سه شنبه, ۱۱ بهمن, ۱۴۰۱ / 31 January, 2023
مجله ویستا

مبارزه با دوپینگ اقتصادی


مبارزه با دوپینگ اقتصادی

طرح پلاتینی برای فوتبال اروپا

میشل پلاتینی با تلاش خود در استفاده هواداران از بلیت بازی منچستر یونایتد و چلسی در فینال لیگ قهرمانان به عنوان ویزا باعث شد که محبوبیت اش بیش از پیش شود. دیگر اقدام شایسته ای که با استقبال فراوانی از سوی فوتبالدوستان مواجه شده است، یافتن راه حل مناسب در وضعیت مالی باشگاه های حاضر در لیگ برتر به عنوان محبوب ترین، ثروتمندترین و بهترین رقابت اروپایی در جهان است. وجود سرمایه در باشگاه اگرچه باعث خواهد شدکه تیم ها بتوانند بهترین بازیکنان را جذب کرده و تیمی موفق تشکیل دهند اما حضور مالکان خارجی باشگاه ها در جزیره باعث می شود که باشگاه ها بسیار آسیب پذیر شوند.

● دوپینگ اقتصادی

پلاتینی که در فینال جام یوفا در منچستر حاضر شده بود اذعان کرد که دوست ندارد به عنوان چهره ای ضد انگلیسی که کاری جز مخالفت با رقابت های لیگ برتر و پیشرفت باشگاه های انگلیسی بلد نیست شناخته شود. او درمبارزات انتخاباتی خود تلاش زیادی کرد تا با دریافت وام های کلان از سوی باشگاه ها مقابله کند. وی دریافت چنین مبالغی را دشمن فوتبال می داند. لارس کریستر اولسن مدیر اجرایی سابق یوفا چنین کارهایی را «دوپینگ اقتصادی» قلمداد کرده است.

● افزایش محبوبیت

پلاتینی با این کار سعی کرده که بر محبوبیت خود بیفزاید. سرمایه دارانی نظیر رومن آبراموویچ حضور در لیگ برتر را نه برای پیشرفت فوتبال جزیره که تنها برای افزایش سرمایه خود می دانند. وضعیت باشگاه ها در انگلیس به قدری آسیب پذیر است که اگر آبراموویچ اقدام به خارج کردن سرمایه خود از چلسی نماید، باشگاهی که جزو ثروتمندترین باشگاه های اروپا و جهان است و دستمزد بازیکنان آن بسیار بالا است، یک شبه ورشکست می شود.

در منچستر یونایتد که توانسته فاتح لیگ برتر و لیگ قهرمانان شود نیز وضعیت به همین صورت است.خانواده گلیزرها که مالکیت منچستر یونایتد را برعهده دارند با خارج کردن سرمایه خود می توانند تیم را دچار بحران کنند. آنها اما از سوی مقامات فوتبالی از سراسر اروپا حمایت می شوند. گرفتن وام های کلان باشگاه ها می تواند بدترین و جبران ناپذیرترین تاثیرها را بر روی باشگاه ها داشته باشد.

چند سال پیش هنگامی که داندی توانست به فینال جام حذفی اسکاتلند راه یابد را به خاطر داریم. بازیکنانی نظیر کلودیو کانیجیای آرژانتینی در تیم حضور داشتند و باشگاه نتوانسته بود دستمزد آنها را به درستی و به طور کامل پرداخت کند. داندی درحالی به این مرحله راه یافته بود که پیش از این موفق شده بود حریف خود را که از نظر مالی وضعیتی مناسب داشت از پیش رو بردارد هرچند در بازی پایانی رنجرز که از نظر مالی وضعیت مشخصی نداشت موفق شد تیم را شکست دهد.

● مشکل بزرگ

پلاتینی معتقد است که این چنین وضعیتی ممکن است هر لیگی را در هر زمان اسیر خود کند. وی می گوید: «همواره باشگاه ها و کشورهایی وجود داشته اند که نسبت به سایرین سرمایه بیشتری در آنها در جریان بوده است.

من نیز با این موضوع کوچک ترین مشکلی ندارم اما به نظر من مشکل اینجاست که برخی باشگاه ها که وام های کلان دریافت کرده اند اکثرا پیروز می شوند و باید این روند را متوقف کنیم.

برخی باشگاه ها خواستار مقابله ما با این موضوع شده اند.

برنامه ای در نظر گرفته ایم که باشگاه ها با اتکای به آن می توانند میزان وام های خود را کاهش دهند. این موضوع باعث خواهد شد که رقابت های بهتر، سالم تر و شفاف تر را شاهد باشیم.»

‌● فرانسه و آغاز

طرح پلاتینی احتمالا از فرانسه موطن رییس یوفا آغاز می شود. در آلمان نسبت به دریافت وام از سوی باشگاه ها قوانین سخت گیرانه تری وضع شده است. کارل هاینس رومنیگه که در جام ملتهای اروپا مقابل فرانسه که از میشل پلاتینی بهره می برده بازی کرده است، می داند که دریافت وام ها چه تبعات سنگینی می تواند برای تیم ها به دنبال داشته باشد.اگر طرح پلاتینی پذیرفته شود و کمیته اجرایی یوفا نیز آن را عملی کند تنها باشگاه هایی می توانند در رقابت های اروپایی شرکت کنند که وضعیت مالی آنها تراز باشد. در صورت اجرای چنین طرحی آنگاه گلیزرها باید به دنبال بازپرداخت وام ها به بانک های امریکایی که از آنها تسهیلات دریافت کرده اند باشند.تقریبا تمامی ۴ باشگاه معتبر لیگ برتر دارای بدهی هستند. دلیلی اصلی دریافت وام آرسنال، ساخت ورزشگاه جدید بوده است.

لیورپول نیز همچون منچستر یونایتد دارای مالکان امریکایی است که دارای بدهی های فراوانی است. پلاتینی می گوید: نگرانی من بیشتر برای چهره فوتبال بوده است. باید از ارزش های بازی که برخلاف نظر بسیاری دیگر است دفاع کنم.

● آنیلی هوادار بزرگ

من به فوتبال انگلیس عشق می ورزم. تنها نمی توانم این چنین طرز تفکری را تحمل کنم. وظیفه من نیست که مشکلات مالکان و باشگاه ها را در لیگ برتر حل و فصل کنم. وی در ادامه می افزاید: هنگامی که در یوونتوس بودم آنیلی رییس کمپانی فیات و مالک باشگاه بود. او یک هوادار واقعی بود.

او نه برای این باشگاه تورینی که برای کل فوتبال ایتالیا زحمات زیادی کشید. من اطمینان دارم که ثروتمندان امریکایی که در لیورپول و منچستر یونایتد فعالیت می کنند به دنبال پیشرفت فوتبال و رشد جوانان در فوتبال نیستند.

● قانون جدید

پلاتینی که پیش از این برگزاری رقابت های لیگ برتر در ۳۹ هفته (یک بازی نمایشی) را اقدامی خنده آور توصیف کرده بود می گوید: برای انجام این کار نیاز به قانون و مقررات داریم تا بتوانیم به شفافیت و درستی در عملکرد مالی دست یابیم. برای رسیدن به این باید ۲ تا ۳ سال زمان سپری کنیم تا باشگاه ها بتوانند خود را با شرایط جدید هماهنگ کنند.

● تک قطبی انگلیس در فوتبال

از پلاتینی درباره اینکه ۲ تیم انگلیسی فینال لیگ قهرمانان را برگزار کردند و اینکه به نظر او فوتبال انگلیس اروپا را در تسخیر خود درآورده است سؤال شد که وی گفت: فکر نمی کنم چنین موضوعی درست باشد. این موضوع مثل آن است که بگوییم انگلیس به آن دلیل نتوانست در رقابت های یورو ۲۰۰۸ حاضر شود که تعداد زیادی از بازیکنان خارجی در لیگ این کشور حضور دارند. من هم این موضوع را می دانم که سرمایه زیادی در این لیگ وجود دارد. در دوران بازیگری من در فینال رقابت های اروپایی اکثرا تیم های انگلیسی حضور داشتند. از آن جمله می توان به ناتینگهام فارست، آستون ویلا و لیورپول اشاره کرد. اکنون دوران خاص و متفاوتی را از فوتبال انگلیس شاهد هستیم.

● تغییر توجه

به نظر من اگر کریستیانو رونالدو یا وین رونی از انگلیس راهی بارسلونا یا رئال مادرید شوند، توجه فوتبالدوستان نیز به سمت آن لیگ می رود. حتی اگر دروگبا در میلان بازی کند نیز شاهد تغییر خواهیم بود. لذت فینال در آن است که شاهد ۲ سبک متفاوت در فوتبال باشیم. سبک بالاک و دروگبا تفاوت زیادی با سبک رونالدو و رونی داشته است. من از بازی هجومی بیشتر از فوتبال دفاعی خوشم می آید. سبک بازی رونی را بسیار می پسندم و از آن لذت می برم. اکثرا دوست دارند که مهاجمان سریع بازی کنند ولی رونی مهاجمی است که بیشتر از عقل خود استفاده می کند که این موضوعی بسیار خوب و شایسته است.رونالدو بازیکنی است که قدرت دریبل زنی فوق العاده ای دارد. وی می تواند از مدافعان طراز اول فوتبال جهان به راحتی عبور کند. وی علاوه بر مهارت در کار با توپ و دریبل زنی قدرت سرزنی خوبی نیز دارد. در بازی یک چهارم نهایی مقابل رم با گلی که با ضربه سر زد نشان داد که به دنبال تکمیل مهارت های خود است.همچنین مشاهده کنید

سایت دیدارنیوزروزنامه شرقسایت تجارت نیوزخبرگزاری ایسناسایت عصرایرانسایت مشرقسایت انتخابخبرگزاری ایرناسایت مثلث آنلاینخبرگزاری تحلیل بازار