شنبه, ۹ مهر, ۱۴۰۱ / 1 October, 2022
مجله ویستا

سوار بر رود خروشان


سوار بر رود خروشان

«رفتینگ», یا قایق سواری در رودخانه های «آب سفید», فعالیتی تفریحی, ورزشی و جذاب و هیجان انگیز است

«رفتینگ»، یا قایق‌سواری در رودخانه‌های «آب‌سفید»، فعالیتی تفریحی، ورزشی و جذاب و هیجان‌انگیز است.

واژه آب‌سفید به این دلیل گفته می‌شود که آب این رودخانه‌ها آن قدر خروشان هستند که کف می‌کنند و سفید رنگ می‌شوند.

در این ورزش ماجراجویانه، مسافران با قایق‌های مخصوص از میان جنگل‌ها، کوه‌ها، دشت‌ها، مزرعه‌ها، روستاهاو... می‌گذرند و ضمن تماشای منظره‌های زیبای طبیعی، از رویارویی با موج‌های خروشان رودخانه لذت می‌برند.


سوار بر رود خروشان

برای هدایت قایق باید تجربه کافی، دقت و مهارت داشت. اگر در این سفر اصول ایمنی رعایت نشود، خطرهای زیادی مثل جراحت، خونریزی، شکستگی، برخورد با موانع درون آب، خفگی و حتی مرگ، قایق‌سوارها را تهدید می‌کند.

قایق‌ رفتینگ از محفظه‌های لاستیکی بادی مجزا تشکیل می‌شود که لاستیک‌های آن چند لایه و بسیار بادوام است و قابلیت انعطاف زیادی دارد. طول قایق‌ از ۵/۳تا ۶ متر و عرض آن از ۸/۱ تا ۵/۲متر است و ظرفیت ۴تا ۱۲نفر را دارد.


سوار بر رود خروشان

سوار بر رود خروشان

سفر با قایق در قسمت‌های خروشان رودخانه با هیجان زیادی همراه است. قایقران‌ها در قسمت‌هایی که جریان آب ملایم است، می‌توانند عکاسی و فیلم‌برداری کنند، یا حتی برای بازدید از جاذبه‌های اطراف رودخانه مثل غار، آبشار، کوه، معبد، روستا و... در ساحل رودخانه توقف کنند.در این نوع سفرها، قایق‌های رفتینگ با قایق‌های یک نفره کایاک حمایت می‌شوند. معمولاً یکی از قایق‌های یک نفره (کایاک) پیشاپیش گروه به عنوان راهنماحرکت می‌کند و پس از دیدن شرایط رودخانه‌ها، با پارو مسیر امن را اعلام می‌کند و سپس قایق‌ها از قسمت خروشان رودها عبور می‌کنند.

راهنما، باید تسلط و تجربه زیادی داشته باشد، چون اگر مسیر را اشتباه اعلام کند، بقیه در شرایط سختی قرار می‌گیرند.

کشورما، رودخانه‌های مناسبی برای این نوع سفرهای ورزشی-تفریحی دارد که بیشتر آنها در رشته کوه زاگرس واقع شده‌اند، نظیر رود سیروان در کردستان، سرچشمه‌های کارون در چهارمحال و بختیاری، رود دز در خوزستان،‌ سفیدرود در گیلان و...


سوار بر رود خروشان

سوار بر رود خروشان

در ایران تنها رودی که ورزش رفتینگ در آن انجام می شود ، سفیدرود گیلان است، که با چشم اندازهای زیبا، میزبان ماجراجویان است.

کیانوش محرابیهمچنین مشاهده کنید

روزنامه دنیای اقتصادسایت انتخابسایت عصرایرانسایت دیدارنیوزروزنامه توسعه ایرانیخبرگزاری تسنیمسایت دیجیاتوروزنامه شهروندسایت برترینهاسایت دیپلماسی ایرانی