یکشنبه, ۱ خرداد, ۱۴۰۱ / 22 May, 2022
مجله ویستا

آخرین مانع رونالدو


ستاره پرتغالی و مقایسه با اسطوره ای به نام کانتونا

« مشکلی نیست، مشکلی نیست»این عبارتی بود که کریستیانورونالدو پس از به هدر دادن ضربه پنالتی منچستر یونایتد مقابل بارسلونا در دیدار رفت مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا تکرار می کرد.این موضوع باعث شد شیاطین سرخ با نتیجه کم ارزش صفر-صفر و بدون به ثمر رساندن گل در خانه حریف توجه خود را به دیدار برگشت در اولدترافورد معطوف کنند. این تساوی همچنین به منزله کمرنگ تر شدن شانس راهیابی قرمز پوشان به دیدار فینال شد. بر خلاف آن چیزی که تصور می شد رونالدو پس از تساوی مقابل بارسلونا با لبخندی بر لب و روی خوش نه تنها به خاطر از دست دادن ضربه پنالتی ابراز پشیمانی نکرد بلکه با اعتماد به نفسی مثال زدنی اشتباه خود را در مقابل تلاش هایی که تاکنون برای منچستریونایتد انجام داده است ناچیز شمرد.

● همیشه مطمئن

رونالدو در مورد به هدر دادن آن ضربه پنالتی به رسانه ها گفت: گاهی اوقات گلزنی می کنید و گاهی اوقات موقعیت از دست می دهید. تنها یک پنالتی از دست دادم و به نظرم این موضوع مشکلی به وجود نمی آورد. سعی خودم را خواهم کرد تا با به ثمر رساندن گل در اولد ترافورد این اشتباه را جبران کنم. من همیشه به توانایی های خودم اطمینان دارم. در این فصل ۳۸ گل به ثمر رساندم بنابراین مشکلی نخواهد بود اگر یک یا ۲ موقعیت گلزنی را از دست بدهم. در هر دیدار تمام سعی خود را برای ارائه بهترین عملکردم انجام می دهم. از زمانی که وارد منچستریونایتد شده ام تاکنون ۱۵ یا ۱۶ ضربه پنالتی زده ام که تنها دو تای آنها را به هدر داده ام. به نظر من این موضوع آنچنان مساله بزرگی نیست. هیچ فردی مرا سرزنش نکرد زیرا من همیشه سعی خود را برای رسیدن به گل و ارائه بازی مناسب انجام دادم. این بازی پنالتی را از دست دادم ولی مشکلی نیست اگر فرصت مجددی برای زدن ضربه پنالتی داشته باشم تمامی سعی خود را می کنم تا آن را تبدیل به گل کنم. بازی مقابل بارسلونا یکی از معدود شب های ناکامی هافبک پرتغالی منچستر یونایتد را رقم زد. او با نمایش های خیره کننده اش در فصل جاری توانسته است شیاطین سرخ را در آستانه رسیدن به دو عنوان قهرمانی در لیگ برتر جزیره و لیگ قهرمانان اروپا قرار دهد. او نه تنها در داخل جزیره بلکه در لیگ قهرمانان اروپا نیز عنوان آقای گلی را به خود اختصاص داده است. اما در دیدار رفت این رقابت ها مقابل بارسلونا در نوکمپ رونالدو به جز موقعیتی که منجر به پنالتی شد و بعد آن را به هدر داد در اکثر نقاط بازی نمایش چندان دلچسبی ارائه نداد و باعث شد ثابت شود چرا تنها تعداد کمی با معرفی شدن او به عنوان برترین بازیکن اروپا به جای کاکا موافقند. این در حالی بود که لیونل مسی با حرکات ویرانگرش دفاع یونایتد را به هم ریخته بود.

● عصر سوزان

هنگامی که پس از اشتباه آندرس اینیستا توپ در مسیر رونالدو قرار گرفت او با دو سد مستحکم یعنی میلیتو و رافائل مارکز مواجه شد. در واقع مدافع مکزیکی آبی و اناری ها دروازه شان را نجات داد تا در وظیفه اش در کنترل خطرناک ترین بازیکن شیاطین سرخ موفق عمل کرده باشد. اما حرکت مشکوک مارکز به عقیده برخی باید خطای پنالتی محسوب می شد و باتوجه به اینکه او پیش از آن نیز با کارت زرد داور جریمه شده بود باید زمین مسابقه را ترک می کرد. رونالدو نتوانست از فرصت بادآورده خود به نحو احسن استفاده کند تا ناکامی هایش را در شب تلخ نوکمپ تکمیل کند.

● خاطرات کانتونا

شجاعت و اعتماد به نفس کریستیانو رونالدو، خاطرات دوران بازیگری اریک کانتونا اسطوره سابق منچستریونایتد را تداعی می کند. کانتونا در سال ۱۹۹۵ پس از محرومیتی ۸ ماهه به دلیل اهانت و ضرب و شتم یک هوادار در جریان دیدار منچستر یونایتد و کریستال پالاس در ماه ژانویه، به ترکیب شیاطین سرخ بازگشت. این مهاجم فرانسوی به هواداران تیمش قول داد تا نهایت تلاش خود را برای کمک به تیم در جهت کاهش ۱۲ امتیاز اختلاف با نیوکاسل در صدر جدول انجام دهد. او سرانجام توانست به وعده خود عمل کرده و منچستر یونایتد را در همان فصل به قهرمانی لیگ برتر برسانند.

کانتونا در آن سال همانند رونالدو بابیان این باور که هیچ چیز غیرممکن نیست قرمزهای اولدترافورد را به افتخاری بزرگی رساند. رونالدو و کانتونا از یک جهت دیگر نیز به یکدیگر تشابه دارند و آن طرز ایستادن و حالت قرار گرفتن پشت توپ برای نواختن ضربات ایستگاهی است.

● رعب آور

اسطوره فرانسوی منچستر یونایتد هرگز نتوانست تیمش را به فینال لیگ قهرمانان اروپا برساند اما رونالدو در صورتی که بتواند با ارائه نمایشی درخشان در اولدترافورد شیاطین سرخ را به مسکو برساند نه تنها از حیث رکورد برکانتونا برتری خواهد یافت بلکه از محبوبیتی دو چندان در نزد هواداران این تیم برخوردار می شود. او که فصل پیش در همین مرحله مغلوب هنرنمایی کاکا و میلان شد اکنون فرصت خوبی دارد تا به همراه منچستر یونایتد افتخار بزرگ یعنی قهرمانی در معتبرترین تورنمنت باشگاهی اروپا را تجربه کند. رایان گیگز تنها باقیمانده منچستر یونایتد قهرمان اروپا در سال ۱۹۹۹ در نوکمپ معتقد است که هافبک ۲۳ ساله پرتغالی این تیم خواهد توانست با درخشش خود سومین قهرمانی شیاطین سرخ در این رقابت ها را رقم بزند.

او در این خصوص گفت: چنین بازیکنی که بتواند بیشتر از دو سال عملکرد درخشان خود را حفظ کند بسیار نادر است.

رونالدو در فصل گذشته و در فصل جاری رکورد گلزنی فوق العاده ای بر جای گذاشت که برای یک هافبک کناری آماری ارزشمند است. به ثمر رساندن این تعداد گل واقعا رعب آور است. فکر می کنم او هنوز جای پیشرفت دارد و مطمئنا روز به روز عملکردش را ارتقا خواهد داد.

● بازی بهتر

رونالدو در مورد بازی برگشت تیمش مقابل بارسلونا در اولدترافورد گفت: ما در خانه خودمان بازی می کنیم و از حمایت ۷۵ هزار نفر بهره می بریم. شرایط به کلی متفاوت خواهد بود. سعی می کنیم بازی بسیار بهتری نسبت به دیدار رفت ارائه دهیم و به پیروزی برسیم. معتقدم در این دیدار فرصت های بیشتری خلق خواهیم کرد و مطمئنا این دیدار بازی متفاوتی خواهد بود.

یاسر احمدیهمچنین مشاهده کنید

سایت دیپلماسی ایرانیسایت ارانیکوسایت فرادیدخبرگزاری صدا و سیماسایت اقتصادنیوزسایت برترینهاروزنامه آفتاب یزدروزنامه ابتکارروزنامه ایرانسایت انصاف نیوز