یکشنبه, ۲ مهر, ۱۴۰۲ / 24 September, 2023
مجله ویستا

برای کاهش اشتها چه کنیم؟


برای کاهش اشتها چه کنیم؟

افراد چاق، بیشتر اوقات بدون این که واقعاً گرسنه باشند، غذا می خورند. در حقیقت اشتهای آنها کاذب است، نه واقعی. در اینجا به ۷ نکته درباره شناخت اشتهای طبیعی و واقعی و کاهش اشتهای …

افراد چاق، بیشتر اوقات بدون این که واقعاً گرسنه باشند، غذا می خورند. در حقیقت اشتهای آنها کاذب است، نه واقعی. در اینجا به ۷ نکته درباره شناخت اشتهای طبیعی و واقعی و کاهش اشتهای کاذب اشاره می کنیم که با استفاده از آنها می توانید روش مناسبی را برای خوردن غذاها در پیش بگیرید و از پرخوری و در نتیجه چاقی جلوگیری کنید.

۱. تفاوت بین احساس واقعی گرسنگی و احساس کاذب گرسنگی را بشناسید:

وقتی غذا یا هر خوراکی دیگری در دسترس شما قرار می گیرد، به خودتان اجازه دهید تا گرسنه شوید، چرا که مقاومت و کنترل در برابر اشتها کار مشکلی برای شما محسوب می شود.

۲. سر ساعات معین غذا بخورید تا متابولیسم بدن تان تنظیم شود:

این مسأله که سعی کنید وعده های غذایی خود را منظم کنید، نکته مهمی است. عادت کنید بین وعده های غذایی چیزی نخورید، زیرا گرسنگی واقعی شما زمانی ایجاد می شود که بین وعده های غذایی تان هیچ چیز دیگری نخورید. اما بیشتر اوقات چیزهایی پیدا می شود که بیشتر از خود غذای اصلی، احساس و اشتهای شما را برای خوردن، تحریک می کند. مواد غذایی را از دسترس تان خارج کنید، مثلاً بین وعده های غذایی، روی میزتان مواد خوراکی نگذارید.

۳. به غذا خوردن خود توجه داشته باشید:

هنگام غذا خوردن، حواس تان را متمرکز کنید. بهتر است هنگام خوردن پشت یک میز بنشینید و از غذای تان لذت ببرید تا این که آن را داخل یک سینی قرار داده و روی زانوهای تان بگذارید و مقابل تلویزیون مشغول غذا خوردن شوید. اگر روی غذا خوردن خود تمرکز نداشته باشید، پیام سیر شدن را برای مغز خود نمی فرستید و بیش از حد می خورید و چاق می شوید. باید هنگام غذا خوردن، برای خودتان یادآوری کنید که سیر شده اید.

۴. آهسته غذا بخورید:

بعد از ۱۵ دقیقه، مغز پیام سیر شدن را به معده شما می رساند و شما دست از غذا خوردن می کشید. بنابراین اگر سریع غذا بخورید، معده شما قبل از این که مغز از سیر شدن اطلاعی پیدا کند، پر می شود. در آخر متوجه می شوید که زیاد خورده اید. پس چاق می شوید. بنابراین غذا را آهسته بخورید و هر لقمه را با دقت و به طور کامل در دهان تان بجوید.

۵. از وسوسه ها بپرهیزید:

اگر فکر می کنید توانایی مقاومت در برابر خریدن و خوردن مواد غذایی را ندارید، خودتان به سوپر مارکت نروید و خرید را به فرد دیگری محول کنید. مواد غذایی را از دسترس خارج کنید. مثلاً بین وعده های غذایی، روی میزتان مواد خوراکی نگذارید، اگر می دانید که خوراکی ها را می خورید، آنها را در یخچال، فریزر یا جاهای دیگر قرار دهید. بعد از ۱۵ دقیقه، مغز پیام سیر شدن را به معده شما می رساند و شما دست از غذا خوردن می کشید. بنابراین اگر سریع غذا بخورید، معده شما قبل از این که مغز از سیر شدن اطلاعی پیدا کند، پر می شود.

۶. یاد بگیرید که سلامتی خود را با صحیح غذا خوردن به دست آورید:

اشتهای تان را کم کنید. همچنین مقدار غذاهای خود را در هر وعده غذایی کم کنید. اگر در مورد انواع غذاها ولع و تمایل دارید، سعی کنید آنها را نادیده بگیرید.

اگر غذا خوردن تان را تغییر دهید، غذای تان بیشتر می شود. تعداد زیادی از مردم با ولع غذا می خورند. آنها به تمایلات گوناگون غذایی پاسخ مثبت می دهند و هیچ توجهی به نیازهای بدن شان ندارند. بنابراین سلامت غذایی نداشته و چاق می شوند.

۷. با توجه به آگاهی برنامه، غذایی خود را تغییر دهید:

مطالعات نشان داده کسانی که از چگونگی تغییر عادت غذایی خود را آگاهی دارند و وعده های غذایی شان را با دقت بر می گزینند، دارای تغذیه سالمی هستند.همچنین مشاهده کنید

سایت زومیتسایت دیجیاتوخبرگزاری ایرناسایت نامه نیوزسایت ورزش سهسایت اقتصاد 24سایت برترینهاروزنامه شرقخبرگزاری فارسسایت اعتماد آنلاین