دوشنبه, ۲ خرداد, ۱۴۰۱ / 23 May, 2022
مجله ویستا

زخم های كهنه پاریسی ها


هنوز جام جهانی ۲۰۰۶ و خاطراتش از اذهان مردم اروپا و دنیا كاملا پاك نشده است جامی كه مثل برخی از ادوار گذشته در اروپا باقی ماند و اروپایی ها سرآمد این جام بودند حضور چهار تیم از این قاره در بین چهار تیم اول تا چهارم نشان از قدرت بلامنازع آنها در سطح دنیاست

هنوز جام جهانی ۲۰۰۶ و خاطراتش از اذهان مردم اروپا و دنیا كاملا پاك نشده است؛ جامی كه مثل برخی از ادوار گذشته در اروپا باقی ماند و اروپایی ها سرآمد این جام بودند. حضور چهار تیم از این قاره در بین چهار تیم اول تا چهارم نشان از قدرت بلامنازع آنها در سطح دنیاست. بعد از گذشت چند ماه از این بازی ها و تغییر و تحولات گسترده ای كه در سطوح رهبری تیم ها صورت گرفت اكنون قدرت های این قاره خود را آماده حضور در رویدادی دیگر می كنند.

رقابت های مقدماتی جام ملت های اروپا از چندی پیش با انجام سه بازی آغاز شده اما از روز شنبه یازدهم شهریور ماه تمامی قدرت های این قاره درگیر بازی خواهند شد. باید در انتظار آزمون مربیانی كه به تازگی پست رهبری تیم هایی نظیر انگلیس، ایتالیا، آلمان و... را برعهده دارند، باشیم.

فینال جام جهانی را كه فراموش نكرده اید. دیدار ایتالیا و فرانسه در كمتر از چند ماه در این فینال دوباره تكرار می شود البته قرار است این بار فرانسه میزبان این بازی جنجالی باشد. هواداران فرانسه این بار می خواهند انتقام آن بازی را از ایتالیایی ها بگیرند. از این نوع بازی های انتقامی در رقابت های مقدماتی زیاد تكرار خواهد شد و باید نشست و نظاره گر قدرت نمایی بزرگان این قاره در چارچوب رقابت های مقدماتی یورو ۲۰۰۸ بود. ایتالیا و فرانسه چهارشنبه هفته آینده در پاریس به میدان می روند. مرحله نهایی یورو ۲۰۰۸ در دو كشور سوئیس و اتریش به صورت مشترك برگزار می شود. این دومین بار است كه این بازی ها در دو كشور به نمایش درمی آید. تیم های سوئیس و اتریش به دلیل میزبانی در مرحله نهایی حاضر هستند. در دوره پیش تیم شگفتی ساز یونان در كمال ناباوری قهرمان این جام شد. قهرمانی یونانی ها در كوتاه مدت یك اتفاق نادر بود.

قدرت آنها بعد از این قهرمانی به حدی كاهش یافت كه آنها توانایی صعود به مرحله نهایی جام جهانی ۲۰۰۶ را پیدا نكردند تا به طور كلی قهرمانی آنها در یورو ۲۰۰۴ با اتو ری ها گل كمرنگ شود. تا كنون تیم های آلمان، فرانسه، ایتالیا، هلند، چكسلواكی- كه اكنون به دو جمهوری متفاوت تبدیل شده- شوروی، دانمارك و اسپانیا در این جام به مقام قهرمانی رسیده اند.

پرتغال به عنوان شاخص ترین تیم گروه خود بعد از اینكه در رقابت های جام جهانی به مقام چهارم رسید اكنون با رفتن ستارگانی چون لوئیز فیگو، پائولتا پا در این رقابت ها می گذارد. البته پرتغال بعد از اینكه اسكولاری «فیل بزرگ» در این تیم قراردادش را تمدید كرد با آرامش بیشتری به بازی ها ادامه می دهد.

در گروه A علاوه بر پرتغال تیم های بلژیك، قزاقستان، فنلاند، لهستان، صربستان، آذربایجان و ارمنستان حضور دارند. تیم بلژیك در دور قبلی غایب بود و در اولین بازی این گروه مقابل قزاقستان به تساوی بدون گل رسید.

این نتیجه در حالی در بروكسل روی داد كه همه فكر می كردند بلژیك به یك پیروزی پرگل خواهد رسید اما تیم با انگیزه قزاقستان در خانه حریف سربلند بود و اجازه خودنمایی به حریف را نداد. در مجموع شانس صعود از این گروه را باید در بین تیم های بلژیك، لهستان، پرتغال و صربستان تقسیم كرد. تیم ملی صربستان در اولین دیدار رسمی اش به رهبری خاویر كلمنته كه بعد از جام جهانی این پست را در اختیار گرفت در بلگراد به مصاف آذربایجان می رود. این تیم بعد از نتایج باورنكردنی در جام جهانی ۲۰۰۶ كه سه شكست متوالی بود اكنون درصدد است بازگشتی پرفروغ به فوتبال اروپا داشته باشد.

صرب ها در این دیدار می توانند از سه بازیكن مصدوم خود كه بعد از پایان جام جهانی آسیب دیده بودند استفاده كنند. نمانجا ویدیچ مدافع مركزی صربستان به همراه البرت نادج و پردراگ دیجور دیوویچ این سه بازیكن را تشكیل می دهند. شاخص ترین بازیكنی كه ممكن است به بازی با آذربایجان نرسد میلاوساو كراسیچ مغز متفكر صرب هاست كه از آسیب دیدگی رنج می برد. البته به جای او دژان استانكوویچ این نقش كلیدی را بازی خواهد كرد.

در بازی دیگر این گروه كه روز شنبه در ورشو برگزار می شود لهستان با فنلاند دیدار می كند. لهستان در جام جهانی چهره درخشانی نداشت و در دور مقدماتی حذف شد. این تیم می خواهد این بار بعد از سالها دوری از جام ملت ها به این رقابت ها صعود كند. البته فنلاند حریف ساده ای برای این تیم نخواهد بود. تمامی تیم های این گروه روز چهارشنبه این هفته نیز در چارچوب مرحله مقدماتی با هم دیدار می كنند.

●روز انتقام

شیطنت ماتاراتزی در توهین به خانواده زیدان و ضربه سر زیدان كه باعث سرنگونی مدافع ایتالیایی شد؛ زخم كهنه ای برای پاریسی ها شده ، این زخم كهنه این هفته بار دیگر سرباز می كند البته ماتاراتزی خیلی خوش شانس است كه تیم ملی ایتالیا را در این سفر همراهی نمی كند. فرانسوی ها معتقدند كه اگر در فینال زیدان اخراج نمی شد جام به پاریس می رفت اما شرارت ماتاراتزی مانع این كار شد. تیم های فرانسه، ایتالیا، گرجستان، اوكراین، اسكاتلند، لیتوانی و جزایر فارو هفت تیم گروه B مقدماتی را تشكیل می دهند.

فرانسه از جمله تیم هایی است كه بعد از جام جهانی مربی خود را تغییر نداد و با دو منش به راهش ادامه می دهد. همین امر باعث می شود تا فرانسه با همان صلابت جام جهانی در دور مقدماتی این جام شركت كند. برخلاف فرانسه در ایتالیا همه چیز تغییر كرده است و سكان رهبری ایتالیا به دستان روبرتودونادونی سپرده شده است. ایتالیا در گام نخست و در اولین بازی رسمی با رهبری دونادونی در حالی كه به بازیكنان اصلی تیم استراحت داده بود و نفرات جدیدی را مورد آزمایش قرار داد سه بر صفر مقابل كرواسی شكست خورد.

ایتالیا در اولین بازی از مرحله مقدماتی به مصاف لیتوانی می رود كه از جمله تیم های درجه دو اروپا محسوب می شود. قطعاً دونادونی بعد از آزمایش تلخ در مقابل كرواسی برای این بازی از تمامی سرمایه های خود سود می برد. اما بازی سخت ایتالیا به دیدار روز چهارشنبه ۱۵ شهریور مربوط می شود كه در پاریس باید به مصاف فرانسه برود. ایتالیا قهرمان جهان این بار در یك بازی شرافتمندانه باید با فرانسه مقابله كند.

از سوی دیگر فرانسه كه ناباورانه قهرمانی جهان مقابل ایتالیا را از دست داد روز شنبه در تفلیس به مصاف گرجستان می رود. این بازی آسان به دو منش فرصت می دهد تا برای بازی دوم با ایتالیا با تمام قوا به میدان برود. از تیم جادویی فرانسه در جام جهانی فقط زیدان خداحافظی كرده است و سایر نفرات این تیم قصد دارند كه تیم كشورشان را در این بازی ها همراهی كنند. تنها غایب اردوی فرانسه فابین بارتز است كه گویا هنوز در تعطیلات بسر می برد به جای او كوپیت از دروازه فرانسه حراست خواهد كرد. لیلیان تورام كه تاكنون بازی های ملی اش از مرز ۱۲۱ گذشته است در این بازی ها می تواند این ركورد را افزایش دهد.

ریموند دومنش در مورد وضعیت فرانسه گفت: ما در گروه آسانی قرار داریم و قطعاً به مرحله نهایی صعود خواهیم كرد. هر چند بازی با گرجستان چندان آسان نخواهد بود و ما باید از تفلیس با پیروزی به فرانسه بازگردیم. وی در مورد بازی حساس ایتالیا و فرانسه نیز گفت: ما برای ارائه یك بازی زیبا و به دست آوردن پیروزی به میدان خواهیم رفت و به بازیكنان اجازه نخواهم داد وارد مسائل حاشیه ای شوند. در بازی دیگر یازدهم شهریور این گروه اسكاتلند در خانه به مصاف جزایر فارو می رود كه پیش بینی می شود بازی پرگلی برای اسكاتلندی ها خواهد بود.

●جنگ یونان و تركیه

اگرچه در گروه C تیم سرشناسی وجود ندارد اما یونان قهرمان دوره قبل این جام مثل جام جهانی با تركیه در یك گروه قرار گرفت. تركیه در مرحله مقدماتی جام جهانی باعث حذف یونان شد ولی این بار شرایط بسیار متفاوت است. بوسنی هرزگوین، مجارستان، مالت ،نروژ و مولداوی ۵ تیم دیگر این گروه را تشكیل می دهند.

در بازی های این گروه مالت در خانه با بوسنی و هرزگوین دیدار می كند. در بوداپست مجارستان میزبان نروژ است. نروژ در آخرین بازی تداركاتی مقابل برزیل به تساوی یك بر یك رسید. مولداوی نیز به مصاف یونان می رود. با یك بررسی نه چندان موشكافانه تیم های صعود كننده از این گروه را باید از بین یونان، نروژ بوسنی و تركیه برگزید.

حسن حیدری


شما در حال مطالعه صفحه 1 از یک مقاله 2 صفحه ای هستید. لطفا صفحات دیگر این مقاله را نیز مطالعه فرمایید.


همچنین مشاهده کنید

سایت تجارت نیوزسایت اعتماد آنلاینروزنامه تعادلروزنامه توسعه ایرانیسایت عصرایرانسایت برترینهاروزنامه ابتکارخبرگزاری ایلناخبرگزاری اسپوتنیکسایت انتخاب