سه شنبه, ۱۱ بهمن, ۱۴۰۱ / 31 January, 2023
مجله ویستا

تعظیم بریتانیا به فرگوسن بزرگ


تعظیم بریتانیا به فرگوسن بزرگ

سرآلكس فرگوسن مرد باتجربه یونایتدی ها برای اینكه به سلطه آبی پوشان لندنی پایان ببخشد با مجموعه توانمندش انرژی را تقسیم كرد و در لیگ قهرمانان اروپا, جام حذفی و جام اتحادیه هم پرقدرت ظاهر شد و با كسب نتایج ایده آل فصل را به پایان رساند

منچستریونایتد، تیمی كه از ابتدای فصل با قاطعیت لیگ برتر را آغاز كرد سرانجام پس از ۴ سال قهرمان جزیره شد.شیاطین سرخ كه ۳ فصل پیاپی زیر سایه لندنی ها (چلسی و آرسنال) قرار داشتند با جوانگرایی و استفاده از چند بازیكن باتجربه رقیبان را كنار زده و مقتدرانه لیگ را فتح كردند.

سرآلكس فرگوسن مرد باتجربه یونایتدی ها برای اینكه به سلطه آبی پوشان لندنی پایان ببخشد با مجموعه توانمندش انرژی را تقسیم كرد و در لیگ قهرمانان اروپا، جام حذفی و جام اتحادیه هم پرقدرت ظاهر شد و با كسب نتایج ایده آل فصل را به پایان رساند. منچستر در طول فصل یك سنگربان مطمئن به نام ادوین ون درسار داشت كه با تكیه بر تجربیات گرانبهایش مانند سدی رسوخ ناپذیر درون چارچوب دروازه تیمش قرار گرفت و انصافا نیز موفق عمل كرد.

مرد هلندی كه سابقه بازی در تیم های بزرگی نظیر آژاكس و یوونتوس را در كارنامه دارد بسیار رویایی ظاهر شد و یكی از اركان موفقیت منچستر بود.

او در اكثر بازی ها به میدان رفت و نمایش فوق العاده اش باعث شد تا فرگوسن از وی بخواهد تا یك فصل دیگر را در اولدترافورد سپری كند. خط دفاع منچستر تلفیقی از تجربه و جوانی بود؛ گری نویل و ریوفردیناند، ۲ مدافع كهنه كار و باتجربه شیاطین سرخ به شمار می رفتند كه حرف اول را در این مجموعه می زدند.

البته مصدومیت باعث شد تا این ۲ در تعدادی از دیدارها حضور نداشته باشند به طور مثال گری نویل، كاپیتان تیم در ۶ هفته پایانی لیگ برتر غایب بود اما زمانی كه در تركیب اصل تیمش قرار داشت بسان یك سد از سنگر منچستر دفاع كرد.ریوفردیناند به عنوان مدافعی تنومند و جنگجو در قلب دفاع یونایتدی ها حضور داشت و به مدافعین جوان تیم یاری می رساند.

در كنار این ۲ مدافعی صربستانی به نام نمانیاویدیچ حضور داشت كه با میدان دادن به او از سوی فرگوسن، عمق دفاع منچستر رسوخ ناپذیر شد؛ مدافعی كه با توجه به تجربه اندك، نمایشی فوق تصور را داشت و كادر فنی از اعتماد به وی هرگز متضرر نشد. گابریل هاینزه، وس براون، پاتریك اورا، مایكل سیلوستره و جان اوشی نیز از دیگر مدافعان سختكوش یونایتد به شمار می رفتند. اوج قدرتنمایی منچستر در میانه میدان این تیم بود؛ جایی كه بازیكنان بزرگی حضور داشتند و انصافاً هم خوش درخشیدند.

رایان گیگز و كریستیانو رونالدو به همراه پل اسكولز و مایكل كریك از اركان اساسی تیم به شمار می رفتند. كریس رونالدو كه فصل رؤیایی را سپری كرد به پیش بینی كارشناسان می تواند یكی از ۲ عنوان برترین بازیكن جهان و یا اروپا را در سال ۲۰۰۷ از آن خود كند. وی ۱۷ گل در لیگ برتر برای تیمش به ثمر رساند و نقش انكارناپذیری در قهرمانی منچستریونایتد ایفا كرد.

رایان گیگز هم فوق العاده ظاهر شد. هافبك ولزی اولدترافورد در جناح چپ و گهگاهی در منطقه راست حضوری مؤثر داشت و به همراه رونالدو از مهره های اصلی تیم به شمار می رفت. فرگوسن در طول فصل بارها این ۲ بازیكن را در ۲ جناح به میدان فرستاد و انصافاً هم بازی های درخشانی را به نمایش گذاشتند.

كریك، هافبكی كه كمتر گل می زند و بیشتر با ایجاد درگیری با بازیكنان حریف فضای لازم را در اختیار سایر بازیكنان می گذارد، ۲ گل بسیار دیدنی به رم زد تا ثابت كند مهره ای ارزشمند برای فرگوسن به شمار می رود. پل اسكولز هافبك سختكوش و متعصب منچستر هم در میانه میدان وظیفه بازیسازی را برعهده داشت و در اكثر بازی ها حضور مؤثری داشت.

در خط آتش شیاطین سرخ وین رونی به همراه لویی ساها و اوله گنار سولشار نروژی حضور داشتند. رونی كه عملكرد مطلوبی با به ثمر رساندن ۱۴ گل داشت، بهتر از فصل گذشته بازی كرد اما لویی ساها در نیم فصل دوم لیگ برتر به دلیل مصدومیت بسیاری از بازی ها را از دست داد و فرگوسن مجبور شد تا در مقاطعی كوتاه از هنریك لارسون سوئدی دعوت كند تا تیمش را در ۱۰ هفته همراهی كند.

به هر صورت خط حمله منچستر نمره قبولی گرفت و عنوان بهترین خط حمله لیگ را با ۸۳ گل به خود اختصاص داد. شیاطین سرخ بهترین خط دفاع را به همراه لیورپول با ۲۷ گل خورده به نام خود ثبت كردند. بیشترین پیروزی هم به آنها تعلق گرفت تا فصل رویایی منچستر تكمیل شود اما این مجموعه كامل مردی به نام سرالكس فرگوسن در اختیار داشت تا با درایت خود بازیكنانش را به سوی پیروزی و در نهایت قهرمانی سوق دهد.

در ابتدای فصل و زمانی كه رودون نیستلروی بنا به دستور پیرمرد اسكاتلندی مجبور به ترك تئاتر رویاها شد و بازیكنی جایگزین وی نشد، بسیاری از كارشناسان معتقد بودند كه منچستر در این فصل نیز توانایی فتح لیگ را ندارد و در پایان هفته دهم چلسی به استقبال قهرمانی می رود. روی كاغذ چلسی با خرید میشائیل بالاك و آندری شوچنكو از شانس بیشتری برای قهرمانی برخوردار بود اما همه چیز خلاف پیش بینی ها بود و شیاطین سرخ با اقتدار به استقبال لیگ رفتند و در نهایت جام قهرمانی را از چلسی گرفتند.

تمامی این توانایی مرهون زحمات فرگوسن است؛ مردی كه هر چه به سنش اضافه می شود شور و اشتیاقش برای قهرمانی بیشتر می شود و ثابت كرد هر زمان كه اراده كند می تواند منچستر جدیدی را بسازد. تیم او كه نسبت به بسیاری از تیم ها از فقدان ستاره جهانی سود می برد، عملكرد مطلوبی داشت و به طور حتم هواداران این تیم همه چیز را مرهون سرآلكس فرگوسن می دانند. جزیره بار دیگر به توانایی های مرد اسكاتلندی ایمان آورد و به طور حتم بریتانیا به فرگوسن كبیر بیش از گذشته احترام خواهد گذاشت.همچنین مشاهده کنید

روزنامه شرقخبرگزاری باشگاه خبرنگارانسایت عصرایرانسایت ساعدنیوزسایت آفتاب نیوزسایت نورنیوزسایر منابعخبرگزاری فارسسایت اقتصادنیوزسایت رکنا