دوشنبه, ۷ آذر, ۱۴۰۱ / 28 November, 2022
مجله ویستا

داربی های داغ درهشتمین روز


شگفتی های لیگ چهارم , تمامی معادلات را به هم زده و سمبه پر زور تیم های بی ادعا باعث شده مدعیان و بزرگان در حاشیه امنیت نباشند

از روزی که چهارمین دوره لیگ برتر شروع شد، نتایج غیرقابل باور یکی پس از دیگری رقم خورد و ساز کوک تیم های جوان ، تحسین همگان را برانگیخت.در نقطه مقابل پیروزی پاس و تیم نوپا اما متمول صبا باتری ، کمتر از حد انتظار نمایش دادند به طوری که تا اینجای کار در رده های پایین جدول جاخوش کرده اند.میان ۶تیم پایتخت نشین و بر خلاف انتظار، سایپا را تیمی با نشاط و پرانرژی دیدیم که با مشتی جوان جویای نام در پرتو افکار سازنده مجتبی تقوی ، مربی تازه کار، بر فرضیه ها خط بطلان کشید و توانست با قدم های استوار موی دماغ حریفان شود.در مطلب امروز کاری به استقلال و پیروزی نداریم ، زیرا ۲داربی حساس در چارچوب هفته هشتم لیگ برتر از اهمیت زیادی برخوردار است و ما را بر آن داشته تا به جدال داغ سایپا با پیکان و پاس با صبا باتری بپردازیم.این دو بازی به بسیاری از اما و اگرها پاسخ خواهد داد، بویژه پیکار پاس با صبا باتری که شاید به حکومت مجید جلالی یا پرویز مظلومی پایان دهد و تیم بازنده را با بحران تازه روبه رو کند.پیکار سرنوشت ساز پیشتاز لیگ (سایپا) که کبکش خروس می خواند با تیم قعر جدولی (پیکان) که هنوز طعم شیرین برد را نچشیده در نوع خود از حساسیت ویژه ای برخوردار است.مصاف پاس و صبا باتری هم ویژگی های خاص خود را دارد و برای مدافع کسب عنوان قهرمانی ، مرتبه ای بالا خواهد داشت. صبا باتری که همچنان در حسرت پیروزی است برای عبور از بحران محکوم به برد است.با این شرایط، این دو داربی پایتخت بیشتر نگاهها را به خود معطوف خواهد کرد و به واقع آن را باید اوج حساسیت در هفته هشتم پنداشت. پس از یک وقفه نسبتا طولانی ، چرخ لیگ برتر از امروز دوباره به حرکت در می آید تا هوش و حواس فوتبالدوستان متوجه بازیهای داغ شود.

شاید از نظر فنی ، لیگ چهارم تا اینجای کار از جایگاه دلخواه برخوردار نباشد، اما عزم جزم تیمهای جوان و اندیشه های موثر مربیان بی ادعا، سیمایی دلپذیر به این رقابت های معتبر ارزانی کرده است.سایپا که فصل گذشته در یک قدمی سقوط بود و برای بقا دست به دعا برداشته بود، حالا برای همه رقبا خط و نشان می کشد و بی رقیب به پیش می تازد. فولاد و ابومسلم هم همین طور.

استقلال که در فرصتی دیگر به آن خواهیم پرداخت شرایطی به مراتب بهتر از دیگر رقبای دیرینه دارد و می توان به جرات گفت که خوابهای طلایی برای قهرمانی دیده است.

خوب و بد

ستیز امروز تیمهای بالا و پایین نشین جدول برای هر دو تیم سایپا و پیکان ، اهمیتی فراوان و امتیازهای آن به ارزشمندی طلاست.

سایپا یکه تاز لیگ برتر برای تداوم صدرنشینی و پیکان برای جدا شدن از صف پایین جدولی ها، چشم به ۳ امتیاز پرارزش این نبرد داغ دوخته اند.آنچه در ۷ بازی اخیر دو تیم به چشم آمد، این بود که سایپایی ها خوب بازی می کردند و مزد خوب بودن خود را با توفیق های پیاپی می گرفتند. از سوی دیگر، پیکانی ها به بد بازی کردن ، خو گرفته بودند که این نقطه تاریک سبب شده این تیم حتی از رسیدن به یک گل در طول ۷ هفته گذشته ناکام بماند.حرفهای مجتبی تقوی ، سرمربی جوان اما جسور تیم سایپا درباره عامل موفقیت تیمش ، جالب توجه است. او می گوید: بچه ها هم در تمرین جدی هستند هم در میدان مسابقه. به آنها خودباوری تزریق کرده ایم و نفرات ما که بیشتر جوان هستند، در پرتو یکدلی کار می کنند. مسائل فنی از یک سو و رفاقت از سویی دیگر، دست به دست هم داده تا ما امسال با شرایطی متفاوت از گذشته به میدان بیاییم. تقوی می افزاید: هدف ما این است که این عوامل حیاتی در اردوی تیم پابرجا باشد و بچه ها در پیله غرور فرو نروند.اگر یک لحظه غفلت کنیم و پا پس بکشیم ، از قافله عقب می مانیم زیرا حریفان به طور جدی مترصد هستند تا ما کم بیاوریم و آنها جای ما را بگیرند. ما مجبور بودیم به تعطیلات اخیر تن در بدهیم ، اما تمرین ها را به حال خود رها نکردیم.پیکان ، تیمی زخم خورده است و با تغییر و تحولی که در کادر فنی داده ، قصد دارد در این بازی با قدرت تمام به میدان بیاید. ما از حریف آشنایی داریم و سایه روشن های خطوط سه گانه پیکان را می شناسیم.از حرفهای شنیدنی و خواندنی تقوی که بگذریم باید اعتراف کنیم سایپایی ها شجاع و نترس هستند و قطعا محمد مایلی کهن به این موضوع پی برده است. سنگ بنا و اسکلت بندی سایپا را در فصل گذشته ، مایلی کهن چید و او بود که با میدان دادن به تعدادی جوان بی ادعا، تیم نوپایی را وارد عرصه لیگ کرد؛ بنابراین او بیش از هر کس از این تیم اطلاعات دارد و نیک می داند چگونه با سایپا مقابله و کفه ترازو را به سود پیکان سنگین کند.

مرگ و زندگی

بازی حساس امروز پاس و صباباتری را باید نبرد اندیشه های جلالی و مظلومی قلمداد کرد. جلالی که فصل گذشته به مدد توسل به رایانه و ابزار مدرن ، به اندیشه های مربیان سنتی پایان بخشید و بر بلندای قهرمانی تکیه زد، حالا سازش کوک نیست و کبکش خروس نمی خواند.عملکرد و بیلان این مربی جوان در لیگ چهارم برای تیم پرامکانات و متمولی چون پاس قابل هضم نیست. این نوسان را از چند جهت می توان تجزیه و تحلیل کرد. نخست این که پاس پس از جواب کردن هاشمی نسب و رهبری فرد نتوانست نفرات کلیدی را استخدام و جانشین این دو مدافع پخته کند.به طوری که اکنون خط دفاعی پاس را باید رسوخ پذیرترین دفاع لیگی ایران پنداشت.پاس که همیشه به داشتن خط دفاعی مستحکم و تسخیزناپذیر شهره بود، حالا با ۱۱ گل خورده ، آسیب پذیرترین تیم تا پایان هفته هفتم لیگ برتر است. نکته مهم بعدی مشکل روحی و روانی است که پاسی ها با آن دست و پنجه نرم می کنند. ترس از باخت و عادت به گل نزدن در بازیهای اخیر نزد یاران جلالی به دفعات رویت شد. برهانی که مثل آب خوردن ، دروازه حریفان را تسخیر می کرد اکنون در دو قدمی ، توپ را به آسمان می فرستد. نصرتی ، مدافع ملی پوش و سرد و گرم چشیده حالا به پاشنه آشیل پاس تبدیل شده یا این که نکونام اصلا در قواره اصلی خود نیست. جلالی حضور مداوم نفرات اصلی خود در اردوی تیم ملی و خستگی مفرط آنان را عامل این پسرفت می داند، در حالی که به نظر می رسد پاسی ها مشکل روحی دارند. مصطفی آجورلو، مدیرعامل پرتلاش پاس ، بر مشکلات روانی تیمش صحه می گذارد و می گوید: من هم به این نتیجه رسیده ام و موارد لازم را به کادر فنی انتقال داده ام ؛ البته مسائل روحی همه موارد نیست ، اما بخش مهمی از مشکلات پاس را در بر می گیرد.تیم نوپای صبا باتری که با هیاهوی بسیار وارد لیگ چهارم شد و با خرید بازیکنان اسمی ، خود را به عنوان قطب تازه پایتخت معرفی کرد، بی آزارترین تیم تا اینجای کار بوده است. صبا باتری ، ریخت و پاش بسیاری کرده اما همانند تیم متمول پیکان در حسرت پیروزی مانده است تا به نظریه کارشناسان مهر تایید زده شود که در فوتبال همه چیز پول نیست.پرویز مظلومی سال گذشته با تلاش انکارناپذیر توانست سند صعود صباباتری را به لیگ برتر امضا کند و در این راه ، خون دل خورد و عرق جبین ریخت ؛ اما استخدام چند مهره سرشناس در روزهای پایانی فصل نقل و انتقال و نداشتن زمان مناسب برای هماهنگ کردن این نفرات با بازیکنان گذشته باعث شد صباباتری از هارمونی لازم دور بماند.نتایج ضعیف و دست نیافتن صبایی ها به پیروزی ، مظلومی را بر آن داشت تا عطای ماندن در این تیم را به لقایش ببخشد، اما مدیران صباباتری با اصرار فراوان حکم به ادامه فعالیت او دادند. به نظر می رسد بازی امروز برای مظلومی جنبه مرگ و زندگی داشته باشد و اگر او نتواند با این همه نفرات نامدار مثل دایی ، بختیاری زاده ، همدانی ، طباطبایی ، نوازی به هدف برسد صندلی داغ مربیگری را از دست خواهد داد.

برای صبایی ها که تا به حال این همه سرکیسه را شل کرده اند، قابل تصور نیست که در رده پانزدهم جدول جا خوش کنند.همچنین مشاهده کنید

سایت بیتوتهسایت آفتاب نیوزسایت مثلث آنلاینسایت مشرقخبرگزاری باشگاه خبرنگارانسایت تابناکروزنامه ابتکارسایت دیجیاتوسایت ساعدنیوزسایر منابع