چهارشنبه, ۶ مهر, ۱۴۰۱ / 28 September, 2022
مجله ویستا

مدعیانی با بال های شكسته


مدعیانی با بال های شكسته

هواداران فوتبال سری A امسال به استقبال رقابت هایی كاملا عجیب و ناشناخته خواهند رفت پس از كامل شدن فستیوال عجایب در تابستان امسال ایتالیا شامل قهرمانی در جام جهانی, بزرگترین رسوایی مدیران باشگاه ها و البته خرج پول برای بازیكنی مثل ژان آلن بومسونگ كامل شد تا بازی های امسال كاملا غیرمنتظره و غیرقابل پیش بینی باشد

● سری A با رنگ و بویی كاملا متفاوت

هواداران فوتبال سری A امسال به استقبال رقابت هایی كاملا عجیب و ناشناخته خواهند رفت. پس از كامل شدن فستیوال عجایب در تابستان امسال ایتالیا شامل قهرمانی در جام جهانی، بزرگترین رسوایی مدیران باشگاه ها و البته خرج پول برای بازیكنی مثل ژان آلن بومسونگ كامل شد تا بازی های امسال كاملا غیرمنتظره و غیرقابل پیش بینی باشد.

كاملا متفاوت با خصوصیات سری A كه قبلا از آن سراغ داشتیم. یوونتوس به سمت درهای خروجی این لیگ پرجنجال هدایت شد و ناچار است فصل جدید را در سری B سپری كند و همسایه آنها یعنی تورینو در اقدامی غیرقابل پیش بینی قبل از شروع فصل مربی خود را كنار گذاشت. واقعا این سری A با چیزی كه از سال ها قبل می شناختیم كاملا متفاوت است. این تفاوت ها كاملا آشكار است و می توان یك به یك به آنها پرداخت اول این كه دیدن صدرنشینی مطلق یوونتوس و كاپلو از اول تا انتهای فصل كسی را خسته و كسل نخواهد كرد و دوم این كه رقابت های امسال با مدعیانی پروبال شكسته دنبال خواهد شد.

بدون شك اینتر بخت نخست قهرمانی است و این تیم می تواند پس از مدت ها به سوی موفقیت چنگ بیندازد. حریفی به اسم یوونتوس وجود نخواهد داشت و میلان و فیورنتینا با توفان تابستانی امسال فصل را با هشت و نوزده امتیاز منفی شروع می كنند. نراتزوری در بازار نقل و انتقالات از هر گوشه و كنار توانست خریدی مناسب را انجام دهد.

زلاتان ابراهیموویچ و پاتریك ویرا ازتورین، هرنان كرسپو و فابیو گروسو عمده خریدهای این فصل تیم بودند، كه این نام آخری می تواند پس از مدت ها مشكلات سمت چپ خط دفاعی را حل كند. پستی كه اینتر طی یك دهه اخیر بیش از سی بازیكن را در آن انتقال داد تركیب اصلی این تیم احتمالا به این صورت خواهد بود: ماتراتزی به همراه والتر ساموئل یا ایوان كوردوبا در مركز خط دفاعی قرار خواهند گرفت.

گروسو سمت چپ دفاع را تصاحب می كند و مایكون یا خاویر زانتی در دفاع راست بازی می كنند. ویرا، كامبیاسو، استانكوویچ و فیگو در میانه میدان فعالیت می كنند و برای خط حمله مانچینی از بین زلاتان، كرسپو و آدریانو دو نفر را انتخاب می كند. اگر اینتر با بازیكنان خارجی اش را به معجونی شبیه فرنی تشبیه كنیم اضافه شدن هر بازیكن جدیدی به این مجموعه می تواند حالت خاصی به آن ببخشد.

مثلا خرید زلاتان حالت یك شمشیر دولبه را ایجاد می كند. بازیكنی تكنیكی و پا به توپ اما مهاجمی كه به گلزنی مداوم برای تیمش آلرژی دارد جوان بلندقد سوئدی درون زمین خیلی سریع عصبی می شود و باید دید با توجه به شرایط اینتر و فضای حاكم بر این تیم چگونه خود را وفق خواهد داد. میلان فصل قبل را با ۱۲ امتیاز برتری نسبت به رقیب همشهری به پایان برد و این طور به نظر می رسد كه جبران كردن هشت امتیاز منفی در ابتدای فصل برای این تیم كار چندان دشواری نخواهد بود. نكته ای كه كاكا ستاره برزیلی تیم به آن اشاره می كند «با دو پیروزی در دو داربی می توانیم مثل همیشه خود را در سطح یك مدعی جدی حفظ كنیم.» میلان تابستان آرامی را از نظر نقل و انتقالات پشت سر گذاشت.

هفده میلیون پوند سود از فروش شوچنكو نصیب باشگاه شد اما خریدهای چندان زیادی صورت نگرفت. ریكاردو اولیویرا نه چندان سرشناس قرار است به عنوان مهاجم ایفای نقش كند. هر چند پروژه بزرگ تیم در فصل نقل و انتقالات انتقال رونالدینیو بود و آنچلوتی اكنون ناچار است به اینتزاگی وجیلاردینو اعتماد كند و البته با حضور كاكا.

تركیب امسال میلان با سال گذشته فرق چندانی نكرده است و شاید این موضوع برای خرافاتی ها خوشایند باشد. آخرین باری كه میلان در فصل نقل و انتقالات روزهای آرامی را پشت سر گذاشت تابستان ۲۰۰۲ بود كه البته در ادامه راه و در همان سال توانستند لیگ قهرمانان اروپا را به دست آورند لوچانو اسپالتی و رم در سوی دیگر قضیه هستند.

ركورد یازده پیروزی متوالی بزرگترین نقطه روشن پرونده این تیم در فصل گذشته بود و جالب این كه پس از شكستگی پای فرانچسكو توتی كه كلیدی ترین بازیكن تیم است شاهد ارائه بهترین بازی ها از سوی رم در سری A بودیم دو خرید عمده این تیم میركو ووچینیچ و دیوید پیزارو هستند. ووچینیچ در كنار توتی و مانسینی قرار خواهد گرفت و خصوصیات یك مهاجم گلزن تمام عیار را خواهد داشت.

پیزارو فصل نه چندان موفقی را در اینتر سپری كرد و شاید مثل آندره آ پیرلو كه پس از جدایی از اینتر توانست خودی نشان دهد او نیز یكی از اركان اصلی رم شود. هواداران این تیم امیدوارند زوج اسپالتی و پیزارو مثل سال های حضور در اودینزه این بار در پایتخت خوش بدرخشد. فیورنتینا پتانسیل یك مدعی را دارد اما ۱۹ امتیاز جریمه این تیم خیال رقبا را راحت كرده است. اكنون این تیم مدعی، بقا در سری A را به عنوان هدف اصلی خود دنبال خواهد كرد اما حضور مهره هایی مثل آدریان موتو و ماریو سانتانا در كنار لوكا تونی گلزن و همچنین فابیو لیورانی و سباستین فری این تیم را برای رسیدن به یك سهمیه اروپایی امیدوار كرده است.

پالرمو كه در جام یوفا به مصاف وستهام خواهد رفت از موقعیت خوبی برای قرار گرفتن در جمع چهار تیم اول برخوردار است. این تیم با اتكا به بازیكنان ایتالیایی این شانس مساعد را به دست آورده است. اضافه شدن كاتانیا به سری A و قرار گرفتن در كنار پالرمو یكی از هیجان انگیزترین داربی های این فصل سری A را به هواداران تقدیم می كند.

یازده امتیاز منفی لاتزیو به این معنی است كه حداكثر باید برای قرار گرفتن در یكی از رتبه های میانه جدول تلاش كنند و رجینا كه در ادامه رسوایی ها با ۱۵ امتیاز جریمه روبه رو شد یكی از كاندیداهای اصلی سقوط به سری پایین تر است. مثل مسینا و سی ینا كه دیگر هیچ كدام یوونتوس و پدر موجی را در اختیار نخواهند داشت تا به آنها كمك كند شرایط این فصل سری A متفاوت تر از همیشه است.

اگر تا چند فصل قبل موجی و عوامل پشت پرده اش شرایط را در رقابت ها تعیین می كردند اكنون چه سرنوشتی در انتظار خواهد بود آیا فوتبال ایتالیا به طرزی شگفت آور به دهه هشتاد باز خواهد گشت یعنی زمانی كه سامپد وریا و ورونا قادر بودند با پشت سر گذاشتن حریفان فاتح رقابت ها شوند. باید نه ماه به انتظار نشست و دید فضای جدید سری A رای به برتری كدام تیم خواهد داد.

منبع: Guardian

جیمز ریچاردسونهمچنین مشاهده کنید

روزنامه آفتاب یزدسایت زومیتسایت سلام نوروزنامه ابتکارسایت نورنیوزروزنامه شهروندسایت مجله شبکهسایت فرادیدسایت همشهری‌آنلاینخبرگزاری ایرنا