پنجشنبه, ۱۰ آذر, ۱۴۰۱ / 1 December, 2022
مجله ویستا

فوتبال روسیه و رشد کم نظیر


فوتبال روسیه و رشد کم نظیر

لیگ روسیه در بین همتایان اروپایی خود رشد و گسترش بالایی داشته و رقابت بین تیم های حاضر در این دیدارها بسیار داغ است لیگ روسیه همچون سایر لیگ های اروپایی در دهه ۹۰ رشد قابل توجهی داشت

پیش بینی در فوتبال کار بیهوده ای است. فرقی ندارد در چه لیگی حضور دارید؛ لالیگا، اسپانیا، لیگ برتر و یا لیگ روسیه. لیگ روسیه در بین همتایان اروپایی خود رشد و گسترش بالایی داشته و رقابت بین تیم های حاضر در این دیدارها بسیار داغ است. لیگ روسیه همچون سایر لیگ های اروپایی در دهه ۹۰ رشد قابل توجهی داشت.

در ابتدا تنها ۲ ، ۳ تیم در کنار اسپارتاک مسکو به عنوان مدعیان قهرمانی حضور داشتند اما پس از چندی سایرین نیز به جمع تیم های خوب راه یافتند و این موضوع باعث شد رقابت های بهتری را شاهد باشیم. والری گازایف سال ۱۹۹۵ در «آلانیا» تغییرات زیادی ایجاد کرد که این موضوع باعث شد فوتبال خشک و بی روح کشور سردسیر اروپا، متحول شود. او انتظارات هواداران را نیز برآورده کرد و توانست بین امکانات و قابلیت های فوتبال روسیه و انتظارات هواداران رابطه متقابلی برقرار کند. در قرن اخیر بیشتر لکوموتیو و زسکامسکو قهرمان شده اند اما پس از چندی اسپارتاک نیز به جمع تیم های برتر اضافه شد تا بینندگان بیشتری چشم به رقابت های روسیه داشته باشند.

مردان سیبری اکنون در اکثر رقابت های مهم اروپایی نظیر لیگ قهرمانان اروپا و جام یوفا حضور دارند و توانسته اند مقابل تیم های پرافتخار بازی های خوبی به نمایش بگذارند. تا پایان رقابت های روسیه تنها چند هفته دیگر باقی مانده است. زنیت سن پترزبورگ در فصل جاری به دنبال نخستین عنوان قهرمانی است و در صورتی که بتواند به چنین افتخاری دست پیدا کند، طلسم ۲۲ ساله عدم موفقیت خود را خواهد شکست. لیگ روسیه به دلیل مشکلات آب و هوایی که در این کشور وجود دارد، از ماه مارس آغاز می شود و تا نوامبر ادامه می یابد.

حضور مربیانی نظیر گاس هیدینک و «دیک ادوکات» که هدایت زنیت را بر عهده دارد، سبب شده بازیکنان بزرگ، نیم نگاهی به این لیگ داشته باشند. مربی هلندی همچنین سبب شده این تیم کمی محافظه کار شود. اسپارتاک هر چند در میانه فصل مربی خود را از دست داد اما این شوک باعث شد همچنان جزو تیم های مدعی قرار داشته باشد. زسکا در فصول ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ توانست قهرمان روسیه شود. خروج برزیلی های این تیم، دوری از صدر جدول را در پی داشت، با این وجود آنها همچنان جزو تیم های تأثیرگذار فوتبال روسیه به شمار می روند.

«لئو نید اسلاتسکی» ۳۶ ساله که هدایت تیم اف کی مسکو را برعهده دارد، در زمره مربیان خوب لیگ کشورش به حساب می آید. «آندری کوبلف» مربی دینامومسکو هم با وجود ۳۹ سال سن، توانسته نتایج خوبی کسب کند. در دینامو بیش از هر تیم دیگری بازیکنان جوان و با انگیزه وجود دارند. این افراد باعث شده اند بازی های سرعتی بیشتری را شاهد باشیم.

گاژی گاژیف نیز با وجود مشکلات موجود، «ساتورن» را در رده پنجم لیگ حفظ کرده است. رشید راخیموف ۴۴ ساله که در آلکمار پرم نیز حضور دارد، با ایجاد تغییرات عمده، وضعیت این تیم ته جدولی را بهبود بخشیده است. به سبب تغییرات کلی که در سیستم فوتبال روسیه به وجود آمده، شاهد هنرنمایی تیم های مختلفی هستیم. به نظر می رسید با حضور مدعیان جدید، دیگر یک یا ۲ تیم در کورس رقابت ها نباشند.

بزرگترین و تأثیرگذارترین فاکتوری که باعث رشد قابل ملاحظه در فوتبال روسیه شده، وجود سرمایه های زیاد در این لیگ محسوب می شود اما با وجود برنامه ریزی های گسترده و نظم و ترتیبی که در برگزاری مسابقات به چشم می خورد، این لیگ هنوز نتوانسته در اروپا مطرح شود؛ هر چند باشگاه ها توانسته اند با انجام تغییرات عمده، شکل اداره خود را به لیگ های معتبر قاره سبز نزدیک کنند. اکثر تیم های حاضر در مسابقات به این منظور سعی کرده اند روی تیم های پایه سرمایه گذاری بیشتری انجام دهند. همچنین برخی باشگاه ها نیز کلینیک های تخصصی ورزش و تغذیه ایجاد کرده اند.همچنین مشاهده کنید

روزنامه تعادلسایت رکناسایت تابناکخبرگزاری ایلناروزنامه همشهریسایت الفسایت اقتصادآنلاینسایت اعتماد آنلاینسایت بیتوتهخبرگزاری تحلیل بازار