شنبه, ۹ مهر, ۱۴۰۱ / 1 October, 2022
مجله ویستا

بیماری نه چندان زنانه


بیماری نه چندان زنانه

سال هاست که استفاده از هورمون تراپی در زنان یائسه برای پیشگیری از پوکی استخوان تاکید می شود، در حالی که هیچ گونه اطلاع رسانی دقیقی در مورد بیماری پوکی استخوان و شیوع رو به افزایش …

سال هاست که استفاده از هورمون تراپی در زنان یائسه برای پیشگیری از پوکی استخوان تاکید می شود، در حالی که هیچ گونه اطلاع رسانی دقیقی در مورد بیماری پوکی استخوان و شیوع رو به افزایش آن در مردان نشده است. مردان نیز همانند زنان مستعد ابتلا به پوکی استخوان هستند و در صورتی که تحرک کافی نداشته باشند و از یک رژیم غذایی مناسب استفاده نکنند، به زودی به این بیماری گرفتار می شوند.

بیش از دو میلیون مرد امریکایی به پوکی استخوان مبتلا هستند و نزدیک به ۱۲ میلیون نفر نیز در خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند. به نظر می رسد پوکی استخوان در مردان مهم ترین بیماری آنها در زمان حاضر باشد. در حال حاضر این بیماری تحت تشخیص، درمان و بررسی قرار دارد. اطلاعات جمع آوری شده به وسیله «انجمن پوکی استخوان در مردان» بیانگر آن است که تعداد مردان مبتلا به این بیماری در حال افزایش است و در سال ۲۰۲۰ به مرز پنج میلیون نفر خواهد رسید. بررسی های انجام شده نشان می دهد نبود اطلاع رسانی کافی باعث می شود تنها سه درصد از مردان از درمان های لازم برای بیماری خود بهره مند شوند، درحالی که این مقدار در زنان ۴۲ درصد است.

به رغم تعداد رو به افزایش مردان مبتلا به این بیماری، بیماری پوکی استخوان در مردان چندان مورد توجه قرار نگرفته است، چرا که هم پزشکان و هم بیماران بیشتر به بیماری هایی چون فشار خون، دیابت و مشکلات پروستات توجه دارند. بنابراین ممکن است تا زمانی که هیچ شکستگی در بدن رخ ندهد، این بیماری را تشخیص ندهند که در این صورت تا آن زمان، برای بسیاری از بیماران، کار از کار می گذرد. آمارها نیز موید این وضعیت است، چرا که آمار مرگ ومیر ناشی از شکستگی لگن در مردان (۳۱ درصد) دو برابر زنان (۱۷ درصد) است. لازم به یادآوری است که آمار گزارش شده به سن فرد نیز بستگی دارد؛ این آمار در مردان زیر ۳۰ سال که بر اثر اسکی زمین خورده و لگن شان می شکند، بسیار ناچیز است و برای مردان بالای ۹۵ سال که در حمام زمین می خورند از مقدار گزارش شده کمی بیشتر است. از آنجا که مردان نسبت به زنان استخوان متراکم بیشتری دارند، نسبت به زنان کمتر به این بیماری مبتلا می شوند و حتی زمان ظهور بیماری در مردان ۱۰ سال دیرتر از زنان است. وراثت، استعمال دخانیات، مصرف بیش از اندازه نوشیدنی های الکلی، کمبود کلسیم، عدم تحرک بدنی، درمان طولانی مدت با برخی داروهای ویژه (مثلاً استروئیدهایی که برای درمان آسم و آرتروز استفاده می شود) و میزان کم تستوسترون موجود در خون از جمله عواملی است که ابتلا به پوکی استخوان را در مردان جلو می اندازد.

مردان هم همانند زنان اگر متوجه هرگونه تغییری در قد، طرز ایستادن یا درد شدید در ناحیه پشت خود شدند، باید به سرعت به پوکی استخوان فکر کنند، باید شکستگی هایی را که بدون افتادن یا ضربه دیدن ایجاد می شود، نیز مورد توجه قرار دهند. اخبار مربوط به پوکی استخوان در مردان همگی بد نیست و اخبار خوبی نیز در این رابطه وجود دارد. اخبار خوبی که در این زمینه باید به آنها اشاره کرد این است که با رعایت عادت های بهداشتی صحیح مانند اصلاح رژیم غذایی، انجام ورزش و نگه داشتن وزن در حد طبیعی می توان خطر از بین رفتن استخوان و شکستگی ها را کاهش داد. بسیاری از مردان امریکایی روزانه به مقدار کافی کلسیم مصرف نمی کنند. باید به این افراد یادآور شد که روزانه به ۱۲۰۰ میلی گرم کلسیم نیاز دارند. ویتامین D نیز برای استحکام استخوان ها نیاز است و مردان باید روزانه ۱۰ تا ۲۰ میکروگرم (۴۰۰ تا ۸۰۰ واحد بین المللی) مصرف کنند. درمان با bisphosphonateها (که دیده شده است باعث افزایش تراکم استخوان می شود) باید با تجویز پزشک و زیر نظر وی انجام شود. پوکی استخوان در مردان رو به افزایش است، اما روش هایی وجود دارد که به شما کمک می کند سالم بمانید و استخوان های سالمی داشته باشید. اگر شما هم فکر می کنید که در معرض خطر هستید، حتماً این موضوع را با پزشک خود درمیان بگذارید. خجالت نکشید و مطمئن باشید این کار، کار مردانه یی است.

www.discovermagazine.com

رابرت دبلیو.لش

ترجمه؛ شریفه احمدیهمچنین مشاهده کنید

سایت ورزش سهخبرگزاری ایرناسایت رویداد 24خبرگزاری برناسایت دیپلماسی ایرانیروزنامه شهروندسایت اعتماد آنلاینروزنامه ایرانسایت نامه نیوزروزنامه ابتکار