جمعه, ۷ بهمن, ۱۴۰۱ / 27 January, 2023
مجله ویستا

غلبه سرمایه بر تكنیك یا


غلبه سرمایه بر تكنیك یا

باید دید كه در آینده آیا بكهام باز هم كهكشانی های رئال مادرید را همراهی خواهد كرد یا با حضور خود در یكی از باشگاه های اروپایی خوشبختی را برای آنها به ارمغان خواهد آورد

● سرانجامِ بكهام به كجا ختم خواهد شد

فوتبال باشگاهی در اروپا، این روزها دوران حساس خود را سپری می كند. قدرت های اول این قاره پس از موفقیت در لیگ باشگاهی به معتبرترین لیگ جهان یعنی لیگ قهرمانان اروپا راه یافته اند تا بلكه با موفقیت در این تورنمنت معتبر ،هر چه بیشتر بر اعتبار فوتبالی خود بیفزایند.بدون شك توان مالی باشگاه ها نقش اصلی را در موفقیت تیم ها ایفا می كند، به نحوی كه حضور سرمایه داران بزرگ در فوتبال حرفه ای جهان از نكات مؤثر موفقیت تیم های بزرگ محسوب می شود. چلسی پس از پشت سر گذاشتن دوران ناكامی، سرانجام با حضور رومن آبراموویچ روسی به تحول عظیمی دست یافت و توانست ۲ فصل پیاپی قهرمان بی چون و چرای فوتبال انگلستان شود؛ ضمن آنكه حضور این تیم در لیگ قهرمانان اروپا نیز با بدشانسی هایی توأم بود كه از جمله می توان به رویارویی آنها با تیم قدرتمند بارسلونااشاره كرد.

اما یكی از بزرگترین باشگاه هایی كه تاكنون افتخارات زیادی چه در فوتبال اسپانیا و چه در فوتبال اروپا به دست آورده، رئال مادرید است. این تیم با جمع آوری ستارگان بزرگ جهان حدود یك دهه است كه جزو قدرت های برتر فوتبال جهان محسوب می شود و همواره دیدارهای این تیم با سایر قدرت های اروپا با جذابیت های خاصی همراه بوده است.

نكته مهمی كه دیدارهای رئالی ها را در سطح اروپا زیبا جلوه می دهد، حضور بازیكنان رنگارنگ در این تیم ثروتمند است، به نحوی كه سیل عظیم اسپانسرهای مالی همواره پیشنهادات كلان خود را به سران این باشگاه ارایه می دهند.در این میان بازیكنان این تیم نیز جزو یكی از منابع درآمد باشگاه محسوب می شوند. «رونالدو» ستاره برزیلی رئال مادرید با وجود عدم آمادگی، طی چند ماه اخیر هنوز هم مورد توجه سران باشگاه قرار دارد و پولساز بودن چنین بازیكنانی باعث شده باشگاه بیشتر از آنكه به فكر ارایه فوتبال زیبا و تماشاگرپسند بیفتد،به دنبال كسب درآمد از طریق جذب اسپانسرهای شخصی باشد. دیوید بكهام، ستاره انگلیسی قوهای سپید در تركیب اصلی رئال اوضاع مناسبی ندارد.

نیمكت نشینی های پیاپی دیوید باعث شده وی از هم اكنون ندای جدایی سر دهد. اما به طور حتم با خروج بكهام از مادرید و تیم رئال حامیان مالی این بازیكن نیز از حضور در پایتخت اسپانیا خودداری خواهند كرد. طی هفته های اخیر خبرهای ضد و نقیضی در مورد خروج دیوید از مادرید به گوش رسیده است.

اینتر، ماینتس، زسكامسكو و این اواخر تیم گالاكسی آمریكا، تیم های خواهان بكهام هستند. مطمئناً بكهام با روزهای اوج خود فاصله بسیاری دارد و حضور وی در یكی از تیم های اروپایی دلیلی نمی تواند داشته باشد جز هجوم اسپانسرهای متعدد جهان به سوی باشگاه های مربوطه.درست است كه دیوید هم اكنون حضور مثمرثمری در تركیب رئال مادرید ندارد اما اعتبار وی همچنان در سطح فوتبال جهان خدشه دار نشده و این بازیكن هنوز هم اسپانسرهای غول پیكر جهان را با خود یدك می كشد.

شاید همین مسأله باعث شده «كالدرون» رییس باشگاه رئال مادرید علاقه مندی خود را برای تمدید قرارداد این بازیكن انگلیسی نشان دهد؛ بازیكنی كه حالا حتی در تیم ملی انگلستان هم جایی برای خود نمی بیند و این مسأله تأثیر بسیار زیادی از نظر روانی روی دیوید انگلیسی گذاشته است.او در اوج فوتبال خود، باشگاه ثروتمند منچستریونایتد را به علت اختلاف با سرآلكس فرگوسن به قصد مادرید ترك كرد تا دنیای تازه ای را در تجارت بزرگ اسپانسری اروپا تجربه كند. اعتبار بكهام به حدی بالا رفته بود كه حتی رختخواب وی در هتل های كشور چین به حراج گذاشته می شد.

چنین بازیكنی مطمئناً به عنوان یكی از درآمدهای اصلی باشگاه محسوب می شود و مدیران چنین باشگاه هایی برای هر چه محبوب تر شدن خود همواره اینگونه ستارگان را در تیم خود حفظ می كنند.همه می دانند كه دیوید هم اكنون جایی در تركیب فابیو كاپلو ندارد و در چند بازی اخیر این تیم تنها دقایقی را در زمین مسابقه و در تركیب تیم قرار گرفته است. مسلماً فشارهای روانی این مسأله تنش هایی نیز در میان سران باشگاه ثروتمند رئال به وجود خواهد آورد.

بدون شك وی مخالفان زیادی نیز در مادرید دارد كه تنها به نتیجه دیدارها می اندیشند، نه اعتبار و تجاری بودن بازیكن.سرانجامِ بكهام به كجا ختم خواهد شد؟ آیا سران رئال مادرید و در رأس آنها كالدرون حاضر می شوند بازیكن پولساز خود را رهسپار تیم های دیگر كنند یا اینكه قدرت سرمایه بر تكنیك غلبه خواهد كرد و سران رئال قادر خواهند بود فابیو كاپلو را راضی به استفاده از این بازیكن انگلیسی كنند.

به هر صورت باید دید كه در آینده آیا بكهام باز هم كهكشانی های رئال مادرید را همراهی خواهد كرد یا با حضور خود در یكی از باشگاه های اروپایی خوشبختی را برای آنها به ارمغان خواهد آورد.همچنین مشاهده کنید

روزنامه شهروندسایت رویداد 24سایت الفسایت تابناکسایر منابعسایت رکناوبگردیسایت ورزش سهسایت فراروسایت پارسینه