شنبه, ۱۲ آذر, ۱۴۰۱ / 3 December, 2022
مجله ویستا

آرایـش عـلـیـه چـشـم


آرایـش عـلـیـه چـشـم

مصرف لوازم آرایش به ویژه لوازم آرایش چشم و ابرو، از قدیم‌الایام در کشور ما رایج بوده و به ویژه طی سال‌های اخیر بین جوانان و نوجوانان رواج زیادی پیدا کرده است. این درست برخلاف …

مصرف لوازم آرایش به ویژه لوازم آرایش چشم و ابرو، از قدیم‌الایام در کشور ما رایج بوده و به ویژه طی سال‌های اخیر بین جوانان و نوجوانان رواج زیادی پیدا کرده است. این درست برخلاف چیزی است که در کشورهای غربی مشاهده می‌شود.

باید توجه داشته باشید که هریک از این مواد آرایشی، از ده‌ها ماده شیمیایی مختلف ساخته شده‌اند. این مواد شیمیایی به تنهایی یا در ترکیب با یکدیگر ممکن است باعث آسیب به لایه‌های محافظ پوست و ایجاد حساسیت‌های پوستی خفیف تا شدید به ویژه در نواحی اطراف چشم شوند. مصرف انواع سایه‌های رنگی، به ویژه انواع ضدآب آنها، می‌تواند علاوه بر قرمزی، تورم و خارش، فرد را دچار خشکی و پوسته‌ریزی و تغییر رنگ بارز در ناحیه اطراف چشم کند. البته آسیب به لایه‌های محافظ پوست می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد عفونت‌های میکروبی و قارچی نیز باشد. این واکنش به ویژه در فصول گرم تشدید می‌شود.

متاسفانه استفاده لنزهای رنگی و مژه‌های مصنوعی به‌ویژه با روش کاشت مصنوعی نیز زمینه را برای بروز انواع واکنش‌های پوستی و حتی ریزش مژه‌های فرد و عفونت داخل و اطراف چشم فراهم می‌کند و اگر همزمان از خط چشم و ریمل هم استفاده شود، این واکنش‌ها تشدید خواهند شد. برخی از سایه‌ها به دلیل وجود مواد رنگی یا معطر در آنها، بعد از قرار گرفتن فرد در معرض اشعه آفتاب، لک‌های پوستی ایجاد می‌کنند. این لک‌ها و چروک زودرس و خشکی ایجادشده در ناحیه اطراف چشم، می‌تواند نمای ناخوشایندی به وجود آورد.

متاسفانه کنترل سریع این واکنش‌ها مقدور نیست و ممکن است در صورت مصرف دوباره این لوازم آرایش چه از همان برند و چه از برندهای دیگر، واکنش‌ها با شدت بیشتر تکرار شوند که در این موارد درمان دوباره ضروری خواهد بود. انواع تقلبی و غیراستاندارد این سایه‌ها که به وفور در بیشتر فروشگاه‌ها یافت می‌شود، از عوامل شایع واکنش‌های اطراف چشمی است که ما هر روز در مراکز درمانی با آنها مواجه می‌شویم.

دکتر فریده مهتی‌پور

متخصص پوست و موهمچنین مشاهده کنید

سایت انصاف نیوزسایت فراروخبرگزاری باشگاه خبرنگارانسایت رویداد 24سایت آفتاب نیوزسایت تاپ نازسایت همشهری‌آنلاینخبرگزاری فارسروزنامه ایرانسایت جماران