سه شنبه, ۱۱ بهمن, ۱۴۰۱ / 31 January, 2023
مجله ویستا

درخشش بسکتبال ایران در آسمان آسیا


درخشش بسکتبال ایران در آسمان آسیا

شدت درگیری در این مسابقه کاملا مشهود بود و دو قدرت غرب آسیا در مسابقه ای که دوشادوش هم پیش می رفتند به مصاف یکدیگر رفتند اما مطمئنا جنگ هوش و درایت میان دو مربی کار بلد ایران و لبنان بود که تیم هایشان را به خوبی برای این مسابقه آماده کرده بودند

مصاحبه های برادران مشحون و دیگر مسوولان فدراسیون بسکتبال پیش از سفر تیم ملی بسکتبال به ژاپن برای شرکت در جام ملت های آسیا مبنی بر این که با این همه بازیکن مصدوم نمی توان قول رسیدن به موفقیت داد اطرافیان بسکتبال را نسبت به نتایج مطلوب در این تورنمنت آسیایی دلسرد کرد، اما ملی پوشان بسکتبال کشورمان باجا گذاشتن نیمی از ستاره های خود در تهران راهی ژاپن شدند تا برای قهرمانی و کسب سهمیه المپیک این مسابقات باحریفان آماده و مسلح خود پیکار کنند. قرار گرفتن ایران در گروه موسوم به مرگ در کنار اردن، فیلیپین و چین در دور مقدماتی ترس از حذف زودهنگام را در دل طرفداران بسکتبال تقویت کرد.

اما بعد از آغاز بازی های تیم ملی بسکتبال کشورمان در جام ملت های آسیا شاگردان رایکوترومن سرمربی صربستانی تیم ملی نشان دادند به خوبی با یکدیگر هماهنگ شده اند و غیبت برخی از بازیکنان اصلی تاثیر چندانی در روند روبه رشد تیم ملی بسکتبال نداشته است.

تیم ملی بسکتبال ایران با اقتدار در بیست و چهارمین دوره رقابت های جام ملت های آسیا قهرمان شد تا یکی از سهمیه های آسیا پس از میزبان در مسابقات المپیک پکن را به دست آورد. تیم ملی بسکتبال ایران در یک بازی کاملا هجومی و با بهره گیری از بازیکنان جوان و جنگنده خود توانست تا اولین تیم از غرب آسیا باشد که به عنوان قهرمانی جام ملت های آسیا دست می یابد.

تیم ملی بسکتبال کشورمان توانست دراین دوره ازمسابقات با غلبه بر تیم های فیلیپین، اردن و چین در دوره مقدماتی و پیروزی مقابل تیم های چین تایپه و قطر در مرحله یک چهارم پایانی برگزار کننده دیدار نیمه نهایی مقابل قزاقستان باشد. اعضای تیم ملی به لطف اتخاذ تدابیر کارآمد اعضای کادر فنی توانستند با غلبه بر تیم قزاقستان در دیدار پایانی مسابقات به مصاف تیم بسکتبال لبنان بروند. آنها توانستند مقتدرانه دیدار پایانی را آغاز و با درخشش بازیکنانی چون حدادی، کامرانی، برادران نیک خواه بهرامی و حامد آفاق آن را به پایان رسانده و با ثبت امتیاز ۷۴ به ۶۹ جشن قهرمانی را به تهران بکشانند.

تیم خلاق کشورمان در فینال مسابقات با فرونشاندن آتش لبنان با انگیزه به پیروزی دست یافت و پیروزی ایران اولین قهرمانی یک کشور از غرب آسیا دراین رقابت هاست که علاوه بر آن بلیت بازی های المپیک ۲۰۰۸ پکن را برای خود OK کرد.

لبنان که در سال ۲۰۰۱ اولین تیم غرب آسیا بود که به فینال مسابقات راه یافته بود باید خوشحال باشد که برای سومین بار به فینال مسابقات راه یافته است. این تیم در سال ۲۰۰۵ نیز با شکست برابر چین از دستیابی به عنوان قهرمانی بازمانده بود.

شدت درگیری در این مسابقه کاملا مشهود بود و دو قدرت غرب آسیا در مسابقه ای که دوشادوش هم پیش می رفتند به مصاف یکدیگر رفتند اما مطمئنا جنگ هوش و درایت میان دو مربی کار بلد ایران و لبنان بود که تیم هایشان را به خوبی برای این مسابقه آماده کرده بودند. دراگان راکا که سیستم و قدرت تیم لبنان به او بستگی داشت و همچنین رایکوترومن که انگیزه تیم ملی بسکتبال ما را بیدار کرده بود، در هیچ یک از کوارترها نمی خواستند مقابل هم مغلوب شوند.

پرتاب باور نکردنی حامد حدادی از خط میانی با پایان کوارتر اول همراه شد و همین پرتاب سه امتیازی نشانه بارزی از روحیه و انگیزه تیم ملی بسکتبال کشورمان بود. حدادی به شایستگی پس از پرتاب این توپ فریادکشان به همراه نیمکت نشینان و تماشاگران ایرانی که برای تماشای بازی ها مسافت طولا نی را طی کرده بودند به شادی پرداخت. تیم ملی بسکتبال ایران برای دومین بار جواز حضور در المپیک را به دست آورده است. این تیم اولین مرتبه در المپیک ۱۹۴۸ لندن شرکت کرده بود و حالا پس از ۶۰ سال جواز حضور در این تورنمنت بزرگ را به دست آورده است.

در رابطه با نحوه عملکرد سرمربی و ملی پوشان بسکتبال کشورمان و نقاط قوت و ضعف این تیم نظر عنایت الله آتشی دبیر سابق فدراسیون بسکتبال و مفسر برجسته و با سابقه این رشته، علیرضا زهی بازیکن اسبق تیم ملی بسکتبال، اسدالله کبیر عضو کمیته مربیان فدراسیون بسکتبال و مهران شاهین طبع سرمربی تیم بسکتبال صباباتری را جویا شدیم که به عقیده ایشان بسکتبال ایران با سرمربی کار بلد صربستانی خود در مسیر موفقیت گام برداشته و کسب قهرمانی آسمانخراش های ایران در این رقابت ها را مرهون هوش و درایت وی می داند.

عملکرد تیم ملی بسکتبال را در جام ملت های آسیا چگونه ارزیابی می کنید؟

در مجموع عملکرد ایران بسیار خوب بود، قدرت تیمی ایران در حد مطلوبی قرار داشت و برخلا ف دوره های گذشته از فاکتورهای آماری خوبی در پرتاب ها برخوردار بودیم. از نظر قدرت جسمانی هم شرایط عالی بر تیم ما حاکم بود کما اینکه در مسابقات در کوارتر سوم تیم ایران با کوبندگی بر حریف غلبه می کرد. تیم ما از تیم های برتر مسابقات بود که از یک گروه سخت با سرافرازی به قهرمانی رسید. دیدید که کمتر از لبنان و حریفان شرق آسیا نبودیم و ترس و واهمه در اردوی ایران وجود نداشت، بازیکنان با تجربه تیم غرور بقیه را کنترل می کردند.

بسیار بالا تر از انتظار بودیم و ملی پوشان کشورمان در شرایط فارغ البال بازی می کردند و با توجه به اظهارنظرهای مسوولا ن بسکتبال پیش از سفر تیم ملی به ژاپن بازیکنان در طول بازی ها فکر می کردند اگر شکست هم بخورند چیزی را از دست نمی دهند. در بازی ها قدرت ما بسیار بیشتر از حریفان بود و در نهایت این تیم ایران بود که سربلند از رقابت ها بیرون آمد. اکنون باید در مسابقات انتخابی بین قاره ای که شهریور ماه در کانادا برگزار می شود شرکت کنیم چون در سایت فدراسیون بین المللی بسکتبال از قدرت ایران یاد شده و این نشاندهنده روند رو به رشد بسکتبال ایران است. بسکتبال ایران به حمایت بیشتری نیاز دارد و باید نخبگان بسکتبال در سراسر کشور شناسایی شوند و معتقد هستم استان ها زمینه خوبی برای پشتوانه سازی هستند.

به نظر شما عملکرد رایکوترومن چگونه بوده است؟

ترومن نشان داد که بر تیم مسلط است او در جریان بازی ها به خوبی بازیکنان را جایگزین می کرد و اجازه نمی داد بازیکنی اسیر بازی شوند او به خوبی توانست از نیروهای خود به موقع استفاده کند. حدادی در پست پنج خوب بود،داوری در پست یک بهتر شده بود و صمد نیک خواه بهرامی در پست سه عالی بود. البته من کار ترومن را تنها از طریق تلویزیون دیدم، بازی خوانی او بسیار عالی است. او ثابت کرد مربی نترس و توانایی است، ترومن نیمکت را به خوبی اداره می کرد و از بازی غافل نمی شد، تفکرات ترومن در این مسابقات بسیار موثر بود.

نقاط قوت و ضعف تیم ملی بسکتبال را در چه دیدید؟

در تیم ملی بسکتبال ایران در بازی با لبنان شرایط کار کلا سیک بهتر شده بود، بازیکنان ایران از نظر تبحر خوب بودند، تزریق بازیکنان جوان به بدنه تیم ملی در جمیع جهات تاثیر مطلوب داشت، چون ترومن ۳۰ تا ۴۰ درصد تیم را جوان کرده و ابتدا بر ضدحمله تلا ش می کرد که اگر با دفاع فشرده حریف روبه رو شد کار سیستماتیک انجام شود، کارگروهی به کمک تیم ما آمد به خصوص بازی با پست چهار و پنج، در بازی با لبنان که میانگین قدی بازیکنانش بلندتر بود هم همین کار را کردیم. ترومن با برنامه ریزی درست نقاط ضعف تیم را تقریبا پوشانده بود و در هر دیدار تفکرات جدیدی پیاده می شد که از نقاط قوت و مثبت تیم بود. این اولین افتخار بزرگ بسکتبال ایران بود و من این اتفاق مهم در ورزش را به همه مردم ایران تبریک می گویم.

بازی های نفسگیر و سختی را داشتیم اما بازیکنان تیم به آن چه که استحقاقشان بود رسیدند، کار ما از امروز و با ثبت این رکورد آغاز شده است. حالا ما جواز حضور در المپیک را کسب کرده ایم، پس باید طوری برنامه ریزی کنیم که در مسابقات پکن با قدرت حاضر شویم تا زنگ تفریح هیچ تیمی نباشیم.

بازیکن اسبق تیم ملی بسکتبال هم در پاسخ به این سوال که نظر شما در خصوص قهرمانی تیم ملی بسکتبال چیست؟ می گوید: قهرمانی تیم ملی بسکتبال در جام ملت های آسیا نتیجه سال ها کار فدراسیون بر روی تیم های پایه است. این قهرمانی به تمام دست اندرکاران ورزش ایران ثابت کرد که تنها توجه به ورزش در رده های سنی پایه و اهمیت دادن و حمایت آنها است که می تواند باعث پیشرفت ورزش ایران در همه رشته های ورزشی و در همه مناطق باشد.

علیرضا زهی گفت: کارشناسان بسکتبال بارها به مدیران ورزشی توصیه کرده اند که به ورزش در مدارس اهمیت بدهند. یکی دیگر از دلا یل قهرمانی ایران توجه فدراسیون به هیات های استانی بوده است. وی با اشاره به عملکرد خوب سرمربی تیم ملی در این دوره از مسابقات و به خصوص بازی فینال گفت: ترومن بسیار برنامه ریزی شده بود و با فکر عمل کرد و این امر را می توان از تایم اوت ها و تعویض های مناسب و به موقع این مربی فهمید. بازیکنان تیم ایران در بازی فینال از آمادگی بالا ی بدنی بهره می بردند و تا دقایق پایانی بسیار توانمند بازی کردند.

زهی در خصوص نحوه حضور تیم بسکتبال ایران در المپیک پکن هم گفت که نباید از این تیم توقع داشته باشیم در المپیک بدرخشد و مقام کسب کند اما این تیم نباید زنگ تفریح حریفان باشد و باید آبرومندانه بازی کند. اکنون تیم ملی بسکتبال ایران دارای مربی قوی و خوش فکر است اما با توجه به سطح بالا ی تیم های حاضر در المپیک باید از بازیکنانی استفاده کندکه بار فنی زیادی داشته باشند.

عضو کمیته مربیان فدراسیون بسکتبال هم به برنامه ریزی فدراسیون اشاره کرده و گفت: به واقع اتخاذ تصمیم گیری درکوران مسابقات در هر تورنمنتی کار دشواری است که خوشبختانه در این دروه از رقابت ها هرچه بیشتر تیم بازی کرد به هماهنگی ایده آل تری دست یافت. به اعتقاد من کسب سهمیه المپیک کار بسیار بزرگ و به یاد ماندنی برای ورزش و به خصوص بسکتبال بود که باید به واقع ارزش گذاری درستی برای آن انجام گیرد.

اسدالله کبیر مربی بسکتبال در پاسخ به این پرسش که بسکتبال ایران را نسبت به آسیا چگونه دیدید؟ گفت: با حضور جوانان با انگیزه، کادر فنی مقتدر و با درایت اعضای فدراسیون بسکتبال، تیم ملی ایران به افتخاری فراموش نشدنی دست یافت.

وی افزود: رایکوترومن با انتخاب ترکیب های متفاوت در هر بازی نشان داد که در هر مرحله تدابیر خاص خود را دنبال می کند، برنامه های اتخاذ شده از سوی او کاملا منطقی و عاقلا نه بود تا در نهایت مهر تاییدی بر انتخاب فدراسیون بسکتبال باشد.

وی ادامه داد: حرکت ها و اقدامات بازیکنان تیم ملی ایران در دیدار پایانی مسابقات نشان داد که تیم به لحاظ روحی و روانی در شرایط کاملا ایده آلی به مرحله پایانی مسابقات رسیده و درنهایت نتیجه همان چیزی شد که همه ایرانی ها از دیدن آن لذت بردند.

کار ما از این پس آغاز می شود، تیم ملی بسکتبال نشان داد که بسیار فراتر از آسیا بازی می کند پس باید با تدارک انجام دیدارهای بزرگ با تیم های اروپایی آینده تیم را تامین کنیم.

مهران شاهین طبع سرمربی تیم بسکتبال صباباتری نیز در جواب این سوال که ابعاد این قهرمانی را چطور ارزیابی می کنید؟ گفت: علی رغم بسیاری از آسیب دیدگی ها که گریبانگیر تیم ملی بسکتبال شد، تیم ۸ بازی انجام داد که تقریبا تمامی مسابقات را با موفقیت پشت سرگذاشتیم. به اعتقاد من حضور تیم ملی بسکتبال در تورنمنت چین تایپه اعتماد به نفس زیادی به تیم ملی بخشید، هر چند که با مصدوم شدن دو بازیکن طی آن مسابقات، بهایش را هم پرداختیم.

وی افزود: این تیم با توجه به شرکت در مسابقات باشگاه های آسیا و حضور در اردوهای مختلف به اندازه کافی صاحب اعتماد به نفس شد تا در ژاپن با وجود تمامی سختی های کار از جمله بازی مقابل تیم های فیلیپین، اردن و چین مشکلا ت کمتری را احساس کند. ما در دور مقدماتی خیلی خوب ظاهر شدیم همانطور که مرحله یک چهارم پایانی را با عملکرد متفکرانه ترومن در حفظ انرژی تیم با موفقیت پشت سر گذاشتیم.

وی ادامه داد: ما در دیدار فینال، بازی حساب شده ای را مقابل تیم لبنان انجام دادیم، همان طور که انتظار می رفت.

سرمربی تیم بسکتبال بازیکنان را به خوبی در این دیدار هدایت و نیمکت نشینان را کنترل کرد و با وجود اشتباهاتی که برخی از نفرات تیم داشتند، تیم ایران مقابل لبنان صاحب یک پیروزی شیرینی شد، آن هم مقابل تیمی که به راحتی باخت نمی دهد.

به گفته شاهین طبع آموزش و پرورش کمترین نقش را در راه کسب این عنوان ایفا کرد تا تمام بار مسوولیت کسب این سکو بین فدراسیون بسکتبال، باشگاه ها و رسانه ها تقسیم شود. من متاسفانه باید بگویم این وزارتخانه همواره با ارایه ایده های نظری و تئوری سعی در نشان دادن پیشرفت کار است اما باید بگویم این اتفاق هرگز نیفتاد تا در شرایطی که کشور ایران صاحب ۲۰ تا ۲۵ میلیون جوان است تنها ۱۰۰ تا ۱۵۰ بازیکن جوان بسکتبال در آن وجود داشته باشد، این در شرایطی است که پس از کسب چنین موفقیتی شاهد اثرات آن به روی مردم و حتی مسوولا ن باشیم.

به هر حال آرزوی بسیاری از فدراسیون های بزرگ بسکتبال جهان حضور در المپیک است، پس ما هم ورود تیم ایران را به چنین رقابت های بزرگی به فال نیک می گیریم و به آن ارج می نهیم.

نویسنده : محمود افشارهمچنین مشاهده کنید

خبرگزاری برناسایت همشهری‌آنلاینسایت تابناکسایت تجارت نیوزسایت مجله شبکهسایت دیپلماسی ایرانیسایت برترینهاسایت جمارانخبرگزاری مهرسایت رکنا