دوشنبه, ۲ خرداد, ۱۴۰۱ / 23 May, 2022
مجله ویستا

خانم های ورزشكار را از روی انگشتانشان بشناسید


اگر شما از بانوانی هستید كه به صورت روزانه برنامه مشخصی برای ورزش كردن دارید و یا رقابت های ورزشی را به صورت حرفه ای دنبال می كنید, باید به همان نسبت از برنامه و دستورالعمل های خاصی برای سلامتیتان پیروی كنید

دست ‌نگه دارید، خواندن این مطلب شرط دارد. با شما هستم كه چشمانتان گرد شده است و تندتند به خط‌های پایین‌تر یك نگاه گذرا می‌اندازید تا بفهمید چه شرطی. شرطش این است كه پیش از همه ترجیحا باید خانم باشید. شرط دومش هم این است كه پیش از خواندن ادامه این مطلب یك خط‌كش یا متر تهیه كنید و كنار دستتان قرار دهید.

طول انگشت انگشتر شما چقدر است؟ می‌خواهیم جدا از كف‌بینی و فال، پیشگویی كنیم كه شما استعداد ورزشكار شدن را دارید یا نه.

شاید تعجب كنید ولی اندازه‌گیری طول انگشتان خانم‌ها می‌تواند راهی آسان برای پیشگویی این مطلب باشد كه آیا شما می‌توانید در آینده ورزشكار نامداری شوید؟

نتایج این مطالعات دانشمندان انگلیسی در مجله <طب ورزشی> در این كشور به تازگی به چاپ رسیده است و به نظر می‌رسد این یافته برای بسیاری از بانوان، به ویژه بانوان علاقمند به ورزش بسیار هیجان‌انگیز است.

محققان كالج سلطنتی لندن بر این باورند كه طول انگشت انگشتر بانوان نشان‌دهنده استعداد آنها در آموختن مهارت‌های ورزشی است.

در این مطالعه گسترده، ۶۰۷ زن ۲۵ تا ۷۹ ساله انگلیسی مورد مطالعه قرار گرفتند و اطلاعات مربوط به توانایی‌های ورزشی آنان در طول عمرشان جمع‌آوری شد. نتایج این مطالعه نشان می‌دهد خانم‌هایی كه انگشت انگشترشان كشیده‌تر از انگشت اشاره آنهاست، مهارت و توانایی بیشتری در دویدن و ورزش‌هایی مانند فوتبال و تنیس دارند. این در حالی است كه طول این انگشت در اكثر بانوان مساوی یا كوتاه‌تر از انگشت اشاره است ولی طول این انگشت معمولا در آقایان بیش از انگشت اشاره است.

در آینده شاید بتوان از این شاخص برای ارزیابی و انتخاب ورزشكاران پیش از رقابت‌ها، به عنوان معیاری برای گزینش ورزشكاران استفاده كرد.

این در حالی است كه برخی متخصصان رشته‌های ورزشی با نتایج این مطالعه موافق نیستند و با شك به این یافته محققان نگاه می‌كنند. پروفسور <تیم اسپكتور> سرپرست این مطالعه در كالج سلطنتی لندن در این باره می‌گوید: <هنوز خیلی زود است كه بتوان درباره وجود چنین رابطه‌ای نظر قطعی داد.> به علاوه نتایج مطالعات قبلی نشان داده بود كه طول انگشتان دست با خصوصیات دیگر فیزیولوژیك بدن در ارتباط است. به عنوان مثال بانوانی كه سطح هورمون تستوسترون در رحمشان بیش از دیگران است، نوزادان دختری با انگشتان كشیده‌تر به دنیا می‌آورند. جالب‌تر اینكه مطالعات متفاوتی ثابت كرده‌اند كه دوقلوهایی كه به صورت ارثی طول انگشتان دستشان بلندتر بوده است، و پدر و مادر ورزشكاری داشته‌اند، ورزشكاران بهتری نسبت به دیگران بوده‌اند.

این محققان اعتقاد دارند كه طول انگشتان، ۷۰ درصد تحت اثر عوامل ژنی و وراثتی و به میزان اندكی تحت تاثیر محیط و شرایط رشد و نمو جنین در رحم‌ مادر است. بنابراین نقش اصلی را در تعیین طول انگشتان، ژن‌ها بر عهده دارند. با این حال هنوز ژن خاص مسوول تعیین طول انگشتان، مشخص و شناسایی نشده است و به نظر می‌رسد مجموعه‌ای از ژن‌های متفاوت این نقش را بر عهده دارند.

● آقایان فراموش نشده‌اند

تا به حال هر چه گفتیم مربوط به خانم‌ها بود ولی محققان آقایان را نیز از یاد نبرده‌اند. پیش از اینكه این مطالعات بر روی بانوان انجام شود، رابطه بین طول انگشتان و مهارت‌های ورزشی در آقایان مورد بررسی و تحقیق قرار گرفته بود. به عنوان مثال مقاله‌ای در سال ۲۰۰۱ در انگلستان به چاپ رسید كه دانشمندان با مقایسه طول انگشتان ۳۰۴ فوتبالیست حرفه‌ای با افراد عادی، به این مطلب پی برده بودند كه طول انگشت انگشتر به طول انگشت اشاره در ورزشكاران به مراتب از متوسط طبیعی افراد جامعه بیشتر است.

به‌علاوه مطالعات دیگری ارتباط بین توانایی جنسی مردان، قدرت عضلانی و بیماری‌های خاصی در آقایان را با طول انگشتان به اثبات رسانده‌اند.

● اشعه ایكس در دستان شما

در این مطالعه از۶۰۷ خانم دوقلو دعوت به همكاری شد. بیشترین این خانم‌ها راست دست بودند و به طور متوسط ۵۳ سال سن داشتند. سپس از دست راست و چپ این خانم‌ها عكس رادیوگرافی با استفاده از اشعه ایكس تهیه شد. اندازه‌گیری طول دقیق انگشتان دست از روی رادیوگرافی بسیار آسان‌تر از اندازه‌گیری عادی طول انگشتان بود.

در این مرحله طول انگشت انگشتر و طول انگشت اشاره هر یك از این خانم‌ها، از روی كلیشه رادیوگرافی اندازه‌گیری شد و نسبت بین طول این دو انگشت با یك تقسیم ساده به دست آمد و به عنوان یك شاخص در نظر گرفته شد. در طی انجام این مراحل با هر یك از این بانوان مصاحبه‌ای انجام شد و درباره مهارت‌ها و موفقیت‌های ورزشی‌شان از سن ۱۱ سالگی تاكنون در مدرسه و دانشگاه و بعد از آن پرسش‌هایی مطرح گردید تا مشخص شود این بانوان در طول زندگی خود تا چه اندازه در مسابقات ورزشی و یادگیری مهارت‌های ورزشی موفق بوده‌اند.

در نهایت مشخص شد كه بانوانی كه در طول زندگی ورزشكارانی موفق بودند، انگشتان بلندتری نسبت به سایرین داشته‌اند.

در عین حال این خانم‌ها شناگران، تنیس‌بازان و دوندگان ماهری بودند و برخی از آنها در مسابقات دوچرخه‌سواری بسیار موفق بوده و توانایی داشتند در مسافت‌های طولانی ركاب بزنند. بنابراین طول انگشتان با مهارت‌های ورزشی ویژه‌ای نیز در ارتباط است. این محققان بر این باورند كه طول انگشتان و نسبت بین آنها درطول رشد و نمو جنین درون رحم تعیین می‌شود و به صورت مشخصی تحت اثر هورمون‌های جنسی موجود در رحم قرار می‌گیرد. این در حالی است كه مطالعات دیگر نشان می‌دهند، طول انگشتان مانند دیگر خصوصیاتی قامتی بیشتر تحت اثر عوامل ژنتیكی و ژن‌ها است تا محیط رشد و نمو جنین.

● زنان ورزشكارتر بخوانند

اگر شما از بانوانی هستید كه به صورت روزانه برنامه مشخصی برای ورزش كردن دارید و یا رقابت‌های ورزشی را به صورت حرفه‌ای دنبال می‌كنید، باید به همان نسبت از برنامه و دستورالعمل‌های خاصی برای سلامتیتان پیروی كنید.

گاهی شما فراتر از حفظ سلامتی خود در رشته‌ای خاص جهت كسب مقام قهرمانی كوشش مستمر می‌كنید كه در این شرایط تمامی دستگاه‌های مختلف بدن شما تحت تاثیر قرار می‌گیرند. قلب، ریه، دستگاه گوارش، هورمون‌ها، سیستم عصبی و به ویژه ماهیچه‌ها نیاز به تطابق با وضعیت جدید دارند. در حقیقت هیچ استرس و فشاری مانند یك ورزش سنگین و طولانی مدت روی بدن تاثیر نمی‌گذارد. طی فعالیت ورزشی از یك طرف میزان متابولیسم پایه افزایش می‌یابد و از طرف دیگر فعالیت شما زیادتر می‌شود.

بنابراین مقدار انرژی بین ۳ تا ۶ هزار كیلوكالری در روز توصیه می‌شود، به طور كلی میزان نیاز انرژی برای زنان ورزشكار ۱۰ درصد كمتر از مردان ورزشكار است. در كنار این مطلب شما لازم است به كم‌خونی و احتمال وقوع بیشتر آن در خانم‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشید. علائم كم‌خونی بسیار مشخص و واضح‌اند. در صورتی كه شما احساس رنگ پریدگی، بی‌نظمی غیرقابل توجیه در ضربان قلب حین تمرین، از دست رفتن شكل بدن، سردرد یا بی‌خوابی و سرگیجه كردید، بهتر است با یك پزشك در این مورد مشورت كنید.

● حرف آخر

۱) از خوردن نوشابه‌های گازدار و موادغذایی نفخ دهنده خودداری كنید.

۲) از خوردن غذاهای چرب و سرخ‌كرده دوری كنید.

۳) بهتر است از چای كم‌رنگ استفاده كنید.

۴) مصرف ۱تا ۳ فنجان قهوه یا نسكافه برای افزایش توان ورزشی مفید است.

۵) در هر روز حداقل ۲ نوع میوه حاوی ویتامین C استفاده كنید.

۶) روزانه مصرف سبزیجات تازه را فراموش نكنید.

۷) مصرف پروتئین زیاد پیش از مسابقه مجاز نیست چون نیاز به آب را افزایش می‌دهد.

۸) افزایش انرژی مصرفی بر حسب نوع، مدت و شدت ورزش و مصرف كربوهیدارت زیاد تا حداكثر ۷۵ درصد كالری رژیم برای فعالیت‌های ورزشی سنگین و طولانی مدت توصیه می‌شود.

۹) انواع میوه‌ها، شیر، نان و غلات منابع خوب كربوهیدرات هستند كه بهتر است یك ساعت قبل از ورزش شیر با عسل و یا آب میوه با عسل مصرف كنید زیرا عسل سبب افزایش سطح انرژی در بدن می‌شود.

‌ دكتر گلرخ ثریاهمچنین مشاهده کنید

سایت انصاف نیوزروزنامه دنیای اقتصادروزنامه ایرانروزنامه شرقسایت مشرقسایت ورزش سهخبرگزاری ایسناسایت فرادیدسایت بیتوتهروزنامه همشهری