پنجشنبه, ۲۰ بهمن, ۱۴۰۱ / 9 February, 2023
مجله ویستا

مقایسه مدل چشم‌ها در کشورهای گوناگون


مقایسه مدل چشم‌ها در کشورهای گوناگون

در کارتون‌های چینی یا ژاپنی حتما دیده‌اید که چشم شخصیت‌های کارتونی، چند برابر چشمان مردم چین و ژاپن است. ژاپنی‌ها و چینی‌ها و به‌طور کلی ملل شرق آسیا، چشمان ریز و بادامی دارند …

در کارتون‌های چینی یا ژاپنی حتما دیده‌اید که چشم شخصیت‌های کارتونی، چند برابر چشمان مردم چین و ژاپن است. ژاپنی‌ها و چینی‌ها و به‌طور کلی ملل شرق آسیا، چشمان ریز و بادامی دارند و شاید به همین دلیل است که حتی در نقاشی‌های کارتونی خود سعی می‌کنند تا به چشمانی درشت‌تر دست یابند...

نیم نگاهی به چشمان ملل مختلف جهان نشان می‌دهد که مردم نقاط مختلف دنیا مدل چشمان مخصوص به خود دارند. ایرانی‌ها و ساکنان خاورمیانه در تمام دنیا به داشتن چشم‌هایی درشت و زیبا شهرت دارند و این بخش از صورت، حرف اول را در زیبایی چهره می‌زند.

مانکن برزیلی، چشمان ژاپنی

به تازگی یکی از مانکن‌های برزیلی دست به اقدام شگفت‌انگیزی زده است که به عقیده خودش او را زیباتر کرده است. این مانکن، مقداری سیم نایلونی به صورت ایمپلنت در چشمان خود کار گذاشته است تا چشمان خود را کشیده‌تر کند و به صورت چشمان زنان‌ آسیایی که چشمانی کشیده دارند، درآورد. جالب است بدانید این مانکن تلاش کرده است چشمان خود را به صورت چشمان ژاپنی‌ها درآورد.

این مانکن برزیلی با انجام این جراحی که چهل و دومین جراحی پلاستیک روی صورتش است، به رکورددار اول جهانی که مانکن دیگری است که ۴۷ جراحی پلاستیک روی صورتش انجام داده است نزدیک می‌شود البته این عمل‌های جراحی عجیب و غریب بیشتر مخصوص مانکن‌ها و شخصیت‌های ناسالم و بیمار است. وقتی خبرنگاران شبکه خبری فاکس‌نیوز از او پرسیدند که چرا به چنین عمل جراحی عجیب و غریبی دست زده است او گفت که هدفش فقط این بوده است که در گروهی که فعالیت دارد به خاطر زیبایی متفاوت چهره‌اش بیشتر شاخص شده و شغل و مرتبه بهتری به دست آورد. بد نیست بدانید این مانکن برزیلی ۳۶ ساله آن‌قدر عاشق جراحی پلاستیک بوده است که با یک جراح پلاستیک ازدواج کرده است و همسر او تاکنون ۱۰ عمل جراحی روی صورتش انجام داده است.

چشم‌ها و کشورها

اگر از شرق آسیا تا خاورمیانه و بعد از آن به اروپا و آفریقا و آمریکای شمالی و جنوبی و قطب‌جنوب سری بزنید و فقط از چشمان مردم این مناطق مختلف دنیا، عکس‌هایی تهیه کنید و آنها را کنار هم قرار دهید، می‌بینید که شکل چشم‌ها در ملل مختلف دنیا بسیار با یکدیگر متفاوت است. معمولا ساکنان خاور دور، قطب جنوب، برخی از کشورهای آمریکای جنوبی و سرخ‌پوستان، چشم‌های کوچکی با زاویه‌‌ای تیز دارند که بیشتر به چشم بادامی شهرت دارند. بد نیست بدانید تقریبا ۵۰ درصد از آسیایی‌ها، یک چین در پلک بالایی‌شان دارند و در یک تکنیک جراحی زیبایی که ویژه آسیایی‌ها است، مقداری از پوست و چربی از پلک بالایی آنها بیرون کشیده می‌شود تا این چین در پلک بالایی‌شان از بین برود. این روش جراحی زیبایی باعث می‌شود فاصله بین خط رویش مژه و ابروها بیشتر شده و این همان چیزی است که افرادی که از این مدل از چشمان خود خسته شده‌اند به دنبال آن هستند.

هشدار جراحان زیبایی

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی ایران با تاکید بر لزوم معاینه دقیق چشم قبل از اعمال جراحی پلاستیک اطراف چشم می‌گوید: «معاینه دقیق چشم سبب می‌شود که اگر چشم مشکلی داشته باشد قبل از جراحی یا در حین جراحی رفع شود تا بعد از جراحی، بیمار دچار عوارض نشود.»

دکتر محسن بهمنی کشکولی، دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران، جراحی‌های پلاستیک چشم را جراحی‌های زیبایی که در اطراف چشم و با محوریت چشم انجام می‌شوند، تعریف می‌کند و می‌گوید: «جراحی‌هایی نظیر جراحی پلک، ابرو، پیشانی و گونه که نزدیک چشم هستند می‌توانند بر عملکرد چشم و ضمایم آن اثر بگذارند همچنین جراحی مجاری اشکی، حدقه چشم و چشم مصنوعی نیز از دیگر انواع جراحی‌های پلاستیک چشم هستند.» وی می‌افزاید: «هر نوع تزریقی که در اطراف چشم، پیشانی و خط اخم انجام شود نظیر جراحی پلاستیک پف پلک، افتادگی پلک و ابرو در صورت انجام نشدن معاینات قبلی می‌توانند اثرات زیان باری بر چشم داشته باشند.» دکتر بهمنی کشکولی، خشکی زیاد از حد چشم، زخم قرنیه، بسته نشدن کامل پلک‌ها، از کار افتادن پمپ اشکی، اشک ریزش، به خارج برگشتن و شل شدن پلک را از عوارض اثرات زیان بار جراحی‌های پلاستیک اطراف چشم، بدون معاینه قبلی دانست. معاون پژوهشی مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به صدمه عضلات داخل چشم به عنوان مهم ترین عارضه، اظهار کرد: «هدف این نیست که اعمال جراحی زیبایی پلاستیک انجام نشود بلکه به دلیل تاثیر بر چشم و ضمایم چشمی، معاینه قبل از جراحی توصیه می‌شود.»

دکتر شکوفه شجاعیهمچنین مشاهده کنید

سایت سلام نوسایت جهان صنعت نیوزسایت مجله شبکهروزنامه شرقسایت برترینهاسایت تاپ نازخبرگزاری ایلناسایت دیدبان ایرانسایت تجارت نیوزخبرگزاری تسنیم