یکشنبه, ۱ خرداد, ۱۴۰۱ / 22 May, 2022
مجله ویستا

نصری بهتر است یا گورکوف


استعدادهای جوان فرانسوی دنیای فوتبال را می لرزانند

گرچه سمیر نصری و یوآن گورکوف سال ها در کنار هم و در یک زمین فوتبال بازی می کردند اما این فصل هر کدام در مکانی متفاوت به ستاره ای تأثیرگذار برای تیمشان تبدیل شده اند. جالب اینجاست که با وجود نقطه شروع مشترک و موفقیتی مشابه، هر کدام از راهی متفاوت به درخشش دست پیدا کرده اند.

‌ ● ستاره های چشمک زن

نصری، هافبک تهاجمی ۲۱ ساله ای است که تابستان از مارسی به آرسنال با قیمتی حدود ۱۶ میلیون یورو پیوست. استعداد این جوان فرانسوی زیر نور پروژکتورهای ورزشگاه امارات و سایر استادیوم های لیگ برتر شکوفا شد و این ستاره در همان ۴ دقیقه اول بازی تیمش مقابل وست بروم که اولین مسابقه فصل بود گلزنی کرد.

با وجود شروع آتشین این ستاره، مصدومیت، سرعت پیشرفت وی را به تعویق انداخت اما بازهم نصری روند تأثیرگذار خود را ادامه داد و در حال حاضر یکی از بازیکنان کلیدی توپچی های لندن به شمار می رود، به طوری که بازیکن برتر سپتامبر از سوی هواداران لقب گرفت و اوج محبوبیت وی زمانی بود که برای پیروزی تیمش مقابل منچستریونایتد گلزنی کرد و حریف را ناکام به خانه فرستاد. در این میان یوآن گورکوف که تنها یک سال بزرگتر از نصری است برخلاف هموطن خود اخیراً در فوتبال حرفه ای اش یک قدم به عقب برداشته است.

وقتی به مدت یک سال با بوردو به عنوان بازیکن قرضی قرارداد بست، همه به این نتیجه رسیدند که دوران فوتبال او در میلان به پایان خود رسیده است. او که تابستان ۲۰۰۶ از یکی از تیم های محلی کشورش به قرمز و مشکی ها پیوسته بود در تیم ملی زیر ۲۱ سال کشورش بسیار درخشان ظاهر شد و همین موضوع او را به سن سیرو کشاند و طولی نکشید که گورکوف در ترکیب اصلی تیم ظاهر شد و نوید زیدانی جدید را به همگان داد اما فصل بعد افت شدید آمادگی بدنی، ستاره جوان فرانسوی را نیمکت نشین کرد و شرایطی را برایش به وجود آورد که به هیچ وجه خواهان آن نبود. بازگشت به سرزمین مادری برای گورکوف آرامش بخش بوده است. خصوصاً که هر زمان و در هر باشگاه فرانسوی بازی کرده نقش کلیدی به عهده داشته است. گل فوق العاده ای که مقابل رومانی در جریان رقابت های مقدماتی جام جهانی به ثمر رساند فرانسه را از شکست نجات داد و از طرفی شانس بازی خارج از میلان آن هم با مبلغ ۱۵ میلیون یورو را پیدا کرد تا هم به بوردو در رقابت هایش کمک کند و هم دوباره خود را پیش چشم مربی اش در میلان بیاورد.

به هر حال به نظر می رسد سرنوشت هر ۲ بازیکن نامبرده این است که در فوتبال خود پیشرفت کنند و تیم ملی را تجهیز نمایند. حتی شاید این ،۲ نقاط مکمل یکدیگر در عرصه فوتبال ملی باشند. در این میان حاتم بن عرفا نیز مانند نصری روند موفقیت آمیزی را در مارسی طی می کند. او مانند این بازیکن تیم را از مهلکه به در می برد. به درستی می توان آینده ای درخشان برای این بازیکن طی دهه پیش رو در خط حمله فرانسه پیش بینی کرد.

● درخشان ترین ستاره

نقطه مشترک ۲ بازیکن مذکور تنها به کشور محل تولد آنها خلاصه نمی شود. هر دوی این بازیکنان با زین الدین زیدان افسانه ای مقایسه شده اند و هر دوی آنها به سرعت به این مقایسه اعتراض کرده اند. مطمئناً هیچ یک از این ۲ بازیکن زیدان نخواهند شد چرا که زیزو پدیده ای بی نظیر در فوتبال بود اما به هر حال هر ۲ بازیکن استحقاق چنین مقایسه ای را دارند اما باید دید کدام یک پتانسیل بازیکن بهتر شدن را دارد.

گورکوف ناگهان از باشگاه محلی اش به یک تیم بزرگ اروپایی راه پیدا کرد که در نوع خود حرکت خارق العاده ای است اما در عین حال پیش از آنکه خوش بدرخشد دچار افت شد.از طرفی نصری یک روند آهسته اما پیوسته را در پیش گرفته است و هر هفته به ستاره محض شدن نزدیکتر می شود.

● مغز بهتر است یا بازو؟

توانایی تمرکز در بازی های بزرگ یکی از راه های مناسب برای محک زدن یک بازیکن در حرفه ای ترین سطوح فوتبال است. ۲ گلی که نصری مقابل منچستریونایتد به ثمر رساند، آرسن ونگر و تیمش را از یک سرگردانی روانی نجات داد و قدر و قیمت نصری را برای مربی فرانسوی اش چندبرابر کرد، در حالی که گورکوف موفق نشد برای تیمش مقابل لیون کاری بکند. او تمام سعی خود را کرد اما موفق نشد. به نظر می رسد وقتی فشار بر این بازیکن زیاد می شود او در انجام پاسکاری ناتوان می شود و در مواقع احساسی نمی تواند درست تصمیم بگیرد.

البته این اولین باری نیست که گورکوف در بازی های حساس دچار مشکل می شود. با توجه به بار سنگین انتظاراتی که بر دوش اوست کارها سخت تر می شود و به نظر می رسد زمانی که بی خیال بازی می کرد خیلی موفق تر بود.

در حقیقت استعداد او از نصری خیلی بیشتر است. بدنی قوی و قامتی قد بلند به او موهبتی را عطا کرده است که ستاره آرسنال هیچ گاه از آن برخوردار نخواهد بود اما در استعداد ستاره سابق مارسی هیچ مشکلی به خود راه ندهید. او از توانایی های فکری خود در کنار توانایی های فیزیکی اش بهره می برد و این نکته او را چندین پله از گورکوف بالاتر می برد.

● کدام بهتر است؟

در مقابل دروازه، نصری استعداد تک بعدی دارد و در کل به سایر همتیمی هایش وابسته است، گرچه گذر از مدافعان حریف برای او کار چندان مشکلی نیست. در عوض گورکوف می تواند همه جور گلی بزند و برای او مهم نیست کسی به کمکش بشتابد یا تنهایی به جنگ دروازه حریف برود اما تمرکزی که نصری در گلزنی و موقعیت های دشوار دارد به مراتب خیلی بیشتر از هموطن اوست.

بدون شک هر ۲ بازیکن آینده ای پر از شگفتی در زمین چمن پیش رو دارند خصوصاً تیم ملی فرانسه که به این امر بشدت نیازمند است.همچنین مشاهده کنید

سایت الفسایت عصرایرانسایر منابعروزنامه ابتکارخبرگزاری ایسناسایت فراروروزنامه شهروندخبرگزاری تسنیمخبرگزاری ایلناروزنامه شرق