در کشور سعودی در ۱۸ ژوئن ۲۰۰۴ که چند روز در گروگان بود این سئوال را در رسانه ها مطرح ساخته بود که این عملیات در کشور …

گردن زده شدن « پال مارشال جانسون » تکنیسین میانسال هلی کوپتر در کشور سعودی در ۱۸ ژوئن ۲۰۰۴ که چند روز در گروگان بود این سئوال را در رسانه ها مطرح ساخته بود که این عملیات در کشور نفت و پول تا چه زمان و نیل به کدام نتیجه ادامه خواهد یافت. برخی رسانه ها تردید ندارند که هدف، خانواده سعود است که پس از ایجاد کشور سعودی در نیمه اول قرن بیستم و برسمیت شناخته شدن این دولت از سوی انگلستان طبق قرارداد جده، و هم پیمان نفتی شدن با امریکا به ثروت سرشار دست یافته و در توزیع آن رعایت انصاف و عدالت نمی کند، و این نفوذ و ثروت را برای حل مسائل اعراب از عراق تا فلسطین و ... بکار نمی اندازد. انجام کارها به دست صدها هزار خارجی غیر عرب و عمدتا غیر مسلمان سپرده شده است . مصاحبه خبرنگار اسوشییتد پرس متعاقب مرگ پال جانسون با برخی از اتباع کشور سعودی حکایت از عدم رضایت آنان از سیاست آمریکا در خاور میانه داشت. به نوشته این خبرنگار، بیشتر کسانی که وی با آنان مصاحبه کرده بود مبارزان عرب را « قهرمان و مجاهد » خوانده بودند و خشم خود را از سیاست آمریکا در حمایت از اسراییل و ادامه اشغال نظامی عراق پنهان نکرده بودند.

اظهارات ژنرال پاول وزیر امورخارجه آمریکا نیز که از خارجیان مقیم کشور سعودی خواسته است که نترسند و اینجا را ترک نکنند که خروج آنان نوعی پیروزی القاعده بشمار خواهد رفت با معنا تلقی شده بود.

رسانه ها اعلامیه ربایندگان جانسون را تفسیر کرده بودند که در آن جملات « محاکمه منصفانه جانسون قبل از اعدام، و این که هلی کوپترهای آپاچی تعمیر شده به دست او در تعقیب و کشتار اعراب به کار رفته اند» قید شده و ربایندگان، خود را « القاعده شبه جزیره عربستان » معرفی کرده اند که از این عنوان چنین بر می آید که در امارات و حتی یمن فعالیت هم دارند و ... و این رشته سر دراز خواهد داشت.