شنبه, ۹ مهر, ۱۴۰۱ / 1 October, 2022
مجله ویستا

پیروزی های زشت «یونایتد»


پیروزی های زشت «یونایتد»

امسال منچستریونایتد مهارت عجیبی در کسب بردهای ۰ ۱ در برابر رقبا ازخود بروز داده است و اگر برد نادر ۰ ۴ این هفته در برابر ویگان را نادیده بگیریم, خبری از فوتبال روان و سیال و درخشان و کوبنده آنها در فصل گذشته که با گلزنی های پرشمار همراه بود, نیست

امسال منچستریونایتد مهارت عجیبی در کسب بردهای ۰-۱ در برابر رقبا ازخود بروز داده است و اگر برد نادر ۰-۴ این هفته در برابر ویگان را نادیده بگیریم، خبری از فوتبال روان و سیال و درخشان و کوبنده آنها در فصل گذشته که با گلزنی های پرشمار همراه بود، نیست.

در عین حال خط دفاعی یونایتد استحکام دور از انتظاری از خود بروز داده و بسیار کم گل خورده و به تبع آن عامل اصلی پیروزی های این تیم بوده است.

۶ ماه پیش که شیاطین سرخ در بازی رفت نیمه نهایی جام قهرمانان باشگاه های اروپا ۲-۳ بر میلان ایتالیا چیره شدند (منچستر در مجموع در دو مسابقه بازنده شد) گل سوم و پیروزی ساز آنان را وین رونی ۲۲ ساله و ضربتی، با شوتی سنگین از گوشه راست پشت ۱۸ قدم و در پی یک ضد حمله زد و هفته پیش که منچستر در یکی از بازی های گروه ششم جام ۰-۱ بر رم دیگر تیم ایتالیایی غلبه کرد رونی با شوتزنی بالنسبه مشابهی از مکانی تقریباً یکسان دروازه رقیب را باز کرد و گل راحت کننده یارانش را در دقیقه ۷۰ به ثمر رساند، اما شباهت ها به همین جا ختم می شود، زیرا فصل پیش منچستر، همین تیم رم را در اولدترافورد با نتیجه ۱-۷ خرد کرده بود و اگر امسال این خط دفاعی را نداشت و اقبالش بلند نبود، حتی به نتیجه مساوی هم نمی رسید.

● ادعای منتقدان

الکس فرگوسن مربی اسکاتلندی منچستری ها در صحبت های فصل گذشته اش بازی های آنان را سرشار از سرعت و قدرت و قاطعیت خوانده بود، اما حالا خود او نیز معترف است که یونایتد دیگر آن طراوت تهاجمی را ندارد، ولی وی اعتقاد دارد نزول کارایی های تهاجمی تیم موقتی است و رونی که به خاطر شکستگی استخوان ساق پا ۴۰ روز نخست فصل را از دست داد، به رغم گلزنی در برابر رمی ها و ویگان هنوز به شرایط ایده آل بازنگشته است و روزی که بازگردد، شرایط بسیار تغییر خواهدکرد و ادعای منتقدان که بردهای اخیر یونایتد را زشت و فیزیکی و فاقد زیبایی خوانده اند، رنگ خواهدباخت.

پرسیدن این سؤال از یونایتد که چرا نمایش هایتان پسرفت داشته، قدری بی مورد می نماید چون به هرحال این تیم در نقاط بالای جدول لیگ انگلیس نشسته و در جام قهرمانان باشگاه های قاره نیز با بردن هر ۲ بازی اش صدرنشین است.

ریو فردیناند مدافع شاخص منچستر هم گفته است که اگر تا پایان فصل نیز فقط به همین شکل و با نتایج ۰-۱ برنده شوند، مشکلی نخواهدداشت و آن را خواهدپذیرفت، اما توقعات از تیمی که فصل پیش در مجموع جام های مختلف ۱۲۳ گل زد و امسال ته وز، نانی و اندرسون را به قوای تهاجمی اش افزوده، بیش از اینها است و یونایتد نمی تواند با فلسفه و ادعای فردیناند به حیاتش ادامه بدهد. هرچه باشد تا قبل از مسابقه اخیر با ویگان تنها تیم فصل جاری لیگ برتر انگلیس که کمتر از یونایتد گل زده بود، دربی قعرنشین جدول لیگ بود.

● قابل فهم

ازنظر فرگوسن، خنثی و کم اثر شدن تهاجم های تیمش و گل های بسیار کم آن و همچنین بلاتکلیف بودن خط حمله واقعه ای قابل فهم است و جای تعجب ندارد.

«رونی پس از واقعه مصدومیت اش هنوز به درستی و به طور کامل به حرکت درنیامده است و ته وز و نانی هم کاملاً با سایرین هماهنگ نشده اند.

تمام عناصر تهاجمی ما در شکل گیری کارشان و حرکت مؤثر به سمت جلو مشکل داشته اند و اینها از نظر من قابل درک است. همان طور که از حالا پیش بینی می کنم آنها از ،۵ ۶ هفته دیگر چهره حقیقی خود را خواهندیافت. یادتان باشد که لوییس ساها نیز دراکثر اوقات مصدوم بوده است و ما ته وز را در تمام ایام «پیش فصل» در خدمت نداشتیم.»

● «هم شکل»

مشکل و مسأله مهمتر، پیدا کردن ترکیب مناسب و چیدن درست این مهاجمان در زمین است. اکثریت بر این اعتقادند که رونی و ته وز بیش از حد «هم شکل» و صاحب ریتم حرکتی یکسان هستند و در نتیجه به کارگیری همزمان شان کاری صحیح نیست و اگر هر دو در عمق خط دفاع به حرکت درآیند، یک جور اقدام و عمل خواهندکرد.

فرگی خلاف این می پندارد و هنوز در انتظار هماهنگ شدن آنها است. وقایع هفته های اخیر نیز ترکیب بهتری را به ذهن نیاورده است و به عنوان مثال آرایش رونی - ساها نیز حلال مشکلات نبوده و از قضا در بازی هفته پیش با رم گشایش فقط زمانی در کار منچستر رؤیت شد که ساها بیرون رفت و ته وز جایش را گرفت و رونی رهاتر و نزدیک تر به پست سانتر فوروارد شد و همان آزادی عملی را یافت که سال پیش در نمایش مورد بحث در مقابل میلان داشت.

● یک اعتراف

حتی فردیناند که گفتیم از ادامه احتمالی بردهای ۰-۱ تیمش نیز استقبال می کند و زوج موفق او با نمانیا ویدیچ صربستانی سهم مهمی در پایداری دفاعی یونایتد در این فصل داشته است، اعتراف می کند که دین و سهم و مسئولیت او و یارانش در ارائه بازی های تهاجمی و راضی کردن فوتبالدوستان از این طریق بسیار زیاد و مهم است. «ماحالا در خط دفاعی بهتر از هر زمانی عمل می کنیم و بلدیم چه بکنیم تا همچنان به پیروزی باحداقل گل و کمترین فاصله دست یابیم اما مسأله این است که از ما چیزی فراتر از برد را می خواهند و شهرت و اعتبار ما نیز وابسته به ادامه ارائه فوتبال هایی تهاجمی و زیبا و پرگل است. بنابراین درعین حفظ و استمرار بردهای فعلی مان به تلاش و تمرین ادامه خواهیم داد، تا دوباره به ایده آل های موردنظر و درخواست هواداران دست یابیم.»

● نیاز ما

یکی از این صحنه های ایده آل در بازی هفته گذشته با رم ترسیم شد که پاس کاری کاریک ، کریستیانو رونالدو و نانی ، سرانجام رونی را در شرایط و فضای گلزنی و زدن ضربه نهایی اش قرار داد. این صحنه شبیه به حرکات رؤیایی فصل پیش منچستر بود، حرف آخر و بهتر را ساها زده است. مهاجم فرانسوی سابق فولام گفته است: «ما به گل های بیشتری از این دست نیاز داریم، زیرا این مشخصه ما و دلیل آن است که ما را منچستر یونایتد می نامند.»

شاید بازی این هفته با ویگان که در آن ته وز، کریس رونالدو (دوبار )و رونی گلزنی کردند. آغازی بر این روند بوده باشد.

وصال روحانی‎

منبع: Daily Mailهمچنین مشاهده کنید

سایت اقتصادآنلاینسایت مثلث آنلاینسایت بیتوتهسایت نورنیوزسایت جمارانسایت دیجیاتوسایت مجله شبکهسایت الفروزنامه شهروندروزنامه ابتکار