دوشنبه, ۲ خرداد, ۱۴۰۱ / 23 May, 2022
مجله ویستا

نوویتسکی اولین بازیکن اروپائی NBA


نوویتسکی موفق ترین بسکتبالیست لیگ حرفه ای NBA آمریکا, با دریافت مبلغ ۱۴ میلیون دلار دستمزد سالانه, پس از میشائیل شوماخر, گران ترین ورزشکار آلمانی است

بدون شک لیگ حرفه‌ای بسکتبال آمریکا، در زمره معتبرترین لیگ‌های حرفه‌ای جهان است و حضور بسکتبالیستی در این لیگ افتخاری بزرگ برای او به‌شمار می‌آید.

نوویتسکی موفق‌ترین بسکتبالیست لیگ حرفه‌ای NBA آمریکا، با دریافت مبلغ ۱۴ میلیون دلار دستمزد سالانه، پس از میشائیل شوماخر، گران‌ترین ورزشکار آلمانی است.

نوویتسکی در حال حاضر موفق‌ترین بسکتبالیست لیگ حرفه‌ای NBA آمریکاست. این آلمانی سال‌هاست که مغز متفکر تیم دالاس ماوه ریکس است. در جام جهانی بسکتبال در سپتامبر سال ۲۰۰۲ در ایندیانا پولیس، به‌همراه تیم ملی آلمان عنوان سومی این مسابقات را به‌دست آورد.

هیچ‌وقت علاقه ندارد که توجه مردم را به‌خود جلب کند. با این‌وجود بهترین بسکتبالیست جهان، در شرق دور هم مرکز توجه عموم است. تلویزیون ZDF آلمان به مناسبت جام جهانی بسکتبال در ژاپن (۹ آگوست تا ۳ سپتامبر)، با این بسکتبالیست ۱۳/۲ متری آلمان گفت و گو کرده است:

● شما بارها تأکید کرده‌اید که بازی در تیم ملی بسکتبال آلمان برایتان بسیار لذت‌بخش است. اما دقیقاً چه چیز خاصی در بازی در تیم ملی برایتان وجود دارد؟

▪ من اینجا از سال‌ها پیش همه بازیکنان را می‌شناسم. الان بعضی چیزها مثل روحیه تیمی افزایش یافته است. همیشه از دیدن هم‌تیمی‌هایم خوشحال می‌شوم اما طبعاً موفقیتی هم که در سال‌های آخر کسب کردیم، مرا مجذوب کرده و به هیجان وا می‌دارد. همه می‌دانند که شرکت در مسابقات المپیک هدف بزرگ ورزشی من است.

● چرا پس از یک فصل بسیار مشقت‌آور و دشوار در NBA با انجام بیش از مسابقه، این همه به‌خود زحمت می‌دهید؟

▪ من این‌طور فکر نمی‌کنم. من به‌عنوان یک بسکتبالیست از مسابقه لذت برده و از آن سود می‌برم.

● تیم آلمان برای تبدیل شدن به بهترین تیم جهان چیزی کم دارد؟

▪ نمی‌توان گفت. ما در اغلب مواقع تیمی در سطح بالا داشتیم. ولی به‌علت وجود تیم‌های خوب زیاد، به‌خصوص در اروپا باید هر روز بهتر از قبل شد.

● آیا آینده‌ای را در آلمان برای خود در نظر دارید؟

▪ اگر همسرم موافق باشد، احتمالاً به آلمان برمی‌گردم. اما من زمان زیادی تا پایان دوران فعالیتم ندارم، بنابراین صبر می‌کنم تا همه چیز در آرامش فرا برسد. در هر صورت همیشه آلمان وطن من باقی خواهد ماند.

● دیوید اشتون، رئیس هیئت بسکتبال NBA بارها در مورد یک تیم NBA در اروپا سخن گفته است. از نظر شما این‌کار امکان‌پذیر و قابل تصور است؟

▪ در حال حاضر به سختی می‌توانم آن را تصور کنم. مشکلات بزرگی در این راه وجود دارد. دیوید اشتون تاکنون کارهای زیادی انجام داده، شاید این‌کار را هم بکند.

● چرا بازیکنان آلمانی دیگری در NBA بازی نمی‌کنند؟ جرأت این‌کار وجود ندارد و یا بیشتر به کیفیت کارشان مربوط می‌شود؟

▪ الان کیفیت پائین است، ربطی هم به جرأت و شهامت ندارد. اول یک بازیکن باید مورد توجه قرار گرفته و به استخدام این تیم‌ها درآید.

● لذت بازی در جام جهانی بیشتر است یا مثلاً بازی در NBA یا یک بازی پلی‌آف؟

▪ نمی‌توان اینها را با هم مقایسه کرد. همه اینها زندگی من است و لذت بسیار زیادی به من می‌دهد. کسب عنوان در NBA شاید باری من کمی مهم‌تر باشد اما بین مدال جام جهانی و المپیک تفاوت چندانی نمی‌بینم.

● چه چیز شما را در مورد جام جهانی و نیز هدفی بزرگ‌تر مثل المپیک این‌قدر مطمئن می‌کند و بالاخره برای تیم آلمان کسب چه عنوانی را ممکن می‌دانید؟

▪ همه چیز امکان دارد، در هر مورد، ما نشان داده‌ایم که می‌توانیم مدال بیاوریم. اما رقابت آنقدر شدید و زیاد است که یک روز ضعیف به‌منزله حذف تیم از رقابت‌ها خواهد بود.

● شما از ماه جولای با دوست خود هولگر گشویندنر تمرین می‌کنید. فوق ستاره‌ای مثل شما هنوز روی چه چیزهائی باید کار کند؟

▪ من جزئیات کارم را بهبود می‌بخشم، چند حرکت و کار با پا. باید در دفاع سریع‌تر عمل کنم. علاوه بر اینها باید روی فکرم هم کار بکنم.

● روی فکرتان؟ منظورتان چیست؟

▪ من وقتی پرتاب رو به جلویم به نتیجه نمی‌رسد در تمام مدت باقی‌مانده بازی سه درجه افت می‌کنم و ریتم بازی از دستم خارج می‌شود. باید یاد بگیرم که از دفاع بازی را شروع کنم.

● شما در آمریکا کار می‌کنید و تعطیلاتتان را در آلمان می‌گذرانید. در هر دو کشور هم مرتب با رسانه‌ها سر و کار دارید. تفاوت رسانه‌های این دو کشور در چیست؟

ـ اینجا در آلمان زندگی خصوصی خیلی مهم است، گرچه همه می‌دانند که من ترجیح می‌دهم در ملاء عام در مورد زندگی خصوصی‌ام صحبت نکنم. اما آمریکائی‌ها فقط به بسکتبال علاقه دارند. نمی‌دانم چه موقع بالاخره یک خبرنگار آمریکائی در مورد زندگی شخصی‌ام سئوال خواهد کرد.

● موفق‌ترین اروپائی در NBA

درک ورنر نوویتسکی در ۱۰ ژوئن سال ۱۹۷۸ به دنیا آمد. وی از همان دوران کودکی تنیس و بسکتبال بازی می‌کرد. ابتدا در تنیس موفق ظاهر شد و در رده سنی خودش نفر دوم آلمان شد. پس از آن فعالیتش را در بسکتبال متمرکز کرد.

استعداد ورزش در خانواده آن‌ها وجود داشت. مادرش هلگا نوویتسکی قبلاً در تیم ملی بسکتبال زنان آلمان بازی می‌کرد. پدرش هم هندبالیست بود. وی در وورتسبوگر تحصیل کرده و در آنجا مدرسه را به پایان رساند.

درک توانست به‌زودی وارد لیگ حرفه‌ای بسکتبال شود. فصل ۹۸ـ۹۷ در بوندسلیگا در DJK، باشگاهی که خواهرش سیلکه هم در آن عضویت داشت بازی کرد. وی بهترین و امتیازآورترین بازیکن تیمش بود. او در آن زمان تحت نظر هولگر گشویندنر تمرین می‌کرد. از آنجا به آمریکا رفت. در یک دیدار تمرینی در مقابل بهترین دانشجویان بسکتبالیست آمریکائی نمایشی عالی داشت. در آنجا رکورد جدیدی با ۳۳ امتیاز و ۱۴ ربیاند به‌دست آورد.

در اولین فصل حضورش در آمریکا یکی از بهترین تازه‌واردهای NBA بود و اولین بسکتبالیست آلمانی بود که از آلمان به‌طور مستقیم به NBA رفت.

در فصل ۱۹۹۸ اولین قرارداد حرفه‌ای خود را با باشگاه دالاس ماوریکس امضاء کرد. در این فصل به خاطر انتظارات بالا، تحت فشار زیادی بود و تنها موفق به کسب ۸/۲ امتیاز و ۳/۴ ریباند شد، البته نمایش او به‌عنوان یک تازه وارد قابل قبول بود و نشان از استعداد فوق‌العاده او در بسکتبال و آینده درخشان او در این رشته داشت.

در دومین فصل حضور در آمریکا (۲۰۰۰ـ۱۹۹۹) پیشرفت زیادی کرد وبه ۱۷/۵ امتیاز و ۶/۵ ریباند رسد. در پایان آن فصل از او با عنوان بازیکنی یاد شد که بیشترین پیشرفت را داشته است.

برای فصل ۲۰۰۱ـ۲۰۰۰ تمریناتش را زودتر از موعد با هولگر گشویندنر آغاز کرد تا توانائی‌های بیشتری کسب کند. در این فصل موفق‌ترین گلزن ماوه ریکس بود.

در مرحله پلی‌آف NBA در سال ۲۰۰۳ که دالاس به نیمه نهائی رسید، نوویتسکی با ۴۶ امتیاز در یک بازی رکورد باشگاه را شکست و با کمک او بود که باشگاه توانسته بود پس از ۱۵ سال به دور پلی ـ آف برسد.

اوایل دسامبر سال ۲۰۰۴ توانست این رکورد را با ۵۳ امتیاز در مقابل هیوستون راکتس یک‌بار دیگر ارتقاء بخشد. درست قبل از شروع فصل ۲۰۰۳ـ۲۰۰۲ توسط رؤسای باشگاه‌های NBA به‌عنوان بهترین بازیکن خارجی لیگ بسکتبال آمریکا انتخاب شد. از وی در طول دوران فعالیتش شش بار برای تیم منتخب NBA نام برده شده است. (در سال‌های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۴ در تیم سوم، در سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ در تیم دوم و در سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ در تیم اول منتخب).

به‌علاوه او در سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ در انتخاب MVP (باارزش‌ترین بازیکن)، که افتخاری بسیار بزرگ است، به‌عنوان نفر سوم انتخاب شد. او در تاریخ NBA اولین بسکتبالیست اروپائی است که در تیم اول منتخب برگزیده می‌شود.

ضمن این‌که او اولین بازیکن اروپائی است که بیش از ۲۰۰۰ امتیاز در یک فصل NBA کسب کرده است. (فصل‌های ۲۰۰۲ـ۲۰۰۳، ۲۰۰۵ـ۲۰۰۴ و ۲۰۰۶ـ۲۰۰۵ در فصل و ۲۰۰۶ـ۲۰۰۵ دوباره تیمش را پس از پیروزی مقابل فونیکس سانز به مرحله پلی‌آف و نیز برای اولین‌بار در طول تاریخ باشگاه به فینال این مرحله رسان.)

در آنجا آن‌ها به مصاف میامی رفتند و پس از این‌که ۲ روزنامه ایتالیائی گازتادلو اسپرت در سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۵ او را به‌عنوان برترین بسکتبالیست اروپائی انتخاب کرد.

با تیم ملی آلمان در تابستان سال ۲۰۰۱ در رقابت‌های قهرمانی اروپا شرکت کرد. آلمان در آن سال در دیدار رده‌بندی به مصاف اسپانیا رفت و گرچه بازی را به آن‌ها واگذار کرد اما توانست راهی جام جهانی ۲۰۰۲ شود.

البته این جام موفقیتی شخصی برای نوویتسکی به‌همراه آورد.

وی با کسب میانگین ۲۹ امتیاز در هر بازی، موفق‌ترین بازیکن این رقابت‌ها لقب گرفت. در جام جهانی ۲۰۰۲ تیم ملی آلمان صاحب مدال برتر (مقام سوم) و در جام ملت‌های اروپا ۲۰۰۵ مدال نقره (مقام دوم) را کسب کرد و نوویتسکی در هر دو تورنمنت، همچون جام ۲۰۰۱ اروپا، به‌عنوان بهترین بازیکن مسابقات انتخاب شد.

آنچه در مورد درک نوویتسکی اهمیت دارد این است که وی با وجود قد ۱۳/۲ متری از تکنیک پرتابی فوق‌العاده برخوردار است و برخلاف بسیاری از بازیکنان بلند قد که بیشتر در نزدیکی سبد امتیاز کسب می‌کنند، یکی از بهترین بازیکنانی است که پرتاب‌های سه امتیازی دارد. برخی کارشناسان البته به ضعف او در کارهای دفاعی اشاره می‌کنند. اما وی از ۱۹۹۸ و اولین فصل حضورش در NBA با تمرین زیاد، پیشرفت زیادی در این زمینه داشته است و تقریباً یکی از کامل‌ترین بازیکنان دنیا محسوب می‌شود.

● درک نوویتسکی در یک نگاه

▪ متولد: ۱۹ ژوئن ۱۹۷۸ در وورتسبورگ

▪ قد: ۱۳/۲ متر

▪ وزن: ۱۱۱ کیلوگرم

▪ تیم: دالاس ماوه ریکس (از ۱۹۹۸)

▪ دستمزد سالیانه: ۱۴ میلیون دلار

▪ سرگرمی‌ها: مطالعه و نواختن ساکسیفون

● موفقیت‌های بزرگ

▪ فینال NBA در سال ۲۰۰۶ (شکست در مقابل میامی)

▪ مقام سومی جهان با تیم ملی آلمان در سال ۲۰۰۲ و انتخاب به‌عنوان باارزش‌ترین بازیکن MVP مقام دوم اروپا در سال ۲۰۰۵ و انتخاب به‌عنوان باارزش‌ترین بازیکن MVP.

▪ قرارداد فعلی وی با دالاس ماوه ریکس تا پایان فصل ۲۰۰۸ـ۲۰۰۷ اعتبار دارد. دستمزد وی در فصل ۲۰۰۶ـ۲۰۰۵ ، ۸/۱۳ میلیون دلار و در سال جاری ۱/۱۵ میلیون دلار است. در پایان قرارداد نیز این مبلغ بالغ بر ۳/۱۶ میلیون دلار می‌شود. به‌علاوه او این امکان را در اختیار دارد که یک‌سال قبل از قرارداد، زودتر از موعد آن را فسخ کند.همچنین مشاهده کنید

روزنامه ایرانروزنامه همشهریخبرگزاری صدا و سیماروزنامه آرمان ملیروزنامه ابتکارسایت مشرقخبرگزاری تحلیل بازارخبرگزاری مهرسایت مثلث آنلاینسایت زومیت